TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin işbirliğinde hazırlanan 2021 Yılı Gök Olayları Yıllığı yayınlandı. 2021 yılında Türkiye’den herhangi bir Ay ya da Güneş tutulması gözlenemeyecektir. Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ayına ait 2021 yılı içerisinde gerçekleşecek Gök Olayları'nın detayları şöyle: 

2021 yılı içerisinde gerçekleşecek Göktaşı Yağmurları listesine bakacak olursak; 2-3 Ocak 2021 tarihlerinde Quadrantid (Dörtlük); 22-23 Nisan 2021 tarihlerinde Lyrid (Çalgı); 5-6 Mayıs 2021 tarihlerinde Eta Aquarid (Eta Kova); 27-28 Temmuz 2021 tarihlerinde Delta Aquarid (Delta Kova); 12-13 Ağustos 2021 tarihlerinde Perseid (Kahraman); 20-21 Ekim 2021 tarihlerinde Orionid (Avcı); 17-18 Kasım 2021 tarihlerinde Leonid (Aslan); 13-14 Aralık 2021 tarihlerinde Geminid (İkizler) gerçekleşecek.

OCAK 2021

Merkür: Gökyüzünde Güneş’ten yavaş yavaş ayrılığını artırmaya başlayan gezegenin gün batımından hemen sonra kısa sürelerle gözlenebilmesi için ayın son haftasını beklemek
gerekiyor. Yine de parlaklığı fazla olmayan gezegeni alacakaranlıkta fark edebilmek için temiz bir gökyüzü ve yüksek bir gözlem yeri gerekiyor.

Venüs: Gün doğumundan önce doğudan yükseliyor. Ayın ilk günlerinde yaklaşık bir saat parlak bir şekilde gözlenebilir. Günler ilerledikçe gözlem süresi bir saatin altına düşmeye başlayacak ve ayın ortalarında gökyüzünde Güneş’e yaklaşmış olacağından artık gözlenemeyecek.

Mars: Gün batımında gökyüzünün güneydoğu bölgesinde yükselmiş olan kızıl gezegene bir el dürbünü yardımıyla kolayca fark edilebilecek Uranüs eşlik ediyor. Ayın ortasına kadar gece yarısından iki saat sonrasına dek gökyüzünde kalacak gezegen oldukça parlak. Ayın geri kalanında parlaklığı hafifçe azalarak gece yarısından bir saat sonrasına kadar gözlenebilir.

Jüpiter: Yılın başında, gün batımından hemen sonra batı ufkuna yakın ve daha sönük Satürn ile yan yana parlak bir şekilde ama kısa sürelerle görülebilir. Ayın ilk haftasından sonra bu iki gezegene birkaç gün Merkür de eşlik edecek. Ayın ortasına doğru gökyüzündeki konumu Güneş’e yaklaşmış olan gezegeni görmek neredeyse imkânsız olacak. Gezegen ay sonunda Güneş’in batısına geçmeye başlayacak ve yavaş yavaş sabah gökyüzüne gelecek.

Satürn: Yıla Oğlak (Capricornus) Takımyıldızı’nda başlayıp tüm yılı burada geçirecek olan halkalı gezegene aynı bölgede ve daha parlak olan Jüpiter gezegeni eşlik ediyor. Ayın ilk haftası gökyüzünde Güneş’e yakın bir konumdaki gezegeni kısa süre de olsa görebilmek için temiz bir ufuk ve yüksek bir gözlem yeri bulup gün batımından hemen sonra batı ufkuna bakmak gerekiyor. Daha sonraki günlerde gezegen gökyüzünde giderek Güneş’e yaklaşmaya başlayacak ve gözlenemeyecek. Gezegen, ayın son haftası Güneş’in batısına geçerek sabah gökyüzüne gelmeye başlayacak. 

Gök Olayları 

Sondördün 6 Ocak 2021

Yeniay 13 Ocak 2021

İlkdördün 21 Ocak 2021

Dolunay 28 Ocak 2021

02 Ocak Dünya Güneş’e en yakın konumunda (147 milyon km)
09 Ocak Ay Dünya’ya en yakın konumunda (367.400 km)
10 Ocak Merkür, Satürn ve Jüpiter gün batımından sonra batıda birbirlerine yakın görünümde
11 Ocak Ay ve Venüs gün doğumunda doğuda yakın görünümde
21 Ocak Ay Dünya’ya en uzak konumunda (404.400 km)
24 Ocak Merkür en büyük doğu uzanımında (190)

ŞUBAT 2021

Merkür: Geçtiğimiz ay sonuna doğru gözlenebilir olan gezegen bu ayın ortasına doğru gökyüzünde tekrar Güneş’e yaklaşmaya başlayacağından gözlenemeyecek. Ayın ortasından itibaren sabah gökyüzüne geçecek olan gezegen ufuktan fazla yükselemeyeceği için gözlenebilmesi için temiz bir gökyüzü ve yüksek bir gözlem yeri gerekiyor.

