Bilindiği üzere yönetici görevlendirme yönetmeliği taslağı bakanlık tarafından görücüye çıkarılarak tüm paydaşların ve hatta tüm bakanlık personelinin görüşlerine sunulmuştur. Öncelikle bu demokratik uygulamadan dolayı bakanlık yetkililerine teşekkür ederek bu konudaki görüşlerimi arz etmek istiyorum. 

İlk Atama Yalnızca Yazılı Sınavla Olmalıdır

Taslakta müdür ve müdür yardımcılığına yazılı sınav ve sözlü sınavın aritmetik ortalamasına göre atama yapılacağı öngörülmüştür. Yazılı sınavda başarı sınırı ise 60 puan olarak belirlenmiştir.

Öncelikle belirtelim ki sözlü sınavın adının bile geçtiği yerde mevcut duruma göre hiç bir şey değişmeyecektir. Nitekim yine yanlış teamüller kural haline gelecek, yine fetret kavgaları yaşanacak  ve nihayet yine kul hakkı yenecektir.  Hem de yazılı sınavın başarı puanı 60 tutularak formalite gereği yapılacağı, belirleyici unsurun sözlü sınav olacağı ima edilmiş iken… Bir başka ifade ile bu ülkede sözlü sınavı içeren bir düzenleme yapmak demek aslında hiçbir düzenleme yapmamak demektir. Zira yerelde herkesin kendi gücü ve kendi yöntemine terk etmek demektir.  Bu nedenle sözlü sınav tamamen kaldırılmalı hem müdürlüğe hem de müdür yardımcılığına sadece yazılı sınav puanı üstünlüğüne göre atama yapılmalıdır.

 

Mevcut Yöneticilerin Rotasyonu ve Yeniden Atama

            Taslakta 4 yılını dolduran yahut aynı kurumda sekiz yılını dolduran müdürlerin Ek-1 Değerlendirme formu üzerinden yapılacak değerlendirme sonucuna göre görevlendirmelerinin yeniden yapılacağı düzenlenmiştir.

Mevcut yöneticilerin tekrar sınava alınması şeklindeki yaklaşımdan vazgeçilerek Ek-1 değerlendirme formu üzerinden yeniden görevlendirilme yapılacağı şeklindeki düzenleme yerinde olmuştur. Ancak Ek-1 Formunun B kısmında yer alan kriterlerin puan değerinin olmaması, ölçülebilir nitelikten uzak olması ve belgelendirilmesinin imkansız olması gibi sebeplerle uygulama şansı bulunmamaktadır. Bu nedenle B kısmı çıkarılarak A kısmı ile yetinmek yerinde olacaktır. 

Ayrıca Ek-1’de ödüllere verilen puanların yüksek olması nedeniyle alanda ödüller üzerinden adalet duygularını rencide eden kirli işler yürütülmektedir ki bu durum dolaylı olarak Ek-1’e gölge düşürmektedir. Bu nedenle ödüllere verilen puanların sembolik düzeyde tutulması yerinde olacaktır.

 

Dört Yılda Bir Rotasyon Olmalı Ama Yöneticilik Görevleri Sürekli Olmalıdır

Okul yöneticiliğinin sürekli bir görev olmaktan çıkarılarak 4 ya da 8 yıl ile sınırlı hale dönüşmüş olması bu göreve iğreti bir nitelik kazandırmıştır. Buna bağlı olarak da bilhassa gençlerin bu görevlere olumsuz yaklaşımlarına sebep olmuş ve dezavantajlı okullara yönetici bulma konusunda sorun yaşanmasına neden olmuştur. Bu nedenle her dört yılda bir zorunlu okul değiştirme uygulaması olmalı ancak yönetici görevleri sürekli bir görev olacak şekilde düzenleme yapılmalıdır.


