2019-2020 Öğretim yılının 2. dönemi normal takviminde vize sınavlarının yaklaşmış olduğu şu günlerde bu sınavların akıbeti ve uygulamanın nasıl olacağı konusunda kafalarda soru işareti bulunuyor. Konuyla ilgili soruya YÖK Başkanı Yekta Saraç cevap verdi.

Dünyayı saran COVİD-19 Koronavirüs salgının ardından ülke genelinde alınan tedbirlerden birisi de üniversitelerin eğitim öğretime 3 hafta ara vermesi oldu. Milyonlarca öğrenci ve ailesini yakından etkileyen bu tatilin ardından işleyişle ilgili bazı sorular gündeme geldi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, ''Mevzuat düzenlemesiyle, Uzaktan Öğretim Usül ve Esaslarında önemli değişiklikler yapılarak uzaktan öğretim altyapıları hazır olan üniversitelere, bu dönemle sınırlı olmak kaydıyla, tüm alanlarda uzaktan öğretim yapma imkanı sağlıyoruz. Bu maksatla uzaktan öğretim yapma konusunda mevzuat değişikliğine gidilmiştir.'' dedi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, vize sınavları ertelenecek mi şeklindeki soruya "Üniversiteler karar verecek. Online sınav olup olmayacağına üniversiteler karar verecek. Online yapabilirler ama bu halde denetleme yapacağız" dedi.