2022 yılı öğretmen ek ders ücreti hem toplu sözleşme zammıyla hem de enflasyon farkı zammıyla birlikte % 42 oranında arttı.

Öğretmenlerin zorunlu girdikleri ders dışı saatlerin ücretleri ek ders ücreti olarak tanımlanmakta ve ek ders ücretleri de memur maaş zammı ile birlikte artmaktadır. Öğretmenlerin ek ders ücretleri, maaşları dışındaki gelir grubunu oluşturduğu için ek ders ücretlerine yapılan zam da öğretmenler için büyük önem arz etmektedir.

Öğretmenlerin 2022 yılının ikinci 6 ayında ders saati başına belirlenen gösterge rakamının 2021'nin ilk yarısındaki katsayısı çarpımı sonucunda ek ders ücreti hesaplanır. Bu ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılır. Bu doğrultuda net rakam ortaya çıkar. 

Ek ders, öğretmenlerin maaş karşılığı girdiği derslerin üzerinde derse girdiklerinde aldığı ücrete denir. Öğretmenler maaşlarının karşılığı haftada 15 saat derse girmektedirler. Bu 15 saat girdikleri dersin ücretini maaş olarak alırlar. Bu 15 saatin üzerinde derse giren, sınıf öğretmenliği olan ve sosyal kulüp görevi olan öğretmenler ilave ek ders ücreti alırlar.

Ek ders görevi verilen öğretmenler haftalık girdikleri zorunlu derslere ek olarak derslerde eğitim verir. Girdikleri her ders için ekstra ücret alan öğretmenlerin aldıkları ek ders ücretleri her yıl artıyor. Normal koşullarda haftalık belirlenen saat kadar zorunlu derse giren öğretmenler bu zorunlu saatlik dersin karşılığını maaş olarak alan öğretmenler bunun üzerindeki dersleri ek ders ücreti üzerinden vermektedir.

Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenecek.

2021 Memur ve Emekli Toplu Görüşme Zammı ve Seyyanen Zammı Ne Kadar Olacak? Pazarlık Ne Zaman Netleşecek? 2021 Memur ve Emekli Toplu Görüşme Zammı ve Seyyanen Zammı Ne Kadar Olacak? Pazarlık Ne Zaman Netleşecek?

Öğretmenlerin MEB ve okul müdürlükleri tarafından belirlenen haftalık ders programları dışında girdikleri derse ek ders deniyor ve öğretmenler girdiği her ek dersten ücret alıyor.

 Öğretmen Ek Ders Brüt ve Net Ücretlere İlişkin Tablo 2022 (Temmuz-Aralık)

2022 Temmuz ayı zamlı öğretmen ek ders ücretleri;
Gündüz ek ders: 27.29 Lira iken 38,57 TLOldu
Sözleşmeli öğretmen: 23,41 Lira iken 33,09 TLoldu
Takviye kursu ek ders: 54,57 Lira 77,13 TL oldu
Gece ek ders: 29,191 Lira iken 41,26 TL oldu
Özel eğitim ek ders: 34,09 Lira oldu 48,18 TL oldu