2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda yarın Türk sporcular 9 branşta mücadele edecek.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenen 32. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda yarın A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın yanı sıra 13 sporcu Türkiye'yi temsil edecek.

Milli voleybolcular, TSİ 10.25'te son olimpiyat şampiyonu Çin'le B Grubu maçında karşı karşıya gelecek.

Atıcılıkta 10 metre havalı tüfekte Ömer Akgün, TSİ 07.00'de elemeye çıkacak. Ömer, elemeyi geçerse TSİ 09.30'da finalde yer alacak.

Artistik cimnastikte Nazlı Savranbaşı, TSİ 09.10'da eleme mücadelesine çıkacak. Halterde erkekler 67 kiloda Muhammed Furkan Özbek TSİ 13.50'de podyumda yer alacak.

Kürekte Onat Kazaklı'nın tek çifte (M1 x) çeyrek final mücadelesi TSİ 05.40'ta başlayacak. Eskrimde İrem Karamete'nin madalya mücadelesi ise TSİ 04.55'te start alacak.

BAL: Elazığ Yolspor: 1 12 Bingölspor: 1 BAL: Elazığ Yolspor: 1 12 Bingölspor: 1

Tekvandoda ise kadınlar 57 kiloda Hatice Kübra İlgün, erkekler 68 kiloda Hakan Reçber, tatamide mücadele verecek. Hatice'nin müsabakaları TSİ 06.20, Hakan'ın ise TSİ 07.00'de başlayacak.

Yelkende Ecem Güzel laser radial (TSİ 06.00), Onur Cavit Biriz rüzgar sörfü (RS-X) (TSİ 06.00) ve Dilara Uralp rüzgar sörfünde (TSİ 09.00) mücadele edecek.

Yüzmede ise 200 metre serbest stilde Baturalp Ünlü, (TSİ 13.21), 400 metre serbest stilde de Beril Böcekler (TSİ 14.12) ve Merve Tuncel (14.18) havuza girecek.

BUGÜN NE OLDU

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın ilk gününde Türkiye adına sevindirici sonuçlara artistik cimnastikte Adem Asil, Ahmet Önder, Ferhat Arıcan ve İbrahim Çolak imza attı.

Ariake Gymnastics Centre'da mücadele eden 4 sporcu 7 disiplinde birden finale çıkarak tarihi bir başarı elde etti.

İbrahim Çolak ve Adem Asil, halka aletinde adlarını finale yazdırdı. Adem Asil ayrıca Ahmet Önder ile atlama masasında final çıkarmayı başardı. Ferhat Arıcan ise paralelde finale çıkma başarısı gösterdi.

Adem Önder ve Adem Asil ayrıca genel tasnifte finale çıkmayı başardı.

2 bronz madalya kaçtı

Milli okçular Mete Gazoz ve Yasemin Ecem Anagöz, karışık takım kategorisinde Türkiye adına madalya mücadelesi veren sporcular oldu. Son 16 turunda Rusya Olimpiyat Komitesi'ni mağlup eden Türk sporcular, çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde Endonezya'yı geçerek yarı finale yükselen Mete Gazoz ve Yasemin Ecem Anagöz, yarı finalde Hollanda'ya yenilerek final şansını kaçırdı.

Bronz madalya mücadelesinde Meksika ile karşı karşıya gelen Mete Gazoz ve Yasemin Ecem Anagöz, rakiplerine 6-2 mağlup olarak 4. sırada kaldı.

Türkiye adına oyunların ilk gününde madalya mücadelesine çıkan bir başka isim milli tekvandocu Rukiye Yıldırım oldu.

Son 16 turunda Mısırlı rakibini ve çeyrek finalde Kolombiyalı rakibini yenerek yarı finale yükselen Rukiye, bu turda İspanyol rakibine mağlup oldu final şansını değerlendiremedi.

Bronz madalya mücadelesinde Rukiye Yıldırım, İsrailli rakibine maçın son 20 saniyesinde üst üste sayılar vererek 27-22 yenildi ve madalya şansını kaçırdı.

9 Türk sporcu oyunlara veda etti

Judoda 60 kiloda Mihraç Akkuş son 16 turunda elenirken, 48 kiloda Gülkader Şentürk son 32 turunda oyunlara veda etti.

Bisiklette Ahmet Örken ve Onur Balkan, yol yarışında bitiş çizgisini göremeyerek oyunlara veda eden Türk sporcular oldu.

Oyunlarda 69 kiloda mücadele eden milli boksör Necat Ekinci de son 32 turunda elendi.

Milli atıcılar İsmail Keleş ve Yusuf Dikeç ise 10 metre havalı tabanca yarışında beklentileri karşılayamayan ve elenen sporcular arasında yer aldı.

Yüzmede 100 metre kurbağalama seçmelerinde mücadele eden Emre Sakçı ve Berkay Öğretir de bir üst tura yükselemedi.

Berkay Öğretir, 27 Temmuz’da erkekler 200m kurbağalama elemelerinde mücadelesine devam edecek.

AA