Türkiye'de ulaşım giderek kolaylaşıyor. Hayata geçirilen ulaşım projeleri ile milyonlarca vatandaşın rahatlıkla seyahat etmesi amaçlanmaktadır. Bu projelerden birisi de Avrasya Tüneli. Avrasya Tüneli'nin açılmasının ardından geçiş ücretleri merak edilmeye başlandı. Otomobil ve minibüs için Avrasya Tüneli Geçiş Ücretleri belli oldu. ayrıca Avrasya Tüneli'nden geçmesi yasak olan bazı araçlar var.

Avrasya Tüneli kuşkusuz İstanbul trafiğini rahatlatmak adına atılmış en önemli hamlelerden birisi. Avrupa yakasında Kazlıçeşme'den girip Anadolu yakasında Göztepe'den çıkılarak araçla kıta değiştirme imkanı veren Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometre uzunluğunda. Avrasya Tüneli güncel fiyat tarifesine haberimizde yer verdik.

Dünya ülkeleri ile kalabalıkta boy ölçüşen dünya başkenti İstanbul'un en büyük problemlerinden birisi yoğun trafik. İstanbul'da iki kıta arasında araç geçişi sağlayan 3 köprü var. Bu köprüler dışında hizmet veren tüp geçit Avrasya Tüneli de araç geçişlerine fırsat veriyor. Peki 2021 Avrasya tüneli güncel fiyat tarifesi ne kadar? Avrasya tüneli otomobil geçişi kaç TL?

Avrasya Tüneli tek yön geçiş ücreti otomobiller için 46 TL'ye, minibüsler için 69 TL'ye çıktı. Avrasya Tüneli'nin resmi web sitesinde yer alan güncel geçiş ücretleri tarifesine göre, bugünden geçerli olmak üzere Avrasya Tüneli tek yön geçiş ücretleri otomobiller için 46 TL, minibüsler için ise 69 TL olarak belirlendi. Fiyatlara yüzde 8 KDV dahil olurken, Avrasya Tüneli'nden sadece 1. ve 2. sınıf araçların geçebildiği belirtildi.

Avrasya Tünelinin 5,4 kilometresi, denizin altına inşa edilen iki katlı tünelden ve bağlantı tünellerinden oluşuyor.

Avrasya Tüneli 2021 yılı Güncel Fiyat Tarifesi

Otomobil 46 TL

Minibüs 69 TL

Avrasya Tüneli Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?

Ödemeler tıpkı diğer geçişlerde olduğu gibi HGS ve OGS ile yapılmaktadır.

Avrasya Tünelinden Geçmesi Yasak Olan Araçlar

2 metre 80 cm üzerindeki araçlar
Bisiklet
Motosiklet
Otobüs
Kamyon
Tır
Çekici araç
İkiden fazla aks bulunan araçlar
5 ton üzeri ağırlıktaki araçlar
Tehlikeli madde taşıyan araçlar

Ödeme Seçenekleri

Avrasya Tüneli’nde geçiş ücretleri, son teknoloji ürünü tasarıma sahip serbest akış sistemi yardımıyla ödeniyor. OGS ve HGS sistemi aynı gişede aktif halde kullanılıyor ve Avrasya Tüneli kullanıcılarına kesintisiz yolculuk sağlayabilmek için gişelerde nakit veya kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunmuyor.

Aks aralığı 3.20 metreden küçük iki akslı araçlar otomobil, aks aralığı 3.20 metre ve üstünde olan ve UKOME kararınca tünelden geçişi uygun iki akslı araçlar minibüs tarifesinden ücretlendiriliyor.

Ödemeleri hâlihazırda kullandığınız OGS veya HGS hesabınız üzerinden yapabilir, herhangi bir OGS veya HGS hesabınız yoksa ilgili tedarikçilerden (Bankalar veya PTT Şubeleri) yeni bir OGS veya HGS hesabı edinebilirsiniz.

Otoyol sektöründe ilk kez sunulan ihlalli geçiş ödemesi hizmeti ile birlikte sürücüler geçiş ücretlerini online olarak tablet, bilgisayar ve cep telefonlarından kredi kartları ile kolaylıkla ödeyebilirler.

OGS veya HGS hesaplarınızdaki bakiyenin yetersiz olması durumunda geçiş ücretinizi OGS veya HGS hesabınıza bakiye yükleyerek, Avrasya Tüneli web sitesindeki “Ödeme” seçeneğini kullanarak veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödeyebilirsiniz.

İhlalli geçiş sonrası 15 gün içerisinde geçiş ücretinin ödenmesi durumunda ihlal cezası uygulanmıyor. 15 günden sonra yapılacak ödemelerde ise geçiş ücretine ek olarak geçiş ücretinin 4 katı ihlal cezasının ödenmesi gerekiyor.

İhlalli geçiş ödemelerinizi nakit olarak, banka hesabınız üzerinden veya kredi kartınız vasıtasıyla anlaşmalı bankaların şubelerinden veya mobil ve internet bankacılığı uygulamaları aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

ÜCRETLER