Sosyal bir örgüt olarak tanımlanan okulun ortaya çıkışında en önemli etken bireyin ve toplumun ihtiyaçlarıdır. Okul, belli bir yeri olan, belli bir süre devam eden, eğitim sürecini planlı ve programlı bir şekilde devam ettiren, geniş bir çevreye hitap eden, toplumu etkileyen ve toplumdan etkilenen, öğrencilerimize sunmuş olduğu ortamla onları sosyal hayata hazırlayan ve onları toplumun ihtiyaçları doğrultusunda bir anlamda yönlendiren bir kuruluştur.

Okulların toplum içerisinde böyle işlevlere sahip olması eğitimin önemini anlamamıza bir kez daha yardımcı olacaktır. Bu bakış açısı ile okul yönetiminin önemi de ortaya çıkmaktadır. Yirmi birinci yüzyıla girerken okul yöneticilerin rolleri, görevleri ve yöneticilerden beklentiler daha da artmaktadır. Okullarımızı başarılı bir yüzyıla taşıyacak olan yöneticilerin okulu ve toplumu çok iyi anlamaları, okulun başarılı olabilmesi için liderlik yapmaları ve kendilerini devamlı olarak geliştirmeleri gerekmektedir. Bu noktada eğitim sisteminin iskeleti yani en önemli bileşeni olan okullara yönetici seçme ve değerlendirme işleminin de değeri ortaya çıkmaktadır.

Milli Eğitim Kurumlarına yönetici seçme ve değerlendirme uygulaması 21 Haziran 2018 de yayımlanan ve sonradan 12 Ocak 2019 tarihinde yazılıya ağırlık veren düzenlemelerin yapıldığı yönetmeliğe göre gerçekleştirilmektedir.  Söz konusu olan yönetmelikte yazılıya ağırlık verilmesi güzel bir uygulama olmakla birlikte bunun yanında yönetici mülakatlarında da gerekli hassasiyetlerin göz ardı edilmemesi eğitim camiası için atılan en önemli adımlardan birisidir. Yalnız yazılı+ mülakat sınavlarının ölçüt alınması yanında yönetici adaylarının portfolyesinin de (E-twinning, erasmus, Tübitak çalışmaları vb.),  öğretmen olarak çalıştığı süre içerisinde okula sunmuş olduğu katkılarında bu değerlendirme içerisine alınması gerekmektedir. Bunun yapılması öğretmenlerimizin okula sunacakları çabanın da artmasına sebebiyet verecek aynı zamanda bu şekilde okul yöneticisi olan yöneticilerimiz de okulun gelişimi, ilerlemesi açısından güzel işler yapacaklardır.

Okulu yöneten yönetici rolleri çağımızın getirdiği koşullar içerisinde değişmiştir. Geleneksel yönetim anlayışı yerini daha paylaşımcı, esnek ve iletişime ağırlık veren bir yönetişim anlayışına bırakmıştır. Bu doğrultuda seçilen yöneticilerimizin mevcut uygulamalar dışında hizmet içi eğitimlere tabi tutulması, belirli aralıklarla seminerler alması, Eğitim alanında yüksek lisansa teşvik edilmesi elzem hale gelmiştir. Bu uygulamaların yapılması okullarımızda mevcut olan iklimin de olumlu anlamda ilerlemesine katkı sağlayacaktır. 

İlerleyen zamanlarda değişmesi muhtemel olan yönetmelikte belirttiğim hususların olması Milli Eğitim camiamız açısından güzel gelişmelerin olduğu bir döneme girmemize vesile olacaktır. 

Ziya Günay
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mehmet Tekin 1 ay önce

Tebrik ederim güzel bi yazi...Ellerinize kaleminize saglik...