Kamuajans.com – Koronavirüs tedbirleri kapsamında 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri vatandaşlara getirilen sokağa çıkma yasağında 65 yaş ve üzeri vatandaşları kısmında kısmı değişiklik gündeme geldi.

Bugün toplanacak kabine toplantısının detayları belli olmaya başladı. Geçtiğimiz haftalarda oldukça gündemi rahatsız eden 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma yasağındaki değişiklik haberleri resmiyet kazanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yöneltilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlara sokağa çıkma yasağının kısmende olsa kaldırılma sorusuna yanıt olarak bilim kurulunu işaret etmişti.

Türkiye genelinde vaka ve ölüm oranlarının azalması bazı sıkı tedbirlerin gevşetilebileceği iznlenimi sağlıyor. 11 Mart 2020 tarihinden bugüne kadar sokağa çıkma yasağı uygulanan 65 yaş ve üzeri vatandaşların belirli bir sürede olsa sokağa çıkma izni verilmesi bugün bakanlar kurulunda görüşülecek.

65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma izninin detayları belli oldu.

Yaklaşık 1,5 aydır evde olan 65 yaş üstüne sokağa çıkma izni belli kurallara bağlı olacak. Araç kullanamayacak olan yaşlılara günde 3 saat, bir kilometrelik alanda müsaade edilecek.