2022 - 2023 Yılı Koç üniversitesi eğitim ücretleri, spor olanakları, yurt fiyatları ve daha fazlası dataylar haberin içinde;

Koç Üniversitesi'nin 2022- 2023 eğitim yılındaki ücretleri nedir?

Bankalarda Temmuz depremi! Ziraat, İş Bankası, Yapı Kredi, Halkbank, Akbank, ING tek tek duyurdu! Hemen bakın! Bankalarda Temmuz depremi! Ziraat, İş Bankası, Yapı Kredi, Halkbank, Akbank, ING tek tek duyurdu! Hemen bakın!

Koç Üniversitesi’nde eğitim-öğretim ücrete tabidir. 2022-2023 ders yılında yerleştirilen öğrenciler için eğitim-öğretim ücreti Tıp Fakültesi dışındaki programlar için KDV dâhil 278.000 TL’dir; Tıp Fakültesi için KDV dâhil 382,300 TL’dir*, Yabancı Dil Hazırlık Programı ücreti tüm bölümler için KDV dâhil 278.000 TL’dir. Eğitim-öğretim, yurt ücretleri ve burslar her yıl Mütevelli Heyeti tarafından, maliyet artışları ile o yılın Üniversite bütçesi göz önünde tutularak saptanır.

Yıllık eğitim ücreti Güz ve Bahar yarıyıllarındaki dersleri kapsar ve ödeme tüm yıl için Üniversite kayıt döneminde yapılırsa ücret hem Güz ve hem de Bahar dönemlerini kapsayacak şekilde dönem başına 139.000 TL olacaktır; ancak Üniversite kayıt döneminde sadece Güz ödemesi yapılırsa Bahar dönemi için Ocak 2023 ayında açıklanmak üzere bir artış olabileceğini dikkatinize sunarız.

*Koç Üniversitesi Tıp Fakültesinin yıllık eğitim-ücreti YÖK’e bildirildiği şekilde yer almakla beraber, Fakülteye YKS ile sadece tam burslu ve yarı burslu öğrenciler yerleşmektedir.  

Yıllık öğrenim ücreti Güz ve Bahar yarıyıllarındaki dersleri kapsar ve ücretlerin yarısı Güz Yarıyılı başında, geri kalanı Bahar Yarıyılı başında ödenir.

Lisans eğitim ücreti yemek, yurt, kitap ve ulaşım giderlerini kapsamaz.

Tüm öğrencilere yurt imkanı ücret karşılığı verilmektedir.

Koç Üniversitesi yaklaşık her üç öğrencisinden birine burs imkanı sağlamaktadır. Burslarımız karşılıksızdır ve normal öğrenim süresince devam etmektedir. Bu süre Yabancı Dil Hazırlık Programı okuyacak öğrenciler için Hazırlık Programı süresi artı dört yıl (Tıp Fakültesi için Hazırlık Programı süresi artı altı yıl); Hazırlık Programı’nda okumadan birinci sınıfa başlayan öğrenciler için ise dört yıldır.(Tıp Fakültesi için altı yıldır)

Derslere devamlılık gösteren öğrenciler akademik başarısızlıktan dolayı burs kaybı yaşamazlar. Koç Üniversitesi programlarına burslu olarak yerleştirilen öğrenciler Üniversitenin başka bir programına yatay geçiş yaptıklarında burs hakları devam edebilir. Herhangi bir burs kontenjanından Koç Üniversitesinin bir lisans programına yerleşip bu programı tamamlamış veya ayrılmış olanlar herhangi bir burs indiriminden yararlanamazlar. Eğitim-öğretim, yurt ücretleri ve burslar her yıl Mütevelli Heyeti tarafından, maliyet artışları ile o yılın Üniversite bütçesi göz önünde tutularak saptanır.

Daha önceki yıllarda Koç Üniversitesi’nin veya Türkiye’de başka bir üniversitenin lisans programlarına merkezi yerleştirme sınavı ile yerleştirilmiş olan öğrenciler, Koç Üniversitesi’nin bir lisans programına tam burs kontenjanından yerleştirilirlerse tam burs imkânından yararlanamazlar.

Burs Çeşitleri nelerdir?

Koç Üniversitesi Destek Bursu Programı(KUDEB)

2020- 2021 eğitim yılı itibariyle öğrencilerimize üniversite sınavı ile belirlenen öğretim ücreti muafiyetine ek olarak sağlanan yurt, eğitim ve kitap desteklerinin dağıtılması ihtiyaç temelli olarak yeniden şekillendirilmiştir.

