Ramazan bayramının ardından kısa süre sonra ise kurban bayramını yerine getireceğiz. İslamiyet için önemli olan kurban kesimi ibadetini yapacağımız bugünde tatilin kaç gün olacağı merak ediliyor.

Koronavirüs tedbirlerini aşama aşama alan hükümet aylar sonrasının kararını peşin vermeyerek temkinli olarak ilerliyor. Yaklaşan ramazan bayramı öncesi alınacak kararları bugün yapılacak toplantıda değerlendirecek olan hükümet virüsün yayılma hızını yeni dalganın gelip gelmeceğini gözlemleyerek sürecin yol haritasını belirliyor. Ramazan bayramının ardından gireceğimiz kurban bayramında normal şartlarda geçtiğimiz yıllarda 9 güne varan günlere çıkmıştı.

10 Mart 2020 tarihinde Türkiye'ye sıçrayan koronavirüs sebebiyle bir çok önlem ve tedbir alınmıştı.Ramazan bayramı alınan tedbirlerle geçirirken kurban bayramınında böyle geçeceği düşünülüyor.

Yaklaşık 5 buçuk aydır evlerine kapanan halk normalleşme sürecinin hızlanması ve normal hayata geçişin takvimini tutmaya başladı. Yaklaşan ramazan bayramında da tedbirlerin gevşetilip gevşetilmeyeceği yapılan toplantılarda belli oldu.

31 Temmuz-1 Ağustos-2 Ağustos-3 Ağustos 2020 tarihlerine denk gelen Kurban Bayramı Pazartesi günü sona erecek. Hafta sonuna 2 gün kalacak olması tekrardan 9 günlük tatil olma olasılığı yüksek. Ama virüsün seyrini şimdiden tahmin etmek mümkün olmadığından sokağa çıkma yasağının uygulanıp uygulanmayacağı henüz netlik kazandı ve şimdilik herhangi bir kısıtlama kararı alınmadı.

Resmi Gazete'de yayımlanan 2020 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ bugün yürürlüğe girdi. Karara göre, Kurban satış yerleri İstanbul'da bayramdan 15 gün, diğer illerde ise 1 ay önce hazır hale getirildi ve bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmedi.