2013 yılındaki tartışmalı 1709 şube müdürü ataması için Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu yeni, son ve kesin bir karar verdi.

Bilindiği üzere 1709 Şube Müdürlüğü ataması ile ilgili çok sayıda yargı kararı çıkmıştı ancak ne yazık ki yargı kararları uygulanmamıştı. Yalnızca bireysel davasını kazananlara yönelik uygulama yapılmış, genel bir uygulama yoluna gidilmemişti. İşte bu yöndeki çok sayıda karar Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından tek dosyada birleştirilerek ortak ve kesin bir karar verildi.


17.02.2020 tarihinde verilmiş olan ancak kamuoyuna yeni çıkmış olan bu karara göre bakanlığın 1709 Şübe Müdürlüğü ataması hakkında üç seçenekten birini uygulaması artık kaçınılmaz olmuştur:

1.  Tartışmaların ve hukuki çözümsüzlüğün ana kaynağı olan mülakat puanlarını tamamen devre dışı bırakarak sadece yazılı sınav puanlarına göre yeniden bir atama yapmak,

2.  Tüm mülakatları yenileyerek tartışmalara ve hukuki sürece son vermek,

3  Tartışmalara rağmen yazılı ve mülakat puanının ortalamasına göre yeniden atama yapmak

MEB'den eğitim ödeneği krizi! Eğitim ödenekleri ne zaman yatacak ? MEB'den eğitim ödeneği krizi! Eğitim ödenekleri ne zaman yatacak ?


Kimseyi mağdur etmeden ama hukukun ve adaletin gereğini yerine getiren bir uygulama yapması için bu seçeneklerden birini tercih etmesi beklenmektedir
.

 

Dava Daireleri Kurulu’nun 17.02.2020 tarihli kararına ulaşmak için TIKLAYINIZ