Venüs: Gökyüzündeki konumu bu ay boyunca Güneş’e yakın olacağından görülmesi mümkün olmayacak.

Mars: Gezegen gün batımında güneyde ve gözlem için oldukça uygun yükseklikte. Geçtiğimiz ay parlaklığı hafifçe azalmış olan gezegen gece yarısından bir saat sonrasına kadar gözlenebilir. 18 Şubat’ta Ay ile yakın görünecek ve günler ilerledikçe gözlem süresi kısalacak. Gezegen, ayın son günlerinde gece yarısından yarım saat sonra batmış olacak.

Jüpiter: Geçtiğimiz ay Güneş’in batısına geçen gezegen günler ilerledikçe ayrılığını artırıyor fakat ufuktan fazla yükselemediği için Güneş doğmadan hemen önce doğuda görülmesi zor olacak. Ayın son birkaç günü Merkür’e yakınlaşacak olan gezegeni kısa süreyle de olsa gün doğumundan önce doğu ufkunda görebilmek için temiz bir gökyüzü ve yüksek bir gözlem yeri gerekli.

Satürn: Gökyüzünde Güneş’in batısına geçen gezegenin gözlenebilmesi için ayın son haftasını beklemek gerekiyor. Bölgeyi Merkür ve Jüpiter ile paylaşan gezegeni kısa sürelerle görebilmek için ay sonuna doğru gün doğumundan hemen önce temiz bir doğu ufku bulmak gerekiyor. 

Gök Olayları

Sondördün 4 Şubat 2021

Yeniay 11 Şubat 2021

İlkdördün 19 Şubat 2021

Dolunay 27 Şubat

03 Şubat Ay Dünya’ya en yakın konumunda (370.100 km)
18 Şubat Ay Dünya’ya en uzak konumunda (404.500 km)
18 Şubat Ay ve Mars birbirlerine yakın görünümde
26 Şubat Merkür, Jüpiter ve Satürn gün doğumundan önce doğuda birbirlerine yakın görünümde

MART 2021

Merkür: Sabah gökyüzüne geçen gezegen ufuktan fazla yükselemiyor. Ayın ortalarına kadar, temiz bir gökyüzüne sahip yüksek bir gözlem yerinde, gün doğumundan hemen önce, doğu ufkunda parlak Jüpiter’in yakınlarında gözlenebilir. Gezegen, günler ilerledikçe gökyüzünde Güneş’e yaklaşmaya devam edecek.

Venüs: Ayın son günlerinde Güneş’in doğusuna geçmeye başlayan gezegenin gözlenebilir olması için gelecek ayın sonunu beklemek gerekiyor.

Mars: Gecenin ilk yarısının hâkim gezegeni olan Mars ayın ilk haftası gece yarısından yarım saat sonrasına kadar gözlenebilir. Günler ilerledikçe gün batımında gökyüzünün batı bölgesinde görünecek olan gezegenin parlaklığı hafifçe azalmaya devam ediyor. 19 Mart akşamı Ay ile oldukça yakın görünecek ve ay sonuna doğru gece yarısında batacak.

Jüpiter: Ay boyunca gün doğumundan önce doğu ufkunun en parlak gezegeni ve gözlem süresi yavaş yavaş artacak. 5 Mart’ta Merkür ile gökyüzünde âdeta birbirlerine değecek kadar yakın görünecek. Oğlak (Capricornus) Takımyıldızı bölgesindeki Satürn’e yaklaşmaya başlayan gezegen ayın sonlarında Güneş doğmadan önce bir buçuk saate varan bir süreyle parlak bir şekilde doğuda gözlenebilir.

Satürn: Güneş’ten olan ayrılığını yavaş yavaş artırmaya başlayan gezegen gün doğumundan önce kısa sürelerle doğu-güneydoğu ufkunda. Gezegen ufuktan fazla yükselemeyeceği için gözlemleri uygun hava koşullarında ve yüksek bir gözlem yerinden yapmakta fayda var. Ay sonuna doğru gün doğumundan önce 2 saate varan sürelerle gözlenebilir. Gezegenin halkaları teleskoplu gözlemciler için uygun bir konumda olacak.