Cafer GÜZEL

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mahkeme kararlar niçinı uygulanmıyor 1 yıl önce

Dört yıl önce Görevden alınan TÜRK EĞİTİM SEN üyesi yaklaşık 7000 ülkücü okul müdüründen büyük bir bölümü emekli oldu. Hukuk arayışını ısrarla sürdüren sayıları şuan tahmini 650 civarında kalan, okul müdürlerine 4. Defa mahkemeyi kazandıkları halde görevlerine başlatılmada zorluk çıkarılıyor, Ülkücüleri dışlayan, bilerek veya bilmeyerek AKP - MHP ittifakını zedeleyen bürokratlar ve siyasetçiler var. Bizler MHP ve ülkü ocakları mensubu okul müdürleri yakınları olarak, İttifakı destekliyoruz ama, mahkeme kazanan okul müdürlerimiz hala görevlerine başlatılmamasını yadırgıyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu birlik ve beraberliğe çok ihtiyacımız olduğu şu günlerde, Hukuk üstünlüğü ve İttifakın başarılı olması için , Ülkücülere ayrım yapılmamalıdır. Bu Milliyetçi müdürlerimizin mahkeme kararlarının oyalanmadan uygulanması, Hukuk devleti anlayışının ve Ülkücü camianın beklentisidir.

Misafir Avatar
Öğretmen 1 yıl önce

İşte bu.Doğru söze ne denir.Kaleminize sağlık.

Misafir Avatar
Mahkum 1 yıl önce

Bizim sucumuz neydi.Mudurluk elumizden alundu.8 yilini dolduran ek1 ek2 vb basvuracak bizler niye basvuramiyoruz.Mudurluk yapip gorevlendirilmeyenlere de ek1 ek2 hakki verilmelidir vesselam.Kul hakkini zaar odeyemeyecekler.Hakkimi helal etmiyorum

Misafir Avatar
ali 1 yıl önce

Sınava girmekten korktuk herhalde? Mülakatlımıyız?

Misafir Avatar
Hasan 1 yıl önce

Ortaokullara ve liselere görevlendirmelerde branş ayrımı kaldırılmalıdır. Maaş karşılığı dersin olması yeterlidir.

Misafir Avatar
Hasan 1 yıl önce

Bu yönetmelikte yıllarca müdürlük yapıp tercüme denen fakat isteğe bağlı olarak iller arasında yer değiştiren müdürler öğretmen olarak göreve başlamak zorunda kaldı. Şimdi ise bu öğretmenler bu yönetmeliğe göre ilk defa atanacaklar gurubunda değerlendirilecektir.oysaki bu öğretmenlerin de yeniden değerlendirilecektir gurubunda yer almaları gerekmektedir. Bu haksızlığın düzeltilmesi müdürlüğe talebi artıracaktır.Saygılarımla.

Misafir Avatar
kaya 1 yıl önce

ödüle puan verilmemeli diyorsunuz ama hangi kriterin yüksek tutulacağını da yazsanıza..

Misafir Avatar
MURAT 1 yıl önce

Ben 30 yıl doğuda görev yaptım.16 yıl doğunun köylerinde 14 yıl ise ilçe merkezinde üç ayrı kurumda müdürlük yaptım. Görevim süresince yirminin üzerinde ödül verildi. Çocuklarımın eğitiminden dolayı isteğe bağlı il dışı atandım. Mevcut yönetmelik gereği öğretmen olarak göreve başladım .İl dışına atandığım için bir yıl geçmeden tekrar yöneticiliğe başvurumuz kabul edilmedi. Yeni yayınlanan taslak yönetmelikte ise geçmişte yaptığımız müdürlüklerin tümü göz ardı edilerek ben ve binim durumumda olan öğretmenlerin İlk defa atanacaklar gurubunda değerlendirilmesi bizi hayal kırıklığına uğratmıştır. Yöneticilikte Yıllarca edindiğimiz tecrübelerimiz rafa kaldırılmıştır. Umarım Bakanlığımız bu durum göz önünde bulundurularak bizleri de görev süresi 4 ve 8 yılı doldurmuş müdürlerle birlikte yeniden değerlendirilenler gurubunda değerlendirir.