Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Eylül'de 1 ve 3. kesiminin açılışını gerçekleştirdiği Ankara-Niğde otoyolu ilk akıllı otoyol olma özelliğini taşıyor. Ankara-Niğde Otoyolu'nun 2. kesimi de 16 Aralık 2020 tarihinde açıldı ve böylece tüm etaplar açılmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle Niğde Ankara yolunun 2. etabı da açılarak otoyolun tüm etapları açılmış oldu. Türkiye'nin tek bir ana kontrol merkezinden yönetilecek en akıllı yolu açıldı. 330 km uzunluğundaki Ankara- Niğde otoyoluyla seyahat süresi 4 saat 14 dakikadan, 2 saat 22 dakikaya indi.

Türkiye'nin en akıllı yolu 16 Aralık 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferansla katıldığı törenle açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada; "Açıkkuyu-Alayhan arasındaki ikinci kesimin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Toplam uzunluğu 330 kilometreye varan otoyolu Eylül ayı başında hizmete açmıştık. Yolun tamamını devreye almış oluyoruz. Edirne'den Şanlıurfa'ya kadar kesintisiz otoyol mümkün hale gelmiştir. 4 saate varan seyahat süresi artık neredeyse yarı zamanda tamamlanabilecektir. Yılda 1.6 milyar liranın üzerinde ekonomiye katkısı olacaktır. Bozkırı yeşile döndürüyoruz. Akıllı yol olarak tasarlanması diğer yollardan farklı özellikler öne çıkarıyor. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

Söz konusu güzergahta ulaşımı oldukça kolaylaştıracak olan otoyolun uzunluğu ve geçiş ücreti belli oldu.

Milli imkanlarla üretimi yapılan 'Olay Algılama Sistemi’nin' otoyol üzerinde bulunan kameralara entegre edilmesiyle, otoyolda oluşan tehlikeli kaza, ve trafik gibi durumlara göre gerek operatörlere gerekse sürücülere çok hızlı bir şekilde uyarılar yapılacak.

Toplam uzunluğu 330 kilometre olan yolun 1. kesimini kullanan bir binek araç Ankara Haymana Alın Gişesi’nden girerek Ankara ŞerefliKoçhisar Acıkuyu Gişesinden çıktığında 48 TL ödeyecek. Otoyolun 3. kesimi kullanıldığında ise Aksaray Alayhan gişesinden giren bir binek araç Niğde Alın gişesinden çıkacak ve ödeyeceği rakam 25,50 TL olacak. Otoyolun 2. kesimi ise henüz açılmadı. Eğer onaylanırsa Ankara Alın gişesi giriş Niğde Alın gişesi cıkış yapan 1. sınıf binek araç için 115 ,50 TL ödenecek.

Otoyol ücret tarifesi için Tıklayınız...

Vatandaşlar tarafından Ankara-Niğde otoyolu güzergahı da merak ediliyor. Edirne’den Şanlıurfa’ya kesintisiz ulaşım sağlayacak olan otoyol, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinden başlıyor ve Niğde’nin Gölcük Köprülü Kavşağı’nda tamamlanarak mevcut otoyola bağlanıyor. Ankara Niğde otoyolu kaç km sorusuna da yanıt aranıyor. Toplam uzunluğu 330 km olan otoyolun 275 km’sini otoyol, 55 km’sini de bağlantı yolu oluşturuyor. Otoyol bünyesinde 3.566 metre uzunluğunda 5 viyadük, 2.368 metre uzunluğunda 49 köprü, 4.506 metrelik 75 üst geçit, 669 menfez, 19 köprülü kavşak ve 14 ücret toplama sistemi bulunuyor. Ankara-Niğde otoyolu sayesinde Ankara ve Niğde arası 4 saat 14 dakikadan 2 saat 22 dakikaya düşecek.