İzmit’in en gözde devlet okullarından, Yahya Kaptan’daki Edebali Ortaokulunda velilerden kaynak kitap tepkisi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü İzmit’teki 3 okula “bağış” soruşturması açmıştı. Bu okullar arasında Edebali Ortaokulu da bulunuyordu. İşte bu okul hakkında kaynak kitap şikayeti geldi.

SADECE EYLÜL KIRTASİYE’DEN

Kendilerine 5 bin liralık kaynak kitap aldırıldığını ifade eden veliler gazetemize şunları söyledi: “Edebali Ortaokuluna giden 8. Sınıflara, okullar başlamadan önce sınavlarla hazırlamak için okul içinde kurs başlattılar. Kurslara gidecek öğrencilere sadece Eylül kırtasiyeden kitaplar aldırıldı.

EVLERE KARGO İLE GÖNDERDİLER

5 bin lira tutan kitaplar, Eylül Kırtasiye tarafından ya çocuklar adına okula bırakıldı ya da evlere kargo ile gönderildi. Buraya kadar her şeyi normal gözükse de kitaplar çok pahalı ve okulun yönlendirmesi ile sadece Eylül Kırtasiyeden alınması çok saçma. Ve kötü niyetli.

KAYNAK KİTAPLAR YASAKLANMIŞ

Hadi bunu da geçtik. Geçen hafta okul toplantısında kaynak kitapların yasaklandığını duyunca adeta şok olduk. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kitapların pahalı olmasına mı yanalım, 5 bin lira verip aldığımız kitapları kullanamamaya mı?

PARAMIZI GERİ ALMAK İSTİYORUZ

Duyduğumuza göre okul müdürü şikâyet edilmiş. Milli eğitim de özel kitapçılardan aldırılan kaynak kitapların kullanılmasını yasaklamış. Biz şimdi bu kitaplarla ne yapacağız? Geri vermek istiyoruz, paramızı geri almak istiyoruz.”

Kamuoyunun asgari ücret beklentisi 7 bin 845 TL oldu Kamuoyunun asgari ücret beklentisi 7 bin 845 TL oldu

Talha Yıldırım