Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Ekim 2020 tarihli Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada yüz yüze eğitime ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Mahmut Özer'den Öğretmenlik Meslek Kanunu açıklaması: İyileştirmeler yapacağız. Bakan Mahmut Özer'den Öğretmenlik Meslek Kanunu açıklaması: İyileştirmeler yapacağız.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''ulaşım araçları başta olmak üzere çok sayıda insanın bir arada bulunduğu mekanlar ve etkinliklerle ilgili denetimler etkin şekilde sürdürülecek. Temaslı kişilerin takibi çok daha sıkı şekilde yapılacak. Yerli aşı çalışmalarında 2 hafta içinde insan üzerinde deneme safhasına ulaşacağı görülüyor. Hedefimiz önümüzdeki bahar aylarına kadar aşı meselesini tamamen çözmektir. Eğitimde yeni bir adım daha atarak, ortaokullarda 5. lisilerde 9. sınıflarda yüzyüze eğitim-öğretim faaliyetlerini 2 Kasım itibarıyla başlatıyoruz. Halen uzaktan eğitimin sürdüğü ilgili sınıflarda gelişmelere bakarak kamuoyuna ilan edeceğiz.'' dedi.

Bu açıklamanın ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''Yüz yüze eğitime geçiş planlamamızın 3. aşamasında eğitim hayatlarında yeni bir sayfa açan 5 ve 9. sınıf öğrencilerimizi de arkadaşları ve öğretmenlerine kavuşturuyoruz. 
2 Kasım Pazartesi günü onları ortaokul ve liselerimizde bekliyoruz... Sağlıkla ve güvenle...'' açıklamasını yaptı.