Bir Eğitimci, araştırmacı, yazar, şair olarak 2021 yılında bir kenara çekilip oturmadım. 

Gerek branşım gereği, gerek kırk yıllık devlet tecrübem gereği, pek çok alanda yazılar yazdım, projeler ürettim.  

Şiir, roman birer edebi tür olarak bilinse de, aslında hayatımızın özeti, ruhumuzun aynası, bir yaşama sevinci, bir paylaşım aracıdır. Bu türlerle ilgili kitaplarımı bitirdim. 

Bulabilir miyim Acep Gençliğimi” adlı şiir kitabım “Ateş Yayınları “ ile basım da. 

Dizi film formatındaki romanım da bitmiş olarak, bir yapımcı bulunması düşüncesiyle beklemektedir, imkan bulunduğu zaman o da yayınlanacaktır. 

Ancak hayatını öğretmen olarak geçirmiş, bu konuda Avrupa’da araştırmalar yapmış, kitabını yazmış, bunları projelere dökmüş birisi olarak, eğitim sistemimizin eksikleri ile ilgili yeni önerilerimizi kamuoyuna, MEB’e sunmak da bir eğitimci olarak, bir Türk vatandaşı olarak asli görev olarak görmekteyim. 

Miras paylaşımları yüzünden kardeş kavgalarının önlenmesi ile ilgili beş yıl üzerinde çalıştığım, araştırdığım “Zorunlu Adalet” projemi de Adalet Bakanlığına sundum. 

Sadece eğitim ve adalet konularında değil, bir çiftçi olarak tarım konusunda da üretici-tüketici arasındaki duvarların kaldırılması ile ilgili projemi de Tarım Bakanlığına sundum. 

Belki okurlarımın aklına ;” bu kadar iş yaptığına göre de, çok para kazanıyor “ sorusu gelebilir. 

Geçmiş yıllarda yayınlanan “Eğitimde Yeniden Yapılanma”  ve “Zorunlu Adalet” adlı kitaplarım binlerce sattığı halde, harcadığım parayı bile çıkaramadığımı söylersem, sanırım konu anlaşılmış olur. 

2021 YILINDAKİ PERFORMANSIM  

 

1 Şiir Kitabı(Basımda) 

1 Roman(Basılacak) 

1 Zorunlu Adalet Projesi Adalet Bakanlığına sunuldu  

6 Eğitimle ilgili proje- MEB'e sunuldu 

1 Üretici ile tüketicinin aracısız buluşması projesi -Tarım Bakanlığına sunuldu 

2 Gezi Yazısı  

Her hafta Kamu Ajansta köşemde yayınlan 1 makale  

Tabii, Allah sağlık verdiği sürece, 2021 yılında olduğu gibi,2022 yılında da, doğru bildiklerimi anlatmaya, yanlış gördüklerimi eleştirmeye, eser vermeye ve proje üretmeye devam edeceğim. 

Bu vesileyle yeni yılın tüm insanlığa sağlık, huzur getirmesini Cenabı-ı Allah’tan niyaz ediyorum. 

Şemsettin CERAN 

Eğitimci-Araştırmacı-Yazar/ŞAİR-ANKARA