KamuAjans.Com-Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, 5 bin 443 öğrenci alımı için 232 bin başvuru olduğunu söyledi. Darbe girişimiyle oluşan açığın giderilmesi için planlama gerektiğini vurgulayan rektör, "Öğrencilerde aradığımız en önemli hususiyet Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin temel değerlerine bağlılık" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı toplantılarını neden Ensar Vakfı’nda yapıyor? Milli Eğitim Bakanlığı toplantılarını neden Ensar Vakfı’nda yapıyor?
15 Temmuz darbe girişimi ardından Kara, Deniz ve Hava harp okullarının bağlandığı Milli Savunma Üniversitesi'ne (MSÜ) hazırlık ve birinci sınıf başvuruları dün sona erdi. Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, 231 bin 851 gencin başvurduğunu belirterek Hürriyet'e şu bilgileri verdi:

ÇAĞA UYGUN EĞİTİM

Mevzuat ve teşkilat çalışmalarımız sürüyor. Sistemin aksayan yerleri düzeltiliyor. 24 farklı ülkeden 550'den fazla askeri öğrenci okullarımızda eğitim alıyor. Harp okulları ve astsubay meslek yüksekokullarımızın birinci ve hazırlık sınıfına 5 bin 443 öğrenci alacağız. Şu ana kadar 231 bin 851 müracaat var. Çağın askeri eğitimine uygun, milli bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de dünya örneklerini inceleyip, kuvvet komutanlıklarımızla ve Genelkurmay'la fikir alışverişi yapıyoruz. Emekli komutanlarımızın düşüncelerini dinliyoruz. Ordumuzun 2 bin 200 yıllık geleneği ve şanlı tarihi en önemli dayanağımız.

1970'lerin ortasından beri askeri okullarda örgütlenmişler. Bu kadar güçlenmelerinin sebebi her şeyi planlayıp eğitime önem vermeleri, personel, ölçme ve değerlendirme sistemlerini ele geçirmeleri. Ordu ve askeri okullarda yapılanmaları kartopunun yuvarlanması gibi zamanla çığa dönüşmüş ve önüne çıkan herkesi ezip geçmiş. İnsan kaynaklarımızın uğradığı hasarın tespiti ve ne yolla giderileceğini planlamak gerekir. Askeri okullarda aynı hataların olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Öğrencilerde aradığımız en önemli hususiyet Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin temel değerlerine bağlılık. Herhangi bir yerin değil Türk devletinin ve milletinin hizmetinde olmalarını esas alıyoruz. Öğrencilerimize demokrasi ve sivil toplum kültürünü vermek için çalışıyoruz. Bütün eğitim sistemimiz gözden geçirilip, neler yapılacağı planlanıp, köklü değişimler olmalı.


Karar Gazetesİ