Milli Eğitim Bakanlığında en fazla değişen yönetmelik, öyle sanıyorum ki “Yönetici Atama Yönetmeliği’dir. Yakın geçmişte bir yılda üç defa değiştiği bile olmuştu. Yapılan düzenleme ve değişikliklerde amaç problem çözmek olsa ve eğitim stk’ları ile birlikte hazırlansa herhalde bu kadar çok değişime ihtiyaç duyulmazdı. Böyle olmadığından mıdır, başkaca hususiyetlerden midir, aktüel tabiriyle “güncelleme” düzenlemeleri devam ediyor. Bu değiştirme, yenileme, güncelleme çalışmaları hükümetler değişmese bile bakan ve bürokratlar değiştikçe devam edeceğe de benziyor. Bu bağlamda, 18 Temmuz 2020 tarihinde basına yansıyan MEB Yönetici Atama Yönetmeliği Taslağı’na bakılırsa, bundan sonraki yönetmeliklerde köktenci değişiklikler söz konusu.   

Kimi yorumlarda “tamamen mevcut yöneticileri tasfiye” için hazırlandığı iddia edilen yönetmelik taslağına baktığımızda; epey şikâyete konu olan, ilk defa atanacaklarda mülakatın kaldırılması ve müdür başyardımcısı kadrosunun geri getirilmesi ilk göze çarpanlardan. Zaten epey zamandır bu mülakatlarda sınav puanından fazla ya da eksik bir mülâkat puanı verilmiyordu, iyi olmuş. Eğer birinin öğretmen olmasının mahsuru varsa bu mülakat ile değil; sağlam bir güvenlik soruşturmasıyla tespit edilmelidir. Atamaların yazılı sınav puanı ve ilaveten ek-1 değerlendirme formundan gelen puan ile yapılması planlanıyor. Müdür başyardımcısı kadrosunun kaldırılmasına da yoğum tepkiler gelmişti. Bir ihtiyacı karşıladığı için geri getirilmesi, genellikle olumlu karşılanıyor. Fakat bu kadro kaldırıldığı için görevden alınan idareciler göreve iade edilmez de yerlerine yenileri atanırsa bu da başka bir haksızlık olur… 

Yönetici olarak atanacaklar için getirilmesi planlanan bir başka değişiklikte “Eğitim Yönetimi Sertifikasına” sahip olmak ya da “Eğitim Yönetimi” alanında tezli yüksek lisans veya doktora yapmış olmak şartı olacak. Sertifika programı, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce eğitim yönetimi alanında düzenlenecek. 

Yönetmelik taslağının MADDE 1-(1) fıkrasında yönetmeliğin amacı; “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumları yöneticiliklerini ikinci görev olarak yürüteceklerin görevlendirilmelerine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir” diyor. Yani; yöneticilik hâlâ ikinci görev sayılıyor ve kadrolu- profesyonel yöneticilik yine rafa kaldırılmış oluyor. Bugün Ahmet’in yarın Mehmet’in yönetici olduğu, bugün il müdürüyken-il yöneticisiyken yarın git sınıfa gir veya çık sınıftan il müdürü ol anlayışına kapı kapatılmamış oluyor. 

Bulundukları eğitim kurumunda aynı unvanda dört yıllık görev süresini dolduran yöneticilerin aynı ya da farklı eğitim kurumlarına, bulundukları eğitim kurumunda aynı unvanda sekiz yıllık görev süresini dolduran yöneticilerin ise farklı eğitim kurumlarına görevlendirilmeleri, “Yeniden Görevlendirilme” başlığında bir değişikliğe gidilmeden yer almış. Bu madde ile idarecilere rotasyon uygulanırken, aynı işlemin eğitimcilere uygulanmadığını görüyoruz. 

MADDE 5 - (1) b) fıkrasında, yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar arasında: “Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görev yapıyor olmak” maddesine yıl şartı getirilmemiş, bence yönetici olacak öğretmenin 10 yıl öğretmenlik yapması şartı getirilmeli, kademeli bir idarecilik olmalı ve tecrübeli eğitimciler idareci olmalıdır. Bu şart; Eğitim Yönetimi Sertifikasına sahip olan ya da eğitim yönetimi alanında tezli yüksek lisans veya doktora yapmış olanlar da 5 yıl öğretmenlik yapmış olmak şeklinde düzenlenebilir. 

