Milyonlarca araç sürücüsünün merak ve heyecanla beklediği kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2020 tarihinde başladı. Tüm sürücüler araçlarında kış lastiği kullanmaya başladı. Hala kış lastiği kullanmayan sürücüler varsa ceza kapıda!

Kış aylarında trafikte olacak sürücülerin takip ettikleri konulardan birisi de kış lastiği uygulama tarihleri oluyor. Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolları trafiğe kapatması ve insanların mağduriyetine yol açmasının önüne geçilmeye çalışılıyor.

ATV Destan 6. bölüm full, tek parça izle | Destan son bölüm Youtube izle ATV Destan 6. bölüm full, tek parça izle | Destan son bölüm Youtube izle

Soğuyan havalarla beraber kara yollarında güvenliği had safhaya çıkarmak için gerekli önlemler kurum ve kuruluşlar tarafından alınıyor. Kış lastiği uygulaması da bu önlemlerden birisi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılması, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor.

2020 kış lastiği uygulamasıyla alakalı detaylar haberimizde!

Kış Lastiği Hangi Araçlara Mecburi?

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor. Kamyon, çekici, tanker, otobüs gibi büyük araçların tahrikli dingilleri (araçlarda şafta bağlı olup çekiş gücü sağlayan dingil) üzerindeki tüm lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin araca monteli tüm lastiklerinin yanı sıra seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gereklidir.

2020 Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Sona Erecek? Kış Lastiği Cezası Ne Kadar, Hangi Araçlarda Mecburi?

Söz konusu araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanmalı. Valilikler tarafından, kış lastiği uygulaması öncesinde veya sonrasında birer ay arttırılabiliyor. Şehirler arası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtların dışında kalan taşıtlara da kış lastiği takma zorunluluğu getirilmesi konusu valilikler tarafından değerlendiriliyor. Otobüslerde mevsimsel olarak kış lastiğinin olup olmadığı, çekme halatı, yangın söndürme tüpü gibi avadanlıklarının bulunup bulunmadığı, ışık far donanımı kontrol edilecek, eksikliği olanların, tamamlamadan çıkışına izin verilmeyecek.

Kış Lastiği Uygulamasının Cezası Var Mı?

Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başladı ve 1 Nisan 2021'e kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 776 lira ceza kesilecek.