KamuAjans.Com-Türkiye Özel Okullar Derneği, ABD merkezli teknoloji şirketi Oracle işbirliğiyle ‘Eğitmen Eğitimleri’ düzenleyecek. Yapılan protokol kapsamında eğitimler haziranda başlayacak ve toplamda 300 öğretmene ulaşılacak. Ayrıca okullara materyal desteği sağlanacak.

Türkiye Özel Okullar Derneği, öncelik verdiği alanların başında gelen öğretmen eğitimiyle ilgi yeni bir adım atıyor. ABD merkezli teknoloji şirketi Oracle’ın çıkar gözetmeyen eğitim platformu Oracle Academy işbirliğiyle, eğitimcilere temel Java programlama ve veritabanı eğitimleri verilecek. Bu alanda gerekli donanıma sahip öğretmenlerin diğer eğitimcilerle bu bilgiyi paylaşması desteklenerek eğitimler yaygınlaştırılacak. Öğretmenlerin öğrendiklerini mevcut ders planlarına entegre ederek öğrencilerine aktarmaları için gerekli tüm materyal, teknoloji ve operasyonel destek okullara sağlanacak. Program haziranda, ilk olarak derneğe üye özel okullardan seçilecek 25 öğretmenle başlayacak.

ÖĞRETMEN AKADEMİSİ GİBİ

Projenin imza töreninde konuşan Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal, projeyle 30 bin öğrenciye ulaşmak istediklerini belirterek, “Derneğimiz önümüzdeki dönemde ana faaliyet alanlarından biri olan öğretmen eğitimi üzerine yoğunlaşacak. Bir öğretmen akademisi gibi yıl boyu sürecek programlar başlatacağız. İlk etapta seçeceğimiz 25 öğretmenle programa haziranda başlıyoruz. Ardından ilerleyen 3 yıl içerisinde 300 öğretmen ve onların ders vereceği 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

BİLİŞİMİ ÖNEMSİYORUZ


Oracle Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cem Satana ise Özel Okullar Derneği ile bilişim eğitimi konusunda Türkiye’de önemli bir adım attıklarını söyledi. Satana, kodlama eğitiminin temel eğitimden itibaren verilmesi gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu:
“Bu işbirliğiyle öğretmenlerin veritabanı tasarımı ve Java programlama becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’de öğretmenlerin bu konuda eğitim almalarını önemsiyoruz. Hiçbir ücret talep etmeden eğitimcilerimize her türlü materyal desteğini sağlayacağız.”