Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu; öğretmen, polis, hemşire ve ceza infaz ve koruma memurlarının ek göstergelerinin 3600 olarak belirlenmesi amacıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna kanun teklifi verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: GÜNDEME GELECEK İLK KONU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim öncesinde 3600 ek göstergenin, Meclis çalışmalarına başladıktan sonra gündeme gelecek ilk konulardan olacağını açıklamıştı. Ek göstergenin 3600'e çıkarılmasıyla memurların emekli aylıkları ve ikramiyeleri artacak. Böylece yaklaşık 1,5 milyon memurun ek gösterge beklentisi karşılanacak.

Sivas Milletvekili Ulaş Karasu'nun verdiği kanun teklifi, 18 Mayıs itibariyle Plan ve Bütçe Komisyonuna ulaştı. Teklifin bir an önce Genel Kurul'a gelmesi bekleniyor. 

KAPSAMIN GENİŞLETİLMESİ İSTENİYOR

Memur sendikalarınca, 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm kamu personelini kapsayacak şekilde genişletilmesi istenirken, düzenlemeyle öğretmen, polis, hemşire ve  ceza infaz ve koruma memurlarının ek göstergelerinin yükseltilmesi bekleniyor.

Düzenlemeden halihazırda bu görevlerden emekli olan vatandaşların da yararlandırılması öngörülüyor.

Memurların aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi olan ek göstergenin yüksek olması, emekli aylığı ve ikramiyesinin yüksek olması anlamına geliyor.

Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor.