Aşure ayı olarak da bilinen Muharrem ayı Peygamberimizin hadisinde de yer alıyor. 'Allah'ın ayı' olarak isimlendirilen bu ayın faziletleri de merak edilenler arasında bulunuyor. Peki 2021 Muharrem ayı ve aşure günü ne zaman?

Müslümanların ilgiyle takip ettiği Muharrem ayı hürmet edilen anlamına geliyor. Bu ay Hz. Peygamber tarafından Allah'ın ayı diye şeklinde adlandırılıyor. Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işaret ediliyor.

Aşure günü 18 Ağustos'ta

Muharrem ayı bu sene 9 Ağustos 2021 tarihinde başlayacak. Aşure günü ise 18 Ağustos 2021 tarihine ve Çarşamba Günü'ne denk gelecek.

Muharrem ayının faziletleri neler?

Başkan Erdoğan'dan kurban bayramının 9 gün olmasına ilişkin açıklama! Başkan Erdoğan'dan kurban bayramının 9 gün olmasına ilişkin açıklama!

Muharrem ayında bu ayın ilk 10 günü ya da 9, 10 ve 11. günleri oruç tutanlara kat kat sevap yazıldığı bilinmektedir. Peygamberimiz, özellikle Muharrem ayının 10. gününe denk gelen Aşure gününde oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Aynı zamanda "Aşure günü tutulan oruç, geçmiş senenin günahına kefaret olur" şeklinde buyurmuştur. Muharrem'in onuncu günü âşûrâ günüdür. Bu gün oruç tutmak da bazı âlimlere göre sünnettir (Serahsî, el-Mebsût, III, 92).