Çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na sayılı günler kaldı. 11 Mart 2020 tarihinden beri Türkiye'de hüküm süren Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl 23 Nisan'da tören yapılıp yapılmayacağı merak ediliyordu. Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Nisan 2021 tarihinde yayınladığı resmi yazı ile 23 Nisan törenleri konusu netliğe kavuştu.

Resmi bayramlardan biri olan 23 Nisan Ulusal Egemenlık ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir ve oldukça önemli bir yere sahiptir. Uzunca bir süredir Koronavirüs ile mücadele edilmektedir. Zaman zaman normalleşme sürecinde geçilmesi zaman zaman da kısıtlamaların getirilmesi, 23 Nisan törenlerini etkileyecek mi?

Her 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı heyecan içerisinde bekleyen büyük küçük herkes, 2021 Yılı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda tören olup olmadığının cevabını arıyor. Çünkü 23 Nisan törenleri, coşuyla kutlanmaktadır.

Sevgililer Günü Hikayesi Nedir? Valentine's Day Ne Demek? Sevgililer Günü Nereden Geliyor? Sevgililer Günü Hikayesi Nedir? Valentine's Day Ne Demek? Sevgililer Günü Nereden Geliyor?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda İstiklal Marşı okunur ve saygı duruşunda bulunulur. Ardından şiirler, yazılar, kompozisyonlar okunur. Fakat geçtiğimiz yıl (2020) 23 Nisan'da Koronavirüs salgını nedeniyle 23 Nisan törenleri televizyon ekranı karşısında ve evlerde kutlanmıştı. Bu yıl ise 23 Nisan'ın nasıl kutlanacağı Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer yetkililerden gelen açıklama ile belli oldu. Konuya ilişkin resmi yazı yayınlandı.

6 Nisan 2021 Tarihli 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından E-10230228-349-23672112 sayılı 6 Nisan 2021 tarihli 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2021 konulu Bakan Yardımcısı Bakan a. Mustafa SAFRAN imzalı resmi yazıda ''Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı her yıl büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. Bugün aynı zamanda millî iradenin ve ulusal egemenliğin her türlü iradenin üstünde olduğunun tescil edildiği tarihtir. Bu bilinç ve anlayışla yetişen yeni nesiller Cumhuriyetimizi geleceğe taşıyacaklardır. 

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgınının önlenmesi ve toplum sağlığının korunması amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda salgındaki durumuna göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak belirlenen illerde 23 Nisan 2021 Cuma günü saat 09.00' da il/ilçe millî eğitim müdürleri tarafından asgari düzeyde personel ve öğrenci katılımı ile fiziksel mesafeye dikkat edilerek Atatürk anıtına çelenk koyma töreni yapılacaktır. 

Bütün risk gruplarındaki illerde yüz yüze eğitime devam eden okullarda salgına yönelik gerekli tedbirler alınarak okul bazlı kutlama programı yapılacaktır. Covid-19 salgın tedbirleri dikkate alınarak il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının il/ilçe millî eğitim müdürlükleriyle yapacakları değerlendirmelere göre il/ilçe düzeyinde kutlama programı yapılabilecektir.

Ayrıca TRT EBA TV’de de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Özel Yayını hazırlanmış olup söz konusu programın izlenmesi için öğrenci ve velilerin bilgilendirilmesi hususunda; bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.'' denilmiştir.