Nisan ayının ortaları ile birlikte balık av yasağı başlamakta ve tezgahlardan balıklar yavaş yavaş çekilmektedir. Yaz mevsimi ile birlikte büyük marketlerde buzhanelerden gelen balıkları tüketilmektedir. Taze avlanan balıkları sofrasına getirip tüketmek isteyenler için balık fiyatlarını, halde balık ücretlerini paylaşıyoruz.

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle "vira bismillah" diyen balıkçıların avladığı balıklar tezgahları süslüyor. Gece boyunca ağlarını denizle buluşturan balıkçılar sabahın erken saatlerinden itibaren tezgahlarda istiavritler, somonlar, sardalyalar, mezgitler, palamutlar tezgahlarda satışa sunuyorlar. Her ne kadar geçmiş yıllardaki balık fiyatlarını ve çeşitliliğini tezgahlarda göremesek te balık yemekleri sofralarımızdan eksik etmemeye çalışıyoruz.

Yemek kültürümüze çok çok sonradan da girse etrafı denizlerle çevrili güzel ülkemizde balık yemekleri pek çok kişinin çok sevdiği besinler arasındadır. Sağlığa faydası da hesaba katıldığında özellikle kış döneminde aranan besin balığın fiyatları son dönemde cep yakıyor. Peki hangi balık halde ne kadar?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin http://halfiyatlari.ibb.gov.tr/ adresinden alınan verilere göre balık fiyatları şöyle:

Pelajik Balıklarının, Dip Balıklarının, İç Su Balıklarının, Diğer Su Ürünlerinın günlük fiyatları için http://halfiyatlari.ibb.gov.tr/ adresini takip edebilirsiniz.

BALIK FİYATLARI

BALIK PİŞİRME TEKNİKLERİ

1. KIZARTMA: Küçük balıklar kızartmalar için idealdir. Palamut gibi büyük balıklar ise dilim halinde kızartılmalıdırlar. Balıklar una bulanırsa hem daha lezzetli olur hem de tavaya yapışmazlar. Balıkları kızartmadan önce iyice temizlemeli ve kağıt havluyla iyice kurutmalısınız. Tavada kızartma yaparken balığın yağ çekmediğine dikkat etmek son derece önemlidir. Balıklar kızgın yağda ve hızlı ateşte kızartılmalıdır.

2. FIRINDA: Fırında pişirme yönteminde ise balıklar 180 derecede, bir fırın kabı içerisinde sebze ile birlikte pişirilmelidirler. Fırında pişirme hem pratik hem de oldukça hafif bir yöntemdir. Bu pişirme yöntemi küçük ve büyük balıklar için de uygundur. Kendi suyunda ve sebzelerin suyunda pişen balıklar her zaman daha lezzetli olurlar.

3. IZGARA: Izgara için en iyi balıklar iri ve yağlı olanlardır. Eğer başka balıkları tercih ederseniz ızgaraya yapışacaklardır. Izgara yapmadan önce balıklara 2-3 saat önce soğan suyu ve zeytinyağı sürerseniz daha lezzetli bir ızgara elde edersiniz. Çabuk pişirmek için balıkları parçalara bölerek şişe de geçirebilirsiniz.

4. POŞE: Bir çeşit haşlama yöntemi olan poşe, genellikle somon balığını pişirme yöntemi olarak kullanılır. Bu pişirme tekniğinin amacı balığı haşlarken şeklini koruyabilmektir. Bu yüzden balıkları su değmeyecek şekilde streç filimle sıkıca sarmalısınız. Daha sonra iyice kaynamış olan suyun içerisine atarak pişirmeye başlayabilirsiniz.

5. ŞİŞ, GÜVEÇ: Şiş, etli ve kuşbaşı doğranabilecek balık türleri için uygulanabilir. Güveç ise hem etli, hem de ufak balık türleri için uygundur.