TBMM’de görüşülen bütçe kanunu çerçevesinde MEB bütçesi için onaylanan bütçe kapsamında 2020 yılı öğretmen atama kontenjanlarının istenen ve beklenen sayıdan uzak olacağı ön görülmektedir. Atama bekleyen öğretmenler seslerini duyurmaya çalışırken TBMM'deki bütçe onayı atama sayısı açısından umutları suya düşürdü.

Tarihte Bugün 5 Aralık. Bugün Olan Olaylar, Doğan ve Ölen Ünlüler Tarihte Bugün 5 Aralık. Bugün Olan Olaylar, Doğan ve Ölen Ünlüler
Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Fuat Oktay 2020 yılı için atama sayısının 20 bin olacağını açıklamış, bu sayı atama bekleyen öğretmenler ve toplumun diğer kesimleri sert tepki göstermişti. Bu tepkilerin ardından MEB bürokratları atama sayısının artırılması için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un görüşmelerinin devam ettiğini açıkladı. Tabi bunun ne ölçüde gerçekleşeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Gelinen noktada, bu bütçe ile eğitimin ihtiyaçlarına uygun, atama bekleyen öğretmenlerin taleplerini karşılayacak düzeyde atama yapılması mümkün değildir. Bundan dolayıdır ki, MEB öğretmen açığını girdiği ders başına ücret alan, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunlarının dahi görev yapabildiği, güvenceden yoksun ücretli öğretmenler ile gidermeye çalışmaktadır. MEB bütçesinin yetersizliği atama sayısının sınırlı düzeyde kalmasını beraberinde getirmekte, bu da eğitimimize kalitesizlik, bilgi ve donanım eksikliği ve verimsizlik olarak yansımaktadır” dedi.  

MEB bütçesinin artırılmaması durumunda eğitimde istenilen hedeflere ulaşmamız, doğru yatırımlar yaparak, eğitim sistemimizi rekabetçi bir konuma getirmemiz mümkün olmaz. Eğitim-öğretim, tasarruf yapılacak bir mecra değildir. Bu haliyle MEB bütçesi beklentilerimizi karşılamaktan uzaktır.

2020 ÖĞRETMEN ATAMALARI NE ZAMAN?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmen atamalarının Şubat 2020'de yapılacağını duyurarak, ""Öğretmen adaylarımız sanıyor ki ben oturuyorum bir masaya 20 bin, 40 bin, 60 bin yazıyorum.
Bu ülkenin genel ekonomik durumuyla kabinenin kararıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde sistemin kararıyla olan bir şey bu. Bana kalsa ben '60 bin az, 80 bin olsun' derim.
Biz şuna bakıyoruz; 'Hangi alanda, kaç öğretmen ihtiyacımız var' diye. Bunun da bir istatistiği var. Bu yazılım diyor ki 'Senin haritanda şu kadar öğretmen eksiği var, şu branşlarda. Öncelikli olarak nicel açıdan ve coğrafi açıdan bölgesel olarak şuraya şu kadar öğretmen atanması gerekiyor' diyor. Burada bazı branşlar, örneğin; edebiyat ile ilgili gerçekten az alım var. Edebiyat öğretmeni ile ilgili zamanında doyum fazlalaştığı için ihtiyacımız olmayan bir şeyi de almak istemiyoruz" diye konuştu.

ÖĞRETMEN ATAMA 2020 KONTENJANLARI BELLİ Mİ?
2020 Öğretmen atama kontenjanları belli olmadı. MEB tarafından yapılan 2019 öğretmen atamalarında, en fazla kontenjanı 3 bin 47 ile sınıf öğretmenliğine ayırmıştı. Din kültürü ve ahlak bilgisi için bin 910, İngilizce için 2 bin 38, ilköğretim matematik öğretmenliği bin 401, rehberlik bin 56, okul öncesi bin 601, özel eğitim bin 2, Türkçe bin 93, fen bilimleri/fen ve teknoloji öğretmenliği için 919 ve beden eğitimi öğretmenliği için de 845 kontenjan ayrılmıştı.