Gök Olayları 

Sondördün 6 Mart 2021

Yeniay 13 Mart 2021

İlkdördün 21 Mart 2021

Dolunay 28 Mart 2021

02 Mart Ay Dünya’ya en yakın konumunda (365.400 km)
05 Mart Merkür ve Jüpiter gün doğumundan önce doğuda birbirlerine çok yakın görünümde
06 Mart Merkür en büyük batı uzanımında (270)
18 Mart Ay Dünya’ya en uzak konumunda (405.300 km)
19 Mart Ay ve Mars birbirlerine çok yakın görünümde
20 Mart İlkbahar ılımı (gece ve gündüz süreleri eşit)
30 Mart Ay Dünya’ya en yakın konumunda (360.300 km)

NİSAN 2021

Merkür: Gökyüzünde Güneş’e yaklaşmaya devam eden gezegen ayın ortalarına doğru Güneş’in doğusuna geçiyor ve parlaklığı artıyor. Ayın son birkaç günü ideal gözlem koşullarında ve gün batımından hemen sonra parlak Venüs’ün üzerinde kısa sürelerle görülebilecek.

Venüs: Ay boyunca gökyüzünde Güneş’ten ayrılığını doğu yönünde artırmaya devam eden gezegen ayın son haftası çok kısa sürelerle gün batımından hemen sonra batı ufkunda parlak bir şekilde gözlenebilir. Gezegene Merkür ve ancak teleskopla ayırt edilebilecek Uranüs eşlik ediyor.

Mars: Boğa (Taurus) Takımyıldızı’ndaki kızıl gezegenin gözlem süresi hafifçe azalmaya devam etse de ay boyunca gece yarısına kadar gökyüzünde. 17 Nisan akşamı Ay ile oldukça yakın görünecek. Ayın son haftası ise gece yarısına varmadan batmaya başlayacak.

Jüpiter: Ufuktan fazla yükselemeyen gezegen Güneş‘ten yaklaşık iki saat önce doğudan yükseliyor. Ay sonuna doğru yavaş yavaş Oğlak (Capricornus) Takımyıldızı’ndan
ayrılmaya başlayacak ve parlaklığı da hafifçe artacak. Ay sonunda iki saati geçen sürelerle gökyüzünde kalmaya başlayacak.

Satürn: Gözlem süresi yavaş yavaş artan halkalı gezegen gün doğumundan önce iki saati geçen sürelerle ay boyunca doğuda gözlenebilecek. 6 ve 7 Nisan sabahı parlak Jüpiter ve Ay ile yakın görünecek. Ay sonuna doğru ise gece yarısından iki saat sonra doğudan yükselecek ve gün doğumuna kadar gözlenecek.

Gök Olayları

Sondördün 4 Nisan 2021

Yeniay 12 Nisan 2021

İlkdördün 20 Nisan 2021

Dolunay 27 Nisan 2021

07 Nisan Ay, Jüpiter ve Satürn gün doğumundan önce doğuda birbirlerine yakın görünümde
14 Nisan Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.100 km)
17 Nisan Ay ve Mars birbirlerine çok yakın görünümde
27 Nisan Ay Dünya’ya en yakın konumunda (357.400 km)

MAYIS 2021

Merkür: Gün batımından hemen sonra batı ufkuna yakın olarak gözlenebilecek ve ay boyunca gökyüzünde kalacak. 28 ve 29 Mayıs’ta parlak Venüs ile oldukça yakın bir konuma gelecek, gezegenin parlaklığı düşük olduğundan alacakaranlıktaki gökyüzünde ayırt edilebilmesi için temiz bir gökyüzünde el dürbünü veya teleskop ile bakmak gerekebilir.

Venüs: Gökyüzünde Güneş’ten olan ayrılığını artırmaya devam eden gezegen gün batımında parlak bir şekilde batı gökyüzünde olacak. Günler ilerledikçe kendisine eşlik eden Merkür ile birlikte bir saate varan sürelerle gözlenebilecek.

Mars: Ayın başında, gün batımında gökyüzünün batı bölgesinde gözlenebilir. Günler ilerledikçe İkizler (Gemini) Takımyıldızı bölgesine geçiyor. Parlaklığı biraz daha azalmış
hâlde, ayın sonuna doğru gece yarısından bir saat öncesine kadar aynı bölgede gözlenebilir olacak.

