Fettullahçı Terör Örgütünün yaptığı 15 Temmuz darbe girişimini unutmamız mümkün değil. Ben unutsam da çocuklarım unutmayacak, onlar unutsa bile torunlarım unutmayacak. 

Çünkü, oturduğumuz yerin Cumhurbaşkanlığı Köşküne yakın olması nedeniyle oraya atılan bombalar bizim evimizin içine atılmış gibi hepimizin hafızasında derin bir yer etmiştir. 

Küçük torunlarım atılan her bomba sonrası yere yattılar, koltukların altına sindiler, titrediler, ağladılar. Hele yurt dışından misafir gelen torunum, korkudan hastalandı. Burnumuzun dibindeki hastaneye zor yetiştirdik.  

Aradan beş yıl geçmesine rağmen, bir uçak sesi duyduğumuzda hemen 15 Temmuz gecesi hatıra gelmektedir. 

İlk etapta uçak seslerinin ne anlama geldiğini fark etmemiştik. Ama, 1960 Darbesi de dahil tüm darbeleri gören birisi olarak ,bunun bir darbe girişimini olduğunu tahmin ettim, Boğaz Köprüsünün kapanması da bu düşüncemi daha da pekiştirmişti. 

Daha sonra açıklamalar arka arkaya gelince işin rengini büsbütün ortaya çıkmıştı. Başta Genel Kurmay Başkanının, Kuvvet Komutanlarının ,1.Ordu Komutanın, TBMM'nin darbeye karşı net tavırları ve kahraman milletimizin sokağa çıkması, camilerden sabaha kadar salalarla milletin haberdar edilmesi, darbeyi püskürtmüştür. 

Ancak bu sırada yüzlerce şehidimiz olmuştur. Binlerce vatan evladı yaralanmıştır. Hepsini rahmet ve saygıyla anıyorum. 

Bunu yapanların bir kısmı yurt dışına kaçmış, büyük bir kısmı da şu an cezalarını çekmektedirler. Ancak bunların milletin gönlündeki tahribatları asla silinmeyecektir. 

Ancak fötöcü olmadığı için milyonlarca kişinin gasp edilen ,elinden alınan hakları, yani kul hakkı nasıl telafi edilecektir? Bunlar, bu yapılanları nasıl unutacaklar ? 

Yine, “darbe olursa ,tankın üstüne ilk ben çıkarım“ diyen ana muhalefet liderinin darbeye tepkisiz kalması ve sonradan “kontrollü darbe” gibi siyasi bir söylem icat etmesi darbecileri cesaretlendirmektedir.  

Milletimiz, bir daha böyle darbe girişimleri yaşanmaması için, iktidardan ve muhalefetten “Yenikapı Ruhu” ile hareket etmelerini beklemektedir. 

Şemsettin CERAN      
Eğitimci-Araştırmacı/YAZAR-ANKARA