2022 yılında ödenecek asgari ücretin ikinci kez belli olmasının ardından stajyer öğrenci olarak görev alan meslek lisesi öğrencilerine ödenen maaşlarda da artış yaşanmış oldu.

İşletmelerde beceri eğitimi adı da verilen mesleki öğrencilerin staj eğitim süreci hem bir ders niteliğinde olup sınıf geçmeye etki etmektedir hem de çalıştıkları kurumdan maaş alarak da bir nevi iş hayatının içinde yer almaktadırlar. Meslek lisesi staj öğrencilerinin alacakları maaş ücreti yılda bir kez yenilenmektedir. Her yıl sonunda asgari ücrete bağlı olarak artış sağlayan staj ücreti memur maaş zammından etkilenmemektedir.

3308 sayılı yasa gereği sigortaları devletçe karşılanan kendilerine de aylık olarak asgari ücretin 1/3 oranında maaş ödenen Meslek lisesi 12. sınıf işletmede beceri eğitimi alan öğrencileri stajyer maaşı almaktadırlar. Stajyer öğrencilerin maaşlarının hesaplanması asgari ücretin net tutarı üzerinden yapılmaktadır. Meslek lisesi işletmede beceri eğitimi alan stajyer öğrencilerin maaşları asgari ücrete göre zamlanmaktadır. 2022 yılı asgari ücret tutarını bekleyen kesimlerden biri olan stajyer öğrencilerin 2022 yılında alacağı zam miktarı da çıkacak bu karar sonrası netleşti.

2022 yılı asgari ücret tutarı brüt 6 bin 471 lira, net 5 bin 500 lira oldu.

2021 Yılı Banka Banko Asistanı ve Gişe Görevlisi Maaşı Ne Kadar Oldu? 2021 Yılı Banka Banko Asistanı ve Gişe Görevlisi Maaşı Ne Kadar Oldu?

STAJYER MAAŞI NEDİR? NASIL ALINIR?

12. Sınıf lise 4 e giden öğrenciler okulda bulunduğu branşlara göre işletmelerde ve fabrikalarda yetiştirilmek üzere kurs görürler. Bu fabrikalarda kendilerini yetiştiren öğrenciler aynı mesleğin devamı için topluma katkı sağlarlar aynı zamanda mesleki gelişimlerini tamamlarlar.

Stajyer öğrenciler haftanın 3 günü 24 saatlik işletmede beceri eğitimini haftanın ya ilk üç günü ya da son üç günü olarak iş yerlerinde staj olarak tamamlamaktadırlar. Çalıştıkları bu süre için de kendilerine maaş ödemesi yapılmaktadır.

Meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler 4 yıllık örgün eğitimleri süresi boyunca okullarda gördükleri teorik ve pratik eğitimlerin iş hayatında beceriye dönüşmesi için staj görevi yapmaktadırlar. 2022 - 2023 Eğitim öğretim yılında işletmelerde stajyer olarak hem ders hem de iş görecek olan meslek lisesi öğrencilerinin bu yıl staj yeri bulma konusunda koronavirüs nedeniyle biraz zorlanacakları ön görülüyor.

STAJYER ÖĞRENCİ MAAŞI NE ZAMAN ZAMLANIR?

Stajyer öğrencilerin maaşı asgari ücret üzerinden hesaplandığı için maaş zamları da asgari ücrete bağlı olarak değişmektedir. Maaş hesaplamasında o yılın net asgari ücret tutarından asgari geçim indirimi miktarı düşülür ve kalan net rakam üçe bölünerek meslek lisesi stajyer öğrencisinin alması gereken aylık maaş miktarı hesaplanır.

Meslek liseleri koronavirüs pandemisi döneminde yeniden kendilerini gösterme fırsatı buldular. Üretime hızlı şekilde dahil olup cerrahi maske, dezenfektan, koruyucu tulum gibi süreç açısından hayati ehemmiyet taşıyan ürünlerin üretimine önemli ölçüde katkı sağladılar. Üretim aşamasında önemli payı öğretmenler ve alanda uygulamalı eğitim gören stajyer öğrenciler oluşturdular. 

STAJYER ÖĞRENCİ 2021 YILI MAAŞI NE KADAR OLDU? NASIL HESAPLANIR?

Resmi Gazetede de yayınlanan 2022 Yılı asgari ücret tutarı net  5.500,00 TL'dir. 

Staj yapan öğrencilere net asgari ücretin yüzde 30'undan az olmamak üzere ücret ödeniyor. Asgari ücret zammıyla en düşük staj ücreti 1.276 liradan 1.650 liraya çıktı.

2022 Kalfalık ücreti ne kadar?
Kalfalık yeterliliği kazanan 12'inci sınıf öğrencilerine de asgari ücretin yüzde 50'sinden az olmayacak kadar ödeme yapılacak. Yani kalfalık maaşı asgari ücretin en az yarısı kadar olabilecek.