Asgari ücret rakamı bu yıl Temmuz ayında da ikinci kez açıklandı. 2022 Temmuz Net ve brüt asgari ücret rakamları belli oldu.

Asgari ücret çalışan ve çalıştırılan her türlü işçi ve personel için zorunlu kılınan alt taban ücret / maaş miktarıdır. Kamu ve özel sektörde çalışan hiçbir çalışana asgari ücret altında ücret ödenemez. 

Milyonlarca çalışanın maaşı için en önemli taban kriter olan asgari ücret yılda bir kez artış görmektedir. Her yılın son ayında komisyon tarafından asgari ücrete yapılacak zam için toplanılır. Memur maaş zammından ayrı olarak değerlendirilir. Asgari ücret kavramı halk arasında farklı şekillerde telaffuz edilse de (askeri, asgeri gibi) en alt seviye anlamına gelen 'asgari' kelimesi doğrudur.

2022 yılında geçmiş yıllardan farklı olarak asgari ücrete 2 kez zam yapıldı. Normal şartlar altında yılda bir kez ve her yılın sonunda sonraki yılın ilk ayından geçerli olmak üzere kararlaştırılan asgari ücret rakamı 2022 yılında 2 kez güncellendi. Asgari ücret  1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde brüt 6 bin 471 TL, net 5 bin 500,35 TL olarak belirlendi.

Asgari ücret, her yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. 2023 yılında asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı konusu 2022 yılının Aralık ayının son haftasında netliğe kavuşacak. Asgari ücret; işçinin yaşamı için gerekli temel ihtiyaçlarını (barınma, yeme, içme, sağlık, giyinme, ulaşım vs.) karşılayabilmesi için, işvereni tarafından çalışmasına karşılık verilen en düşük ücret anlamına gelir.

2021 Memur ve Emekli Toplu Görüşme Zammı ve Seyyanen Zammı Ne Kadar Olacak? Pazarlık Ne Zaman Netleşecek? 2021 Memur ve Emekli Toplu Görüşme Zammı ve Seyyanen Zammı Ne Kadar Olacak? Pazarlık Ne Zaman Netleşecek?