2020- 2021 eğitim yılında, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrencilerin yerleşebileceği iki temel burstan (% 100 Tam Burs ve % 50 Destek Bursu ) biri olan % 100 Tam Burs, eğitim ve öğretim ücretinden muafiyeti ifade eder. Buna göre Üniversitemize % 100 Tam Burs ile yerleşen öğrencilerimiz Koç Üniversitesi Destek Bursu Programı(KUDEB) kapsamında verilen ihtiyaç burslarından bir ve/veya birkaçını alma hakkına sahip olabileceklerdir.

KUDEB Programı’na başvuru için öğrencilerden istenen tüm belgeler gizli tutulacaktır ve yalnızca KUDEB Programı değerlendirmesinde kullanılacaktır.

Başvuru detaylarını ve ayrıntılı bilgiyi Burslar Koordinatörlüğü KUDEB sayfasından edinebilirsiniz:
http://dos.ku.edu.tr/tr/kudeb

%100 Burs (Tam Burs)

Koç Üniversitesi’nin Tam Burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinden muafiyet sağlar. Tam Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere yurtlarda ücret ödemeden kalma olanağı, aylık masraflara katkı ve ders kitabı giderlerine katkı ihtiyaca bağlı olarak ve Üniversitenin düzenlemeleri dâhilinde devam etmek üzere sağlanabilir. İhtiyaç dâhilinde yapılacak başvurular tercih döneminden başlayarak değerlendirilir. (KUDEB Programı’nı inceleyiniz.)

%50 Burs ( Destek Bursu)

Koç Üniversitesi’nin %50 Burslu programına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinin yarısını kapsar.

GSB Sporcu Bursu

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Vakıf Üniversiteleri arasında imzalanan mutabakat metni uyarınca bakanlığın belirlediği spor alanlarında son 4 yıl içinde başarılı olduğu belgelendirilen ve YKS yerleştirme sıralaması ilk 100.000 içerisinde olan milli sporcular, 2022 YKS sonucuna göre yerleşmeleri halinde Koç Üniversitesi’nde %100 burslu okuyabilirler. Tam burs eğitim ücreti muafiyetini sağladığından diğer burslar için KUDEB’e başvurulması gerekmektedir.

Yine bu öğrenciler Bakanlıktan son 3 ay içinde aldıkları belgeleri [email protected] adresine mail atarak tercih döneminde onay alabilirler.

Detaylar için: https://dos.ku.edu.tr/burslar- koordinatorlugu/gsbsporcubursu/

Şehit Çocukları Bursu

Üniversitemize ÖSYM ile ilk 100.000 sıradan yerleşen, daha önceki yıllarda Türkiye’de bir lisans programına yerleştirilmemiş olan ve yerleştiği tarihte şehit çocuğu olan, burssuz ve %50 burslu programlarından birine girme hakkı kazanan tam burslu olarak kabul edilmektedir. Tam burs eğitim ücreti muafiyetini sağladığından ek burslar için KUDEB’e başvurulması gerekmektedir.

Yine bu öğrenciler tercih döneminde şehit belgelerini [email protected] adresine mail atarak onaylarını alabilirler.

Kitap Bursu

Tercih Döneminde KUDEB kapsamında değerlendirilir.

Bursun sürekliliği için gerekli şartlar nelerdir?

Koç Üniversitesinde burslar karşılıksız olup normal eğitim-öğretim süresince devam eder. Burs süresi Yabancı Dil Hazırlık Programı okuyacak öğrenciler için Hazırlık Programı süresi (en fazla dört yarıyıl) artı sekiz yarıyıl (Tıp Fakültesi için Hazırlık Programı süresi artı on iki yarıyıl); Hazırlık Programı’nda okumadan birinci sınıftan başlayan öğrenciler için sekiz yarıyıldır (Tıp Fakültesi için on iki yarıyıldır).

Çift Anadal programında kayıtlı burslu öğrencilerin burs süreleri, Anadal veya İkinci Anadal programlarını 8 yarıyıl içinde bitirememeleri durumunda en fazla 2 yarıyıl süreyle uzatılır. Derslere devamlılık gösteren öğrenciler akademik başarısızlıktan dolayı yukarıda belirtilen sürelerin dolmasından önce burs kaybı yaşamazlar.

