En alt maaş göstergesi olan asgari ücretle ilgili zam oranı, her yıl çalışanlar tarafından büyük bir merakla her yıl beklenmektedir.

2023 yılı asgari ücret rakamları ile ilgili de çalışanlar oluşacak rakamları şimdiden beklemeye başladılar.

2022 yılında asgari ücret açısından diğer senelerden farklılık gösterilen bir durum yaşandı. Önceki senelerde yılda sadece bir kez asgari ücrete zam yapılır ve bu bir yıl boyunca devam ettirilirdi. 2022 yılında ise hükumet yeni bir uygulama ile asgari ücrete ikinci altı aylık dilim için de zam yapma kararı aldı. 2022 yılı asgari ücreti net 5.500 TL olarak güncellendi.

2021 Yılı Şef (Devlet Memuru) Maaşı Ne Kadar? 2021 Yılı Şef (Devlet Memuru) Maaşı Ne Kadar?

Hükumet 2022 Temmuz ayı asgari ücret rakamını açıklarken de 2023 yılı için yapılacak asgari ücret zammıyla ilgili de açıklamada bulundu. 

Buna göre her yıl olduğu gibi 2022 yılı Aralık ayı sonunda da komisyon toplantıları sonucunda yeni asgari zam oranı belirlenecek. 2023 yılında ekstra ikinci bir asgari ücret zammı olup olmayacağı ise şimdiden kestirilemiyor. 

2023 yılında asgari ücrete ne kadar zam yapılacağını şimdiden kestirmek güç olsa da bunda enflasyon rakamlarının temel belirleyici olacağını ön görmekteyiz.