Jüpiter: Gün doğumundan önce iki saati geçen sürelerle gökyüzünde olacak. Gezegenin parlaklığı ay boyunca hafifçe artmaya devam edecek. Oğlak (Capricornus) Takımyıldızı’nda bulunan Satürn ile gökyüzünün doğu bölgesini paylaşan gezegen, ayın son günlerinde gece yarısından bir saat sonra doğudan yükselecek ve Güneş doğuncaya kadar gökyüzünde kalacak.

Satürn: Parlaklığında fazla bir değişim olmayan ve yakınındaki Jüpiter’e göre daha sönük görünen gezegen gecenin son diliminde gökyüzünde. Ayın sonuna doğru gece yarısından kısa bir süre sonra doğacak ve gecenin ikinci yarısını Jüpiter ile paylaşacak. Teleskoplu gözlemciler için gezegenin halkaları çok güzel bir konumda kalmaya devam ediyor.

Gök Olayları 

Sondördün 3 Mayıs 2021

Yeniay 11 Mayıs 2021

İlkdördün 19 Mayıs 2021

Dolunay 26 Mayıs 2021

04 Mayıs Ay ve Satürn gün doğumundan önce doğuda birbirlerine yakın görünümde
05 Mayıs Ay ve Jüpiter gün doğumundan önce doğuda birbirlerine yakın görünümde
12 Mayıs Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.500 km)
13 Mayıs Ay ve Merkür gün batımından sonra batıda birbirlerine yakın görünümde
16 Mayıs Ay ve Mars birbirlerine yakın görünümde
17 Mayıs Merkür en büyük doğu uzanımında (220)
26 Mayıs Ay Dünya’ya en yakın konumunda (357.300 km)
28 Mayıs Merkür ve Venüs gün batımından sonra batıda birbirlerine çok yakın görünümde
31 Mayıs Ay ve Satürn gece yarısından sonra doğuda birbirlerine yakın görünümde

HAZİRAN 2021

Merkür: Parlaklığı iyice azalmış olan gezegen akşam gökyüzünün batısında olacak ve günler ilerledikçe gökyüzünde Güneş’e yaklaşmaya başlayacak. Ayın ortasından itibaren Güneş’in batısında olacak ve ufuktan fazla yükselmeyecek. Parlaklığı hafifçe artmış olsa da ayın son haftası gün doğumundan hemen önce doğu ufkunda temiz bir gökyüzü ve gerekirse bir el dürbünü yardımıyla gözlenebilir.

Venüs: Gün batımından sonra batı ufkunun en parlak gezegeni olarak ay boyunca çok parlak bir şekilde gökyüzünde kalacak. Ay sonuna doğru Mars’a yaklaşmaya başlayacak ve bir saati aşan sürelerle gözlenebilir olacak.

Mars: Gün batımında batı ufkuna yaklaşan gezegen gece yarısından bir saat öncesine kadar gözlenebilir. 13 Haziran akşamı Ay ile güzel bir yakınlaşma gösterecek. Ayın ortasından itibaren Yengeç (Cancer) Takım yıldızı bölgesine girecek ve gözlem süresi kısalmaya devam edecek. Ayın son haftası gezegen gün batımından iki saat sonrasına kadar gözlenebilir olacak.

Jüpiter: Gecenin ikinci yarısının en parlak gezegeni olan Jüpiter gece yarısından bir saat sonra doğudan yükseliyor ve gün doğumuna kadar gökyüzünde kalıyor. Parlaklığını
iyice artıran ve Kova (Aquarius) Takımyıldızı bölgesinde bulunan gezegene batısında Satürn ve doğusunda ancak bir teleskopla görülebilecek Neptün eşlik ediyor.

Satürn: Ayın ilk günlerinden itibaren gece yarısında doğacak ve gün doğumuna kadar gökyüzünde kalacak fakat ufuktan fazla yükselmeyecek. Günler ilerledikçe gökyüzünde Güneş’ten uzaklaşacak, gözlem süresi yavaş yavaş uzarken parlaklığı da hafifçe artacak. 28 Haziran’da gün doğumundan önce Ay ve Jüpiter ile yakın görünecek olan gezegen artık gece yarısından önce doğacak. 

Gök Olayları 

Sondördün 2 Haziran 2021

Yeniay 10 Haziran 2021

İlkdördün 18 Haziran 2021

Dolunay 24 Haziran 2021

1959 Öncesi Şampiyonlukları İçin Başvuran Takımlar Hangileri? Beşiktaş - Fenerbahçe - Galatasaray'ın Kaç Şampiyonluğu Var? 1959 Öncesi Şampiyonlukları İçin Başvuran Takımlar Hangileri? Beşiktaş - Fenerbahçe - Galatasaray'ın Kaç Şampiyonluğu Var?

01 Haziran Ay, Jüpiter ve Satürn gece yarısından sonra doğuda birbirlerine yakın görünümde
08 Haziran Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.200 km)
12 Haziran Ay ve Venüs gün batımından sonra batıda birbirlerine yakın görünümde
13 Haziran Ay ve Mars gün batımından sonra batıda birbirlerine yakın görünümde
21 Haziran Yaz gün dönümü (en uzun gündüz, en kısa gece)
23 Haziran Ay Dünya’ya en yakın konumunda (360.000 km)
28 Haziran Ay, Jüpiter ve Satürn gece yarısından sonra birbirlerine yakın görünümde

TEMMUZ 2021

Merkür: Ay boyunca sabah ufkunun tek gezegeni olan Merkür’ün parlaklığı oldukça yüksek. Ayın başından son çeyreğine kadar gün doğumundan önce doğuda gözlenebilir olacak. Ayın son haftasına girerken konumu Güneş’e yaklaşmaya başlayacak ve gözlenemeyecek.

Venüs: Gün batımında batı gökyüzünün en parlak gezegeni olarak ay boyunca bir saati geçen sürelerle gökyüzünde kalacak. Gökyüzünde Mars’a yaklaşmayı sürdürecek ve özellikle 13 Temmuz akşamı Mars ile âdeta birbirlerine değecek kadar yakın görülecek.

Mars: Gün batımında batı ufkunda iyice alçalmış olan gezegenin parlaklığı da azalmış durumda. Ayın ortalarına kadar Venüs ile yakınlaşmaya devam edecek. Özellikle 13 Temmuz akşamı Venüs ile yakınlaşması astrofotoğrafçılar için güzel bir fırsat olabilir. Gezegen, ayın ikinci yarısında gökyüzünde yaklaşık bir saat kalacak. 

Jüpiter: Ayın başlarında gece yarısından önce doğudan yükselmeye başlayan gezegen parlak bir şekilde gün doğumuna kadar gözlenebilecek. Günler ilerledikçe daha erken yükselmeye başlayacak. 25 ve 26 Temmuz’da Ay ile güzel bir yakınlaşması var. Temmuz sonuna doğru gün batımından bir saat sonra doğudan yükselerek sabaha kadar gökyüzünde kalacak.

Satürn: Halkalı gezegen ayın ilk günlerinde gün batımından iki saat sonra doğudan yükseliyor. Geçtiğimiz aylara göre parlaklığı hafifçe artmış olan gezegen gün doğumuna kadar gözlenebilir. 24 Temmuz gecesi dolunay evresindeki Ay ile oldukça yakın görünecek ve kendisine aynı bölgede yine parlak Jüpiter eşlik edecek. Gezegen ayın son haftasından itibaren artık gün batımından kısa bir süre sonra doğmaya başlayacak ve tüm gece gökyüzünde kalacak.

Gök Olayları

Sondördün 2/31 Temmuz 2021

Yeniay 10 Temmuz 2021

İlkdördün 17 Temmuz 2021

Dolunay 24 Temmuz 2021

04 Temmuz Merkür en büyük batı uzanımında (220)
05 Temmuz Ay Dünya’ya en uzak konumunda (405.300 km)
06 Temmuz Dünya Güneş’e en uzak konumunda (152 milyon km)
08 Temmuz Ay ve Merkür gün doğumundan önce doğuda çok yakın görünümde
12-13 Temmuz Ay, Venüs ve Mars gün batımından sonra batıda birbirlerine çok yakın görünümde
21 Temmuz Ay Dünya’ya en yakın konumunda (364.500 km)
24 Temmuz Ay ve Satürn birbirlerine yakın görünümde
26 Temmuz Ay ve Jüpiter birbirlerine yakın görünümde

AĞUSTOS 2021

Merkür: Ayın başında gökyüzünde Güneş’e yakın konumda olan gezegen günler ilerledikçe ayrılığını artırıyor ve ayın ortasına doğru akşamları gün batımından sonra batıda olan Mars’a yaklaşıyor. Özellikle 18 ve 19 Ağustos’ta daha parlak bir şekilde Mars ile yan yana görülebilir. Yine de ufuktan fazla yükselemediği için temiz bir gökyüzü ve yüksekçe bir gözlem yerinden ay sonuna kadar gözlenebilir.

Venüs: Gün batımından sonra batı gökyüzünün en parlak gökcismi olmaya devam eden gezegen bir saati geçen sürelerle gökyüzünde kalacak. Gezegenin parlaklığı ay sonuna doğru biraz daha artacak.

Mars: Ayın sadece ilk haftası gün batımından hemen sonra batı ufkunda sönük olarak gözlenebilecek. 18 ve 19 Ağustos’ta parlak Merkür ile çok yakın görünecek olsa da bu
olayı görebilmek için temiz bir gökyüzü ve yüksek bir gözlem yerinde el dürbünü gerekli olabilir. Ayın son haftasına doğru artık gökyüzünde Güneş’e yaklaşmış olan gezegeni görmek mümkün olmayacak.

Jüpiter: Geçtiğimiz aya göre parlaklığını daha da artıran gezegen neredeyse tüm gece gökyüzünde kalacak. Ay sonuna doğru gün batımında doğudan yükselecek ve bu aydan itibaren yavaş yavaş Oğlak (Capricornus) Takımyıldızı bölgesine geçmeye başlayacak.

Satürn: Gün batımında doğudan yükselmeye başlayan gezegenin parlaklığı bir kademe daha artmış durumda. 20 Ağustos akşamı Ay ile yakın görünecek, bu sırada gezegenin doğusunda parlak Jüpiter bulunacak. Ayın son haftası gün batımından önce doğacak ve gün doğumundan iki saat öncesine kadar gözlenebilir olacak.

Gök Olayları 

Yeniay 8 Ağustos 2021

İlkdördün 15 Ağustos 2021

Dolunay 22 Ağustos 2021

Sondördün 30 Ağustos 2021

02 Ağustos Ay Dünya’ya en uzak konumunda (404.400 km)
11 Ağustos Ay ve Venüs gün batımından sonra batıda birbirlerine yakın görünümde
17 Ağustos Ay Dünya’ya en yakın konumunda (369.100 km)
18 Ağustos Merkür ve Mars gün batımından sonra batıda birbirlerine çok yakın görünümde
20 Ağustos Ay ve Satürn birbirlerine yakın görünümde
22 Ağustos Ay ve Jüpiter birbirlerine yakın görünümde
30 Ağustos Ay Dünya’ya en uzak konumunda (404.100 km)

EYLÜL 2021

Merkür: Gezegenin Güneş’ten ayrılığı artmış olsa da ufka yakınlığı sebebiyle ay boyunca görülmesi çok zor olacak. Yine de ideal hava koşullarında, yüksek bir gözlem yerinden ve gün batımından hemen sonra batı ufkuna yakın bir konumda el dürbünü yardımıyla görülme imkânı var.

Venüs: Gökyüzünde Güneş’ten ayrılığını daha da artıran gezegen yine de ufuktan fazla uzaklaşamıyor, dolayısıyla gözlem süresi bir saat civarında. Parlaklığını hafifçe artırmaya devam eden gezegen ay boyunca gün batımından sonra batı gökyüzünde etkileyici bir şeklide parlamaya devam edecek.

Mars: Geçtiğimiz ayın sonuna doğru gökyüzünde Güneş’e yaklaşmaya başlayan gezegenin bu hareketi devam edecek ve bu ay görülmesi mümkün olmayacak.

Jüpiter: Gün batımında doğudan yükselmiş olan gezegen ulaşabileceği en yüksek parlaklıkta gün doğumundan iki saat öncesine kadar gökyüzünde kalacak. Günler ilerledikçe daha erken doğmaya başlayacak ve ay boyunca Oğlak (Capricornus) Takımyıldızı’nda gözlenebilecek.

Satürn: Gözlem süresi yavaş yavaş kısalmaya başlayan gezegen gün batımında daha parlak Jüpiter ile doğudan yükselecek. 17 Eylül akşamı Ay ve Jüpiter ile yakın görünmesi
gökyüzü fotoğrafçılarının ilgisini çekebilir. Günler ilerledikçe daha erken doğmaya başlayan gezegen ayın son günlerinde artık gece yarısından yaklaşık bir saat sonra batmaya başlayacak.