Öğrencilerin burslarının kesilmesi aşağıdaki koşullara bağlıdır:

  • 4 yıldan uzun süren başarısızlık durumunda,
  • Ciddi bir disiplin ihlali yapar ve disiplin cezası alırsa,
  • Öğrencinin kopya çekmesi durumunda, öğrenci hazırladığı herhangi bir ödev, proje veya çalışmayı başkasına yaptırdığı ve/veya kaynak göstermeksizin alıntılayıp kendisi tarafından yapılmış gibi gösterdiği takdirde,
  • Okuldan uzaklaştırmayı gerektirecek diğer disiplin ihlallerinde öğrencinin bursu kesilir.
  • Koç Üniversitesi’nde spor olanakları nelerdir?

Koç Üniversitesi’nde spor olanakları nelerdir?

Koç Üniversitesi ana kampüsünde 2.000 izleyicinin oturma imkânına sahip olduğu çok amaçlı bir kapalı spor salonu, bir açık tenis kortu, bir yapay çim futbol sahası, bir kapalı buz pisti bulunmaktadır. 42 m x 32 m ebatlarında olan spor salonunun içinde ana salonu panoramik açıdan gören 156 m uzunluğunda koşu parkuru, squash ve raketbol kortu, aerobik ve dans salonları, fitness salonu, sportif tırmanma duvarı, kardiyo salonu ve masa tenisi bölümü yer alıyor. Ek olarak ana bölümde tenis, basketbol, badminton, voleybol, hentbol gibi tüm salon sporları yapılabilmektedir.

Batı Kampüste ise yarı olimpik kapalı bir yüzme havuzu, kardiyo-fitness merkezi, dans stüdyosu ve masa tenisi bulunuyor.

Koç Üniversitesi’nde basketbol, tenis, kayak, snowboard, kürek, voleybol, futbol, Amerikan futbolu, eskrim, sutopu, yüzme, masa tenisi, buz hokeyi, sportif tırmanış, ragbi, güreş, boks, yelken, satranç, frizbi ve dans takımları bulunuyor. Üniversite geneline yönelik fitness programları uzman eğitmenler tarafından kişiye özel olarak hazırlanıyor. Ayrıca spor eğitmenleri tarafından ücretsiz pilates ve tenis dersleri verilmektedir.

2022 GÜZ – 2023 BAHAR DÖNEMİ İKİ DÖNEMLİK YURT ÜCRETİ TABLOSU

ODA TÜRLERİ İKİ DÖNEMLİK ODA ÜCRETİ (TL)
RF KAMPÜS TEK KİŞİLİK  74.900
RF KAMPÜS ÜÇ KİŞİLİK  43.950
RF KAMPÜS ÜÇ KİŞİLİK RANZALI  40.750
RF KAMPÜS DÖRT KİŞİLİK  36.250
RF KAMPÜS TEK KİŞİLİK (BANYOLU)  98.800
RF KAMPÜS SAĞLIK MERKEZİ ÜÇ KİŞİLİK (BANYOLU)  78.100
RF KAMPÜS HENRY FORD BİNASI DÖRT KİŞİLİK (BANYOLU)  83.000
RF KAMPÜS U BİNASI DÖRT KİŞİLİK (BANYOLU)  69.350
RF KAMPÜS S BİNASI DÖRT KİŞİLİK (BANYOLU)  80.000
RF KAMPÜS S BİNASI DÖRT KİŞİLİK  57.400
RF KAMPÜS U BİNASI TEK KİŞİLİK (BANYOLU)  98.800
RF KAMPÜS HENRY FORD BİNASI TEK KİŞİLİK (BANYOLU)  117.400
RF KAMPÜS ÜÇ KİŞİLİK (BANYOLU)  78.100
RF KAMPÜS HENRY FORD BİNASI ÜÇ KİŞİLİK (BANYOLU)  93.900
BATI KAMPÜS TEK KİŞİLİK  74.900
BATI KAMPÜS TEK KİŞİLİK (BANYOLU)  98.800
BATI KAMPÜS ÜÇ KİŞİLİK  43.950
BATI KAMPÜS DÖRT KİŞİLİK  57.400
BATI KAMPÜS BEŞ KİŞİLİK A TİPİ (Oda Krokisi için Tıklayınız.)  39.900
BATI KAMPÜS BEŞ KİŞİLİK B TİPİ (Oda Krokisi için Tıklayınız.)  54.850
HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ DÖRT KİŞİLİK  17.700