Yaşadığımız dönemde ise gök olayları ve gökyüzü gözlemleri teknolojik araçlarla yapılıyor ve artık bilgiye çok daha rahat ve ayrıntılı bir şekilde ulaşılabiliyor. Bu bilgilerle tespit edilmiş, 2021 boyunca ay, merkür, venüs, mars, jüpiter, satürn, uranüs ve neptün hangi gün nerede olacak? Hangi takım yıldızına geçecek? Parlaklığı nasıl olacak? İşte yanıtları...

Meteor yağmuru olacak mı, ne zaman olacak? Ay tutulması olacak mı, ne zaman olacak? Bütün bunlar ülkemizden gözlemlenebilecek mi? Gök olayları nereden gözlemlenecek? Ay hangi gün hangi evrede ve konumda olacak Günümüzde gök olayları ve uzay gözlemleri teknolojik araçlarla yapılıyor. Bütün bu soruların yanıtlarını gökyüzünü inceleyen araştırmacıların hazırladıkları gök olayları takvimi ile öğrenebiliyoruz.

2021 yılındaki gök taşı yağmurlarının gerçekleşeceği tarihler ve saatte görülebilecek sayıları şöyle: Quadrantid (Dörtlük), 2-3 Ocak, 40 adet Lyrid (Çalgı), 22-23 Nisan, 20 adet Eta Aquarid (Eta Kova), 5-6 Mayıs, 60 adet Delta Aquarid (Delta Kova), 27-28 Temmuz, 20 adet Perseid (Kahraman), 12-13 Ağustos, 60 adet Orionid (Avcı), 20-21 Ekim, 20 adet Leonid (Aslan), 17-18 Kasım, 15 adet Geminid (İkizler) 13-14 Aralık, 120 adet!

2021 Ekim Gökyüzü Olayları

Merkür: Geçtiğimiz ay ufuktan fazla yükselememiş olan gezegen bu ayın ilk haftasından sonra gökyüzünde Güneş’in batısına geçmeye başlıyor. Ayın ortalarından itibaren gün doğumundan önce doğudan yükselecek ve parlaklığı fazla olmasa da ay sonuna kadar gözlenebilir olacak.

Venüs: Ufuktan fazla yükselemese de parlaklığı ile gün batımından sonra batı ufkunun en göze çarpan gökcismi olacak ve ay boyunca gözlenebilecek. Ayın 9’unda hilal evresindeki Ay ile güzel bir yakınlaşması olacak.

Mars: Gökyüzünde Güneş’e yakın olan gezegen ayın ortasına doğru Güneş’in batısına geçmeye başlıyor. Gezegenin Güneş’ten yeterince büyük ayrılığa ulaşıp doğu ufkunda tekrar gözlenebilir olması için gelecek ayı beklemek gerekiyor.

Jüpiter: Etkileyici parlaklığıyla gün batımında gökyüzünün güneybatı bölgesinde yükselecek ve gece yarısından bir saat sonrasına kadar gökyüzünde kalacak. 15 Ekim’de Ay ile yakın görülecek. Teleskoplu gözlemciler, bir süredir Dünya’ya normalden daha yakın bir konumda bulunan gezegeni ayrıntılı görmek isteyeceklerdir.

Satürn: Gezegen gün batımında güneydoğuda ve ufuktan fazla yükselemiyor. Ayın ortasına dek gece yarısından bir saat sonrasına kadar gözlenecek olan gezegenin gözlem süresi kısalmaya devam ediyor. 14 Ekim’de Jüpiter ve Ay ile yakın görünecek ve ekimin son haftasına girildiğinde gece yarısında batacak.

08 Ekim Ay Dünya’ya en yakın konumunda (363.400 km)
09 Ekim Ay ve Venüs gün batımından sonra batıda yakın görünümde
14 Ekim Ay ve Satürn birbirlerine yakın görünümde
15 Ekim Ay ve Jüpiter birbirlerine yakın görünümde
24 Ekim Ay Dünya’ya en uzak konumunda (405.600 km)
25 Ekim Merkür en büyük batı uzanımında (180)
30 Ekim Venüs en büyük doğu uzanımında (470)

2021 yılında dünyada gerçekleşecek ama Türkiye'den gözlenemeyecek tutulmalar ve gözlenebilecekleri kıtalar şöyle:

26 Mayıs 2021 Tam Ay Tutulması (Asya, Avustralya, Pasifik Okyanusu), 10 Haziran 2021 Halkalı Güneş Tutulması (Asya, Avrupa, Kuzey Amerika), 19 Kasım 2021 Parçalı Ay Tutulması (Amerika, Avustralya), 4 Aralık 2021 Tam Güneş Tutulması (Antarktika, Güney Afrika, Atlantik Okyanusu)