Hükümet ve bakanlıklar, engelli vatandaşların olabildiğince rahat ve sorunsuz bir yaşamı olması canla başla çalışmaya devam ediyor. Bugüne kadar engelliler için birçok imkan sunulmuştur. En önemlisi ise EKPSS ile engelli vatandaşların memur olarak atanabilmesinin önü açılmıştır. Ayrıca Evde Bakım Aylığı, Engelli Aylığı, Malullük Aylığı gibi daha birçok seçenek, engellilerin yaşamını kolaylaştırıyor. 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, toplumsal bilinç ve farkındalığın arttırılması için oldukça önemli bir yere sahiptir. Engelliler sadece bir gün değil hergün hatırlanmalı ve engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için her daim çözüm üretmeli ve yerine getirmelidir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2002 sonu itibarıyla memur olarak istihdam edilen engelli sayısının 5 bin 777 olduğunu, bu sayının 2020'de 57 bini aştığını söylemişti.

2020 yılının Ekim ayında, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yayınladığı Engelli ve Yaşlı İstatistik Bülteni'nde “Ulusal Engelli Veri Sistem” inde yer alan engelli birey sayısı 2 milyon 535 bin 533. Bu bireylerden 1 milyon 425 bin 667'si erkek, 1 milyon 109 bin 566'sı kadın.

Her 3 Aralık'ta olduğu gibi bu 3 Aralık'ta da engellileri ilgilendiren çeşitli basın açıklamaları yapıldı ve günün anlam ve öneminin altı çizildi. Biz de bu önemli günü atlamadık ve sizlere hatırlatmak istedik.

İstiklal Marşı'mızın Kaçıncı Yılını Kutladık? İstiklal Marşı Ne Zaman Kabul Edildi? İstiklal Marşı'nın Kabulü Nasıl Olmuştur? İstiklal Marşı'mızın Kaçıncı Yılını Kutladık? İstiklal Marşı Ne Zaman Kabul Edildi? İstiklal Marşı'nın Kabulü Nasıl Olmuştur?

Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılından bu yana 3 Aralık'ta kutlanan uluslararası bir farkındalık günü olan Dünya Engelliler Günü ile ilgili mesajları ve sözleri sizler için araştırdık.

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJLARI VE SÖZLERİ

Engelli insanlara saygı, insanlığa saygıdır.

Engelli olmak kusur değildir.

Herhangi bir Aralıkta değil her zaman yanınızdayız.

Tohum toprağa, engelli topluma emanettir.

Engelsiz Yaşam Hepimizin Elinde.

Engeller hayatın ritmini yakalamaya engel olamaz.

Engelli olmak üretime engel değildir, yeter ki fırsat verilsin

Engel değil destek olun.

En büyük engel, engellenmektir.

Engelliye avuç açtırmayalım.

Ne oldum değil, ne olacağım demeli.

Engellilere saygı, onlara yaşama sevinci verir.