2021 Yılı İÜYÖS Fakülte Kayıt İşlemleri 27 Eylül-1 Ekim 2021 tarihleri arasındaydı. İ.Ü. Dil Merkezi “Türkçe Yeterlilik” Dil Sınavı 11 Ekim 2021 tarihinde yapılacak.

DGS sonuçları açıklandı DGS sonuçları açıklandı

COVİD-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında adayların işlemlerini online olarak yapması gerekmektedir. AUZEF Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’ ne göre “Fakülteye kayıt yaptıracak öğrencilerin varsa fakültemizdeki önceki kayıtlarını sildirmeleri gerekir. Önceki kayıtlarını sildirmeden, yeni kayıt yaptıran öğrencilerin eski kayıtları hangi yarıyılda veya sınıfta olursa olsun silinir ve yeni kayıtları geçerli sayılır.” (* Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliği Üçüncü Bölüm Madde 8)

Kayıt Bilgilendirmesi

YÖS ile fakültemize yerleştirilen öğrenci adaylarımızın; İ.Ü. Aksis otomasyon sisteminden hesap oluşturup ödeme yaptıktan sonra bu kılavuzda belirtilen evrakları kayıt tarihleri içerisinde COVİD-19 salgını nedeni ile kargo aracılığıyla fakültemize ulaştırması GEREKMEKTEDİR. Aday evrakları incelendikten sonra kayıt işlemleri tamamlanacaktır. (Kayıt tarihleri içerisinde evraklarını ulaştırmayan adaylar kayıt hakkından vazgeçmiş sayılacaktır.Kargo gecikmelerinden doğacak sonuçlardan fakültemiz sorumlu olmayıp sorumluluk öğrenci adayına aittir)

*YÖS ile yerleşen tüm adayların eğitim alabilmeleri için TÜRKÇE YETERLİLİK sınavına girip B ya da C seviyesinde belge almaları gerekmektedir. B ya da C seviyesindeki belgenin İÜ Yabancı Diller Yüksekokulu’na ileterek, sisteme işletmesi gerekmektedir.

“Türkçe Yeterlilik Belgesini” Yabancı Diller Yüksekokuluna işlettiğiniz takdirde ilgili dönemde kaydınız açılacaktır.

Yabancı uyruklu öğrenci “Türkçe Yeterlilik” dil sınavı tarihi: 11 Ekim 2021 Sınav ile ilgili ayrıntılı bilgi için İÜ Dil Merkezi ile irtibata geçiniz.

1. Aksis Otomasyon Sisteminden Hesap Oluşturma

AKSİS Otomasyon sisteminden hesap oluşturunuz. (https:/aksis.istanbul.edu.tr/) 

“Kullanıcı adı” ve” Kullanıcı Aktifleştirme Bağlantısı” e-posta adresinize gönderileceği için bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olunuz.) E-posta adresinize gönderilen Kullanıcı Aktifleştirme Bağlantısına tıklayarak hesabınızı aktifleştiriniz.

Kayıt işlemleri ile ilgili bilgilendirmeler SMS yoluyla beyan etmiş olduğunuz GSM numarasına yapılacaktır. 

2. Ödeme İşleminin Tamamlanması

AKSİS sistemine (https:/aksis.istanbul.edu.tr/) giriş yaptıktan sonra “OBS”-“Harç Bilgileri” kısmından “Referans Numarası” ve ödeme tutarınıza ulaşabilirsiniz. Ödemenizi referans numarası ile Halkbank Şube/ATM’lerinden gerçekleştirebilir ya da AKSİS sistemi üzerinden online olarak yapabilirsiniz. 

NOT: AKSİS SİSTEMİNDEN ÖDEMENİZİ YAPTIKTAN SONRA KARTINIZIN HESAP HAREKETİNİ KONTROL EDEREK BİRDEN FAZLA ÖDEME YAPMAMAYA DİKKAT EDİNİZ. 

* Referans numaranız olmadan Halkbank Şube/ATM’lerinden ödeme yapamazsınız. Halkbank Şube/ATM’lerinden ödeme yaparken referans numaranızın doğru olduğundan emin olunuz.

*** YABANCI UYRUKLU öğrencilerden Üniversitemiz Yönetim Kurulu Kararına istinaden ek katkı payı alınmaktadır. 

3. Kayıt İçin Gerekli Evraklar

İ.Ü. Aksis otomasyon sisteminden hesap oluşturup ödeme yaptıktan sonra kılavuzda belirtilen evrakları kayıt tarihleri içerisinde COVİD-19 salgını nedeni ile kargo aracılığıyla fakültemize ulaştırmanız gerekmektedir.

