Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, muhalefetin kıdem tazminatının kaldırılacağı iddialarına tepki göstererek, "Kıdem tazminatını kimse kaldırmıyor" dedi. Bakan Bilgin 3600 ek gösterge çalışmalarındaki son durumla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Bakan Bilgin, "Çalışma grubunu oluşturduk. Alternatif maliyet modelleri çıkarılıyor, kapsayıcılığının ne kadar geniş ya da dar olacağı, hangi unsurları, süreleri, personeli kapsayacağına dair çalışılıyor" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, muhalefetin kıdem tazminatının kaldırılacağı iddialarına tepki gösterdi. Bakanlığının bütçe görüşmelerinin ardından milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bilgin, "Kıdem tazminatını kimse kaldırmıyor. Birisi kaldırırsa da ben çıkarım, savunurum" dedi.

İşte Bilgin'in mesajları...

TOPLUM YARARINA PROGRAMLAR

(TYT'nin bazı meslek gruplarında kaldırılması) İşsizlik Sigortası Fonu'ndan güvenlik görevlisi olmaz. Bunu durdurdum, vermeyeceğiz. Fondan, toplum yararına fayda üretecek çalışmanın nasıl yapılacağı, ilgili mevzuatta açıkça belirtilmiştir. Kanun ile yönetmelik arasında bazı sorunlar vardı. Yönetmeliği değiştiriyorum, bunu tamamen İşsizlik Sigortası Kanunu'nun fonksiyonlarına dönüştüreceğiz. Bürokratik ihmalleri, geçmişten kalan bazı sorun ve alışkanlıkları ortadan kaldıracağız.


KIDEM TAZMİNATINI SAVUNURUM

(Muhalefetin kıdemin kaldırılacağı yönündeki eleştirilerine karşılık) Kıdem tazminatını kim kaldırıyor? Ben tazminatı savunan bir adamım. Bu konuda yazılarım var. Onu nereden çıkardınız? Kıdem tazminatını kimse kaldırmıyor. Birisi kaldırırsa da ben çıkar savunurum.

SÖZLEŞMEYE UYMAYANA CEZA

Özel okul istedi, AKP’li Sancaktepe Belediyesi parkı gözden çıkardı Özel okul istedi, AKP’li Sancaktepe Belediyesi parkı gözden çıkardı

(Bazı üniversitelerin toplu sözleşmeden istifade etmemesi) Bunlar bizim yaptığımız toplu sözleşme çerçeve anlaşmasının içindedir. Rektörler veya işverenler, buna uymak zorundadır. Aksi halde haklarında gerekli her türlü yasal işlemi yaparız. Toplu sözleşmenin hukuki niteliği kanun düzeyindedir. Kamu işverenlerinin buna uymamak gibi keyfiyetleri yoktur.

3600 EK GÖSTERGE HESABI


Çalışma grubunu oluşturduk. Alternatif maliyet modelleri çıkarılıyor, kapsayıcılığının ne kadar geniş ya da dar olacağı, hangi unsurları, süreleri, personeli kapsayacağına dair çalışılıyor. Bittikten sonra Ekonomi Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve sendikalarla bir araya geleceğiz. Ek gösterge için gerekli kaynak yapılacak çalışmalarla ortaya çıkacak.

YOLSUZLUĞA GÖZ YUMMAYIZ

Aktif işgücü programlarıyla iş kabiliyetini artırmayı planladıklarını anlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Bazı projelerden de söz ettim, bunları Türkiye çapında uygulayacağız. Ama bunun eğitim boyutu var. Daha önemlisi istihdam üreten bir büyümenin gerçekleşmesi var. Türkiye'nin bu büyümesini sürdürmesi var. Yani bir yıl yüzde 3, bir yıl yüzde 7, bir yıl yüzde 11 büyüyebilirsiniz ama bunu istikrarlı bir şekilde ileriye taşımak lazım. Bunun da hem ulusal hem de uluslararası şartlarla bağlantılı olduğunu biliyoruz" diye konuştu. Muhalefet milletvekillerinin Sosyal Güvenlik Kurulu'nda yolsuzluk iddialarıyla ilgili soruları üzerine de Bakan Bilgin, "Herhangi bir yolsuzluğa asla müsaade etmeyiz. Bu konuda sizin duyumunuz varsa bunu da bana iletin. Bu konuda sonuna kadar gideceğiz. Biz kimin yakını olduğuna bakmayız. Bu yolsuzluğu ben ortaya çıkarttım" yanıtını verdi.

MUHALEFETE SARAY YANITI

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Vedat Bilgin, muhalefetin "Saraylardan vazgeçip halka inecek misiniz?" üslubuyla konuşmasını eleştirerek,"Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında, fert başına düşen milli gelirin 60 ila 120 dolar arasında olduğu dönemde bugün Çankaya Köşkü diye bildiğimiz köşk yapılmış, Gazi Paşa o köşkün inşaatını başlatmış. Türkiye'nin yüzyıl sonra yeni bir devlet başkanlığı külliyesi yapmasını bir saray edebiyatı içerisinde anlatmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Bunlar kimsenin şahsi malı değildir. Gazi Paşa rahmetli oldu, gitti; saygıyla, minnetle, şükranla anıyoruz bütün yaptıklarını... Bundan sonra gelecek devlet adamlarımız da bu konutları kullanacaktır, bunlar kamunun malıdır. Görmeyen arkadaşlarımız belki hayallerinde böyle bir şey söylüyorlar ama gerçeği bu değil" değerlendirmesinde bulundu.

HAZAL ATEŞ