‘Yüzyıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir’ bilinciyle hayata geçirilen ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ projesini önemsediklerini ifade eden Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, tarihin her döneminde okuyan, düşünen ve üreten toplumların geleceğe yön verdiğine dikkat çekerek, gençlerin okuma ve yazma konusunda teşvik etmek, onlara imkân sağlamak amacıyla sürdürdükleri projede dereceye giren öğrencileri ödüllerle motive ettiklerini söyledi.

Yaşanabilir bir Türkiye hayal ettiklerini, bu hayalin gerçekleşmesi için mücadele verdiklerini kaydeden Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, “Biz bir eğitim sendikasıyız. Bizim özelde işimiz üyelerimizin haklarını savunmak genelde işimiz ülkemizde hayat standardının yükselmesi, temel hak ve hürriyetlerin korunması, evrensel anlamda işimiz yeryüzünün tamamında masumların, mağdurların ve mazlumların sözcüsü olmak. Bizim özelde, genelde ve evrenselde sorumluluğumuz, gençlerimizin iyi yetişmesi, hayata hazırlanmaları ve onlara daha güzel bir dünya bırakmaktır. Verdiğimiz mücadele de gençler için yaşanabilir bir Türkiye bırakmak, yeniden büyük Türkiye’yi inşa edebilmek, adil bir dünya noktasında sağlam bir zemin oluşturabilmektir. Gayemiz bu ve gayretimiz bu yöndedir” dedi.

6. Dönem Toplu Sözleşme’de, eğitim, öğretim ve bilim hizmet kolunda; ek ders ücretlerinin yüksek lisans yapmış olan eğitimcilere yüzde 7, doktora yapmış olanlara yüzde 20 artırımlı ödenmesi, halk eğitim merkezleri ve olgunlaştırma enstitülerinde görev yapan yönetici ve öğretmenlere nöbet görevi karşılığı haftada 3 saat ek ders ücreti ödenmesi, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında (DYK) görev alan memur ve hizmetlilere fazla çalışma ücretinin dört kat artırımlı ödenmesi, sınıf öğretmenleri, okul öncesi öğretmenleri ve atölye şefliği görevi verilen öğretmenlere haftalık ilave 2 saat ek ders ücreti ödenmesi, üniversite idari personelinin merkezî yer değişikliği konusunda çalışma yapılmasının karara bağlanması başta olmak üzere, 21 yeni kazanım elde ettiklerini, 3600 ek gösterge konusunda çalışma yapılması kararının alınmasını sağladıklarını belirten Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, “134,84 olan toplu sözleşme ikramiyesini 400 liraya çıkardık. Örgütlü olanlar 2022’nin sonunda yılda bin 600 lira, 2023 sonunda ise 2 bin lira daha fazla alacak maaşını. 3600 ek göstergeyi masanın kararı hâline getirdik. Bu büyük bir adımdır. 3600 ek gösterge ve sözleşmeliler ile ilgili çalışmaları bakanlıkla birlikte 2022 yılı içerisinde tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, hizmetli ve güvenlik personeli ihtiyacının bir an önce karşılanması ve eğitim çalışanlarının çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı.