Aile ve çocuk yardımı miktarı, 2021 Temmuz ayında memur maaş zammı ile birlikte artış gösterdi. Kamu çalışanlarının çalışmayan eşleri ve yaşlarına göre çocukları başına maaşlarında aile yardımı ile çocuk yardımı başlığında ödeme alırlar. Maaşlarına eklenen bu bordro kalemleri her memura ödenebilir. Eşlerden her ikisi de çalışıyorsa, çocuk yardımını yalnızca birisi alabilir.

Memur maaşlarında bulunan ödemelerden ikisi aile yardımı ve çocuk yardımıdır. Çocuk yardımı her ikisi de çalışanlardan yalnızca birine ödenir. Memurlara çalışmayan eşleri için ödenen aile yardımı gösterge ve maaş katsayısı çarpılarak hesaplanır. Aile yardımının miktarı, 2273 gösterge rakamı üzerinden hesaplanır. 

2021 Yılı maaş katsayısı ve AGİ ye göre memurlara ödenen aile yardımı miktarları da arttı. Bordroda yer alan ödeme kalemlerinden birisi olan aile yardımı (eş, çocuk yardımı) eşi çalışmayan (sigortası olmayan) memura, sayısına göre artan şekilde çocuğu olan memura ödeniyor. Maaşı belirleyen alanlardan olan aile yardımı 2021 miktarlarını haberimizden inceleyebilirsiniz.

Eşi çalışmayan ve bir kaç çocuğu olan bir memur ile aynı derece ve kademede olmasına rağmen bekar bir memurun maaşları aynı olmuyor. Eşi çalışmayan ve çocuk sahibi memur meslektaşına göre daha yüksek maaş alabiliyor. Bunun nedeni maaşı içinde yer alan memurlara ödenen aile yardımı.

Aile Yardımı 2021 Ne Kadar?

SGK kaydı olmayan, çalışmayan eşi olan bir devlet memurunun maaşında, Aile Yardımı adı altında 2021 yılında 376,83 TL ilave bulunuyor.

Çocuk Yardımı 2021 Ne Kadar?

Eşi çalışan memurlar için en çok 5, eşi çalışmayan veya eşi emekli olanlar için ise en çok 3 çocuk için çocuk yardımı da memurlara ödenen maaş kalemlerinden birisi. Bu miktar çocuğun 72 aydan küçük yada büyük, engelli veya değil şartlarına göre değişiyor. Aşağıda detayları görebilirsiniz.

72 aydan küçük çocuklardan her bir çocuk için 82,89 TL ödeniyor.

72 aydan büyük çocuklardan her bir çocuk için 41,45 TL ödeniyor.

En az yüzde 40 engeli bulunan 72 aydan küçük çocuklardan her bir çocuk için 124,34 TL ödeniyor.

2023 Asgari Ücreti Ne Zaman Belli Olacak? Ne Kadar Olacak? 2023 Asgari Ücreti Ne Zaman Belli Olacak? Ne Kadar Olacak?

En az yüzde 40 engeli bulunan 72 aydan büyük çocuklardan her bir çocuk için 62,17 TL ödeniyor.