Milyonlarca memur ve memur emeklisinin gözü kulağı sendikalarla hükumet arasında gerçekleştirilen 2021 yılı 6'ncı dönem toplu sözleşme sürecinde. Hükumet ve sendikalar son defa bir araya gelerek memur ve emeklilerle ilgili nihai kararı vermeye çalışacak. Böylece memur ve emekliye maaş zammı, seyyanen zam ve bazı özlük hakları ile ilgili süreçler de netleşmiş olacak.

2021 Yılına Ait Eşi Çalışmayan Memur Çocuk ve Aile Yardımı Miktarı Ne Kadar? 2021 Yılına Ait Eşi Çalışmayan Memur Çocuk ve Aile Yardımı Miktarı Ne Kadar?

Türkiye Kamu-Sen'in sosyal medyada başlattığı #MemuraEkZam etkinliği kısa sürede büyük destek gördü. Bilindiği üzere TÜİK'in aralık ayı enflasyon verilerini açıklamasının ardından memurların maaşına 2021 Ocak'ta yüzde 4'e ilaveten enflasyon farkıyla birlikte maaşı toplamda yüzde 7.33 zamlandı. Ancak bu oranlar memurlar ve sendikaları tarafından yeterli bulunmuyor ve ek zam talebi için ısrar ediyorlar.

Memurlar toplu sözleşme gereği 2021 yılı Ocak ayı itibariyle yüzde 4'e ilaveten enflasyon farkı oranında zam aldılar. Bu zammın yetersiz olduğunu savunan kamu çalışanları sosyal medyada seslerini duyurmaya çalıştılar. #MemuraEkZam etkinliğiyle ek zam talebinde bulunan kamu çalışanları twitter'da ses getirmeyi ve gündemde en üst sıralara çıkmayı başardı.

Memur-Sen seyyanen zam talebini Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’a iletti, diğer sendikalar da bu yönde görüşlerini kamuoyu ile paylaştı. Memur maaşları her yıl toplu sözleşmede belirlenen zam oranlarına ve enflasyon farkına göre artıyor. Enflasyonun üzerinde bir zam uzunca süredir memurlara yapılmadı.

Uzlaşı olursa zam oranı 22 Ağustos'ta belli olacak.
Memur ve memur emeklisinin gözü toplu sözleşme sürecinde. Hükümet ile memurların zam görüşmelerinde son haftaya girildi.

Hükümet 2022 yılında ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 6 ve enflasyon farkı teklif etti. 2023 yılı içinse zam teklifi ilk ve ikinci altı ay için yüzde 6 ve enflasyon farkı oldu.

Sendikaların talepleri neler?

Sendikalar hükümetin teklifini kabul etmedi. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl birlikte hareket eden Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen, ortak talepler belirlemiş ve hükümetten taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022'de yüzde 21, 2023'te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere iki yılda toplam yüzde 6 refah payı artışı talebinde bulunmuştu.

Sendikalar, hükümetten yeni bir teklif beklediklerini duyurdu.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, "Genele dair konfederasyonlar süreci yürütüyor bir de 11 hizmet kolunun her sendikanın toplu pazarlık beklentilerini tekliflerini müzakere ediyorlar. Toplu sözleşme ile ilgili uzlaşma olup olmayacağının belirleneceği gün 22 Ağustos. Hem de geneliyle ilgili müzakerelerin biteceği gün." dedi.

Peki anlaşma olmaması durumunda süreç nasıl işleyecek?

Taraflar arasına 22 Ağustos tarihine kadar anlaşma sağlanamaması halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak. 11 kişinden oluşa Hakem Kurulu, sözleşmeye dair nihai kararı verecek.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu 5 gün içinde kararını verecek. Ağustos ayının son haftasında zam oranı belli olacak.