Öğretmenlerin 2020 yaz dönemi iller arası yer değiştirmelerinin yapılmasının ardından çeşitli mağduriyetler oluştu. Açılan kontenjanların yetersizliği, 2. il dışı atama isteğini doğurdu.

2020 Yılı Yaz Dönemi İller Arası Yer Değiştirme Sonuçlarının ardından yer değiştiremeyenler 2. kez hak talep ediyor. Şu ana kadar konu netliğe kavuşmamış olsa da konuya ilişkin birtakım açıklamalar yapılıyor. İşte o açıklamalardan bazıları!

Öğretmenlerin iller arası isteğe bağlı ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme işlemlerinde başvurular 6-10 Ağustos 2020 tarihleri arasında yapıldı. Yapılan Başvurulara İlişkin Atama Sonuçları 11 Ağustos 2020 tarihinde açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığının önceki yıllarda öğretmenlerin taleplerine sessiz kalmayarak ikinci defa il dışı hakkı verdiği yıllar olmuştu. Bu senede öğretmenler MEB’e çağrıda bulunarak ikinci kez iller arası yer değiştirme tayin hakkı istemektedir. İl dışı atamalarından sonra dolayısıyla bazı okul/kurum'lar atandığı yere gitmeyen öğretmenler sebebiyle boş kaldı. Öğretmenler de haklı olarak 2. il dışı tayinlerinin yapılmasını ısrarla ve defaatle istiyorlar.

Bütün bunlarla birlikte büyük bir kitle de yer değiştiremedi. Özellikle bazı branşlarda tercih edilebilecek il ve okul sayısı oldukça sınırlı tutuldu. Hizmet puanı çok yüksek olmayan öğretmenler yer değiştiremedi.

MEB yetkilileri 2. İl Dışı Atama ile ilgili resmi bir açıklama yapmalı ve konuya ilişkin takvimi açıklamalıdır. Atamalarda mevcut tüm boş kontenjanlar açık olarak gösterilmeli, il dışı atamasını iptal ettiren öğretmenlerin gitmedikleri kontenjanlar da bu açıklara dahil edilmelidir.

Tayini çıkmayan öğretmenler bakanlıktan 2. il dışı atama yapmasını ve tüm norm açıklarının özür grubu için saklanmaması gerektiğini düşünüyor. Konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ümit veren bir açıklama yaptı.

29 Ağustos 2020 tarihli NTV Canlı Yayınında soruları yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2. İl Dışı Atamalar ve Alan Değişikliği ile ilgili oruya da yanıt verdi. ''2. İl Dışı Atamalar Yapılacak Mı?'' sorusuna Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''İl, okul ve branş bazında ihtiyaçlara göre atamaları yapıyor. Bazı illerde ihtiyaç varken bazılarında hiç ihtiyaç olmuyor. İkinci bir il dışı ataması talebi doğal. Fakat her öğretmenin olmak istediği yerde olması kolay değil. Bu iş, yer boşalmasıyla alakalı bir şey. Burada da norm fazlası olayı gündeme geliyor.'' yanıtını verdi.

''Alan Değişikliği Yapılacak Mı?'' sorusuna Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''a
lan değişikliği isteği öğretmenler açısından bir taleptir. Bu bizim diğer atamalar gibi düzenli yaptığımız bir şey değil. Arkadaşlar zahmet çekip ikinci bir üniversite okumuşlar. Fakat bu açıkla alakalı. Hangi branştan ne kadar ihtiyacımız var bu da önemli. Konu hakkında çalışmamız devam ediyor.'' şeklinde yanıt verdi.