23 Bin Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümü, bir işyerinde, düzenlenen süreli veya süresiz sözleşmeye dayanılarak yapı kooperatiflerinin kurulmasında ev, arsa, dükkan gibi taşınmaz malların satışı ve kiralanması konularında danışmanlık hizmeti verebilecek kişileri yetiştirmek amacı ile açılmıştır. Emlak ve Emlak Yönetimi bölümü 2 yıllıktır.

Memura promosyonda rekor rakam: 100 bin TL! Emekliden sonra sıra memurda... Memura promosyonda rekor rakam: 100 bin TL! Emekliden sonra sıra memurda...
Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümü Mezunları; tapu sicil müdürlüklerinde satış, ipotek, miras yoluyla geçen mülkiyetlerle ilgili tüm işlemlere aracılık eder. Emlak alım satımı ile ilgili danışmanlık hizmeti verir. Noterlerde satış sözleşmesi yapılmasına yardımcı olur. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılması konusunda danışmanlık hizmeti verir, seçenekler ve karşılaştırılmalı örnekler sunar. Müşterileri adına beyanname doldurur. Proje yapımında pazarlamayı kolaylaştırıcı önerilerde bulunur. Kooperatif kurulmasına yardımcı olup pazar araştırması yapar. Kooperatife arsa  ve üye bulma konusunda çalışmalar yapar. Kiracı adaylarının ekonomik ve sosyal durumunu öğrenip mülk sahibine veya vekiline bilgi verir. Kira sözleşmesi hazırlar.

Emlak ve Emlak Yönetimi programından mezun olduktan sonra kendi emlak ofislerini açabilirler;gayri menkul ortaklıklarında, arsa ve yapı kooperatiflerinde veya bu sektörde hizmet veren özel ve kamu kuruluşlarında çalışabilirler. 

23 bini aşkın mezun olan emlak ve emlak yönetimi mezunları 1,5 yıldır atama bekliyor. 2018 KPSS ile sadece ocak ayında 79 kişilik sözleşmeli personel alımı yapıldı. Bayındır Memursen Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Taner Düzgören‘in müjdesinin üzerinden 23 gün geçmesine rağmen hala ses seda yok. İlanın bir an önce yayınlanması bekleniyor.