Gök Olayları

Yeniay 7 Eylül 2021

İlkdördün 13 Eylül 2021

Dolunay 21 Eylül 2021

Sondördün 29 Eylül 2021

10 Eylül Ay ve Venüs gün batımından sonra batıda yakın görünümde
11 Eylül Ay Dünya’ya en yakın konumunda (368.450 km)
14 Eylül Merkür en büyük doğu uzanımında (270)
17 Eylül Ay, Satürn ve Jüpiter birbirlerine yakın görünümde
22 Eylül Sonbahar ılımı (gece ve gündüz süreleri eşit)
27 Eylül Ay Dünya’ya en uzak konumunda (404.650 km)

EKİM 2021

Merkür: Geçtiğimiz ay ufuktan fazla yükselememiş olan gezegen bu ayın ilk haftasından sonra gökyüzünde Güneş’in batısına geçmeye başlıyor. Ayın ortalarından itibaren gün doğumundan önce doğudan yükselecek ve parlaklığı fazla olmasa da ay sonuna kadar gözlenebilir olacak.

Venüs: Ufuktan fazla yükselemese de parlaklığı ile gün batımından sonra batı ufkunun en göze çarpan gökcismi olacak ve ay boyunca gözlenebilecek. Ayın 9’unda hilal evresindeki Ay ile güzel bir yakınlaşması olacak.

Mars: Gökyüzünde Güneş’e yakın olan gezegen ayın ortasına doğru Güneş’in batısına geçmeye başlıyor. Gezegenin Güneş’ten yeterince büyük ayrılığa ulaşıp doğu ufkunda tekrar gözlenebilir olması için gelecek ayı beklemek gerekiyor. 

Jüpiter: Etkileyici parlaklığıyla gün batımında gökyüzünün güneybatı bölgesinde yükselecek ve gece yarısından bir saat sonrasına kadar gökyüzünde kalacak. 15 Ekim’de Ay ile yakın görülecek. Teleskoplu gözlemciler, bir süredir Dünya’ya normalden daha yakın bir konumda bulunan gezegeni ayrıntılı görmek isteyeceklerdir.

Satürn: Gezegen gün batımında güneydoğuda ve ufuktan fazla yükselemiyor. Ayın ortasına dek gece yarısından bir saat sonrasına kadar gözlenecek olan gezegenin gözlem süresi kısalmaya devam ediyor. 14 Ekim’de Jüpiter ve Ay ile yakın görünecek ve ekimin son haftasına girildiğinde gece yarısında batacak.

Gök Olayları 

Yeniay 6 Ekim 2021

İlkdördün 13 Ekim 2021

Dolunay 20 Ekim 2021

Sondördün 28 Ekim 2021

08 Ekim Ay Dünya’ya en yakın konumunda (363.400 km)
09 Ekim Ay ve Venüs gün batımından sonra batıda yakın görünümde
14 Ekim Ay ve Satürn birbirlerine yakın görünümde
15 Ekim Ay ve Jüpiter birbirlerine yakın görünümde
24 Ekim Ay Dünya’ya en uzak konumunda (405.600 km)
25 Ekim Merkür en büyük batı uzanımında (180)
30 Ekim Venüs en büyük doğu uzanımında (470)

KASIM 2021

Merkür: Gün doğumundan önce doğuda yükselmiş olan gezegenin parlaklığı hayli yüksek. Ayın ortasına doğru gökyüzünde Güneş’e yaklaşmaya başlayacak ve ayın ikinci yarısından itibaren gözlenemeyecek. Gezegen ay sonunda Güneş’in doğusuna geçerek akşam gökyüzüne gelmeye başlayacak.

Venüs: Muhteşem parlaklığı ile gün batımında batı gökyüzünün en parlak gökcismi. Ay boyunca bir saate varan sürelerle gözlenebilir olacak. Güçlü teleskoplarla görüntülenebilecek Plüton’a gökyüzünde yaklaşmaya başlayacak.

Mars: Ayın ilk haftasından itibaren gün doğumundan yaklaşık yarım saat önce doğudan yükselen gezegen ufka yakın olduğu için temiz bir gökyüzünde ve daha yüksekteki Merkür ile birlikte görülebilir. Günler ilerledikçe gökyüzünde Güneş’ten uzaklaşmaya devam edecek ve ayın sonlarına doğru gün doğumundan bir saat önce doğudan yükselecek.