Evraklar

1. T.C. Nüfus Cüzdanı/Pasaport/Mavi Kart Fotokopisi : T.C. Nüfus Cüzdanı, geçerlilik süresi devam
eden Pasaport veya Mavi Kart fotokopisi

2. Lise Diploması Denklik Belgesi : Lise diploması denklik belgesinin noter onaylı “ASLI”. (Denklik işlemi Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, Eğitim Ataşelikleri veya İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.)

3. İÜYÖS Kabul Mektubu: İÜYÖS kabul mektubu çıktısı.

4. Fotoğraf: 1 adet vesikalık fotoğraf (Fotoğraarınızın arkasına adınızı soyadınızı ve T.C. kimlik/pasaport numaranızı yazmayı unutmayınız)

5. Ortak Dersler İçin Dilekçe: Aday kaydının tamamlandıktan sonra alacağı yabancılar için ortak ders talep dilekçesi (Kılavuzun sonunda ek olarak yer almaktadır.)

6. Denklik Belgesi Kayıt Tarihinden Sonra Hazırlanacak Adaylar İçin: Kendisinin doldurduğu TAAHHÜTNAME (Kılavuzun sonunda ek olarak yer almaktadır.)

7. Yurda Giriş-Çıkış Belgesi: Sadece Türk uyruklu olup yurtdışındaki liselerden mezun olan adaylardan talep edilmektedir. (E-Devletten alınmalıdır.) 

Gönderim Adresi

Maslak Mahallesi Bilim Sokak Plaza No:5 Sun Plaza B Blok Maslak / Sarıyer / İSTANBUL

• Kayıt tarihi içerisinde evraklarını teslim etmeyen adaylar kayıt haklarından vazgeçmiş sayılacaktır.

• Faks, e-posta yoluyla gönderilen evraklar kabul edilmeyecektir.

• Sadece ıslak imzalı ve “ASLI GİBİDİR” onaylı Diploma/Geçici Mezuniyet Belgesi(Noter veya mezun olunan kurumdan)kabul edilecektir. Fakültemiz bu belgelerin asılları ile ilgili yasal sorumluluk kabul etmeyecektir.

• Kesin kayıt için sahte veya tahrif edilmiş (üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmış) evrak kullanan veya İÜYÖS giriş sınavında sahtecilik yaptığı belirlenen kişinin kaydı, kayıt tarihi itibarıyla iptal edilir ve hakkında kanuni işlemler başlatılır. Bu kişi Üniversiteden ayrılmışsa kendisine verilen diploma dâhil tüm evraklar iptal edilir. Bu kişilerin yatırmış olduğu öğrenci katkı payı ve/veya öğrenim ücretleri geri ödenmez.

• KARGO GÖNDEREN ALANINA MUTLAKA AD, SOYAD ve TC KİMLİK NUMARASINI İŞLETMELİDİR. (903685526 müşteri numarasını kullanarak PTT Kargo ile indirimli şekilde gönderebilirsiniz.)

4. Kayıt İşleminin Tamamlanması ve Ders Seçimi

Kayıt işlemlerini tamamlayan öğrencilerimizin Türkçe Yeterlilik Belge düzeyi B1,B2 (Orta Seviye) ya da C1, C2 (İleri Seviye) ise ders seçimi fakültemiz tarafından otomatik yapılacaktır. Ders seçiminden sonra statünüz yeterlilik düzeyinize göre “B Koşullu ya da Devamlı Öğrenci”olarak güncellenecek ve kaydınız tamamlanacaktır.

Türkçe Yetertlilik Belge düzeyi A1,A2 ya da yeterlilik belgesi yok ise öğrenci başarısız olduğu kabul edilmektedir. Fakültemiz kayıt işlemini tamamladıktan sonra statünüz “A Koşullu” olarak güncellenecektir. (Türkçe yeterlilik belgesini B seviyeye çıkarana kadar aöğrenciler eğitime başlayamazlar.)

AKSİS otomasyon sistemi “Özlük Bilgileri” kategorisinde “Birim Bilgileri” başlığı altındaki “Statü” alanından kaydınızı kontrol edebilirsiniz. 

KILAVUZ