Jüpiter: Parlaklığı hafifçe azalmaya başlayan gezegen artık gecenin ilk yarısında gökyüzünde. Ayın sonuna doğru gün batımında güneyde bulunacak. Oğlak (Capricornus) Takımyıldızı’nı Satürn ile paylaşmaya devam edecek ve artık gece yarısından yaklaşık bir saat önce batacak.

Satürn: Parlaklığı hafifçe azalmaya başlayan gezegen artık gün batımında gökyüzünün güney bölgesinde. Ufuktan fazla yükselemeyen gezegenin gözlem süresi kısalmaya devam ediyor. Ayın ortasına kadar gün batımından sonra yaklaşık beş saat gözlenebilir olacak ve ayın son haftasına girildiğinde gece yarısından iki saat önce batmış olacak.

Gök Olayları

Yeniay 5 Kasım 2021

İlkdördün 11 Kasım 2021

Dolunay 19 Kasım 2021

Sondördün 27 Kasım 2021

06 Kasım Ay Dünya’ya en yakın konumunda (358.900 km)
08 Kasım Ay ve Venüs gün batımından sonra batıda yakın görünümde
10 Kasım Ay ve Satürn yakın görünümde
11 Kasım Ay ve Jüpiter yakın görünümde
21 Kasım Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.300 km)

ARALIK 2021

Merkür: Geçtiğimiz ay sonu Güneş’in doğusuna geçen gezegenin akşamları gün batımında gözlenebilmesi için ayın son haftasını beklemek gerekiyor. Parlaklığı uygun olan gezegen yine de ufuktan fazla yükselemeyecek. Bu yüzden gözlenebilmesi için temiz bir gökyüzü ve yüksek bir gözlem yeri gerekiyor.

Venüs: Yılın son ayında, ulaşabileceği en yüksek parlaklıkta gökyüzünde âdeta bir pırlanta gibi ışıldıyor. Gün batımından sonra batı gökyüzünün hâkim gezegeni Venüs, ayın ortasından sonra gökyüzünde yavaş yavaş Güneş’e doğru yaklaşmaya başlıyor. Güçlü teleskopları ve kameraları olan amatör gökbilimciler 11 Aralık akşamı aynı karede Venüs ve Plüton’u görüntülemeye çalışabilirler.

Mars: Terazi (Libra) Takımyıldızı’na geçen gezegen gün doğumundan önce bir saat kadar doğuda gözlenebilir. Parlaklığı hafifçe artan gezegen günler ilerledikçe Güneş’ten ayrılığını artırsa da ufuktan fazla yükselemeyecek ve ayın sonuna doğru gözlem süresi bir saatin üzerine çıkacak.

Jüpiter: Ayın ilk günlerinde gün batımında güneyde olan gezegen günler ilerledikçe konumunu batıya doğru değiştiriyor ve gözlem süresi kısalıyor. 9 Aralık akşamı Ay ile yakın görülecek. Parlaklığı geçtiğimiz aya göre biraz azalmış olsa da gecenin en parlak gezegeni olmaya devam edecek. Ayın son haftasında gözlem süresi gün batımından sonra
dört saate inmiş olacak.

Satürn: Yılın son ayına girildiğinde gezegenin gözlem süresi dört saat civarına düşmüş durumda. Ayın ilk haftası gün batımında güneyde bulunan gezegen günler ilerledikçe
gökyüzünde Güneş’e doğru yaklaşmaya devam edecek. Parlaklığı biraz daha azalmış olan gezegen ayın son haftasına girildiğinde yaklaşık iki saat gökyüzünde kalacak.

Gök Olayları 

Yeniay 4 Aralık 2021

İlkdördün 11 Aralık 2021

Dolunay 19 Aralık 2021

Sondördün 27 Aralık 2021

04 Aralık Ay Dünya’ya en yakın konumunda (356.800 km)
07 Aralık Ay, Jüpiter ve Venüs gün batımından sonra batıda birbirlerine yakın görünümde
09 Aralık Ay ve Jüpiter birbirlerine yakın görünümde
18 Aralık Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.300 km)
21 Aralık Kış gün dönümü (en uzun gece, en kısa gündüz)
29 Aralık Merkür ve Venüs gün batımından sonra batıda birbirlerine yakın görünümde
31 Aralık Ay ve Mars gün doğumundan önce doğuda birbirlerine yakın görünümde

YILLIK