MADDE 6 -(1) Müdür olarak görevlendirilecekler ile ilgili “b) Kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak ayrı ayrı veya toplam en az bir yıl görev yapmış olmak” maddesindeki süre en az 3 yıl şeklinde düzenlenmelidir. Ayrıca; “b) İmam hatip liselerine müdür olarak ve müdür başyardımcısı olarak görevlendirileceklerde, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri öğretmeni olmak” maddesine İlahiyat Fakültesi Mezunu DİKAB Öğretmenleri de dâhil edilmelidir. 

MADDE 7-(1) Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerin; “c) Adaylık dâhil en az iki yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak” maddesi de en az 5 yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak şeklinde düzenlenmelidir. 

Mevcut yöneticilerin durumu ise; “GEÇİCİ MADDE 2 -(I) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte yönetici olarak görev yapmakta olanlardan yöneticiliğe yeniden görevlendirme kapsamında başvuruda bulunmak isteyenlerin, dört yıllık görevlendirme süreleri sona ermeden önce sertifika programına katılmaları ve başvuru tarihinin son günü itibarıyla Eğitim Yönetimi Sertifikası almaya hak kazanmış olmaları gerekir. Bu konumda olup yeniden görevlendirme kapsamında başvuruda bulunanlardan başvuru tarihinin son günü itibarıyla Eğitim Yönetimi Sertifikası almaya hak kazananlar, durumlarına göre 25 inci ve 26. madde hükümleri çerçevesinde yönetici olarak görevlendirilmek üzere değerlendirilir” denmektedir. Yani, yöneticilerin “Eğitim Yönetimi Sertifikası” almaları zorunlu kılınmaktadır. 

Eğitimciler yönetmelik taslağı hakkında ne diyorlar diye kısa bir araştırma yaptığımda, taslak çalışmanın daha çok olumsuz bulunduğuna şahit oldum. Yönetmelik taslağı objektiflikten, fırsat eşitliğinden uzak bulunuyor. EK-1 deki kriterlerin bir çoğunun ortaokul ve liselerde yürütülen projeleri içerdiği, her okulun imkânı ve şartları aynıymış gibi değerlendirildiği, tamamen mevcut yöneticileri tasfiye için hazırlandığı, özellikle müdür yardımcılarının 40 puanı doldurmasının son dört yıl esas alındığında imkansız olduğu, bazı alan öğretmenlerine ayrıcalık tanındığı,  bırakın okul idareciliğini devleti idare edenlerde bile istenen belgelerin çoğunun bulunmadığı, bu haliyle çıksa bile maksat hâsıl olduğunda yönetmeliğin tekrar değişeceği, yüksek lisans 4 puan, İl zümre Başkanlığı 4 puan gibi komik puanlamaların olduğu,  tecrübeli idarecilerin yeni yönetici gibi sertifika programına alınmak yerine hizmet içi eğitime alınmadığı, mevcut idarecilerin son dört yılda zümre başkanı olma ihtimalleri olmadığı v.b çelişkilerden dolayı, bu yönetmeliğin mahkemeden kısa sürede döneceğini düşünüyorlar. 

Bir de yazılı sınav konuları ve ağırlıkları hafifletilmelidir. Avukatların bile kanuna bakmadan söyleyemediği hususlardan okul yöneticileri mesul tutulmamalıdır. 

Es-selam… 

Ömer Emir Doğan
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Eski yönetici 1 ay önce

İl değiştiren yöneticiler sanki hiç yöneticilik yapmamış gibi kabul edilmesi doğru değildir bunlar tekrar yönetici olmak istediklerinde ilk defa tanıyor mus gibi tekrar sınava Alınmaktadır oysa geçmiş tecrübelerinden dolayı ek bir ile yeniden değerlendirmeye tabi tutulmalıdır

Misafir Avatar
Doğuştan yönetilen 1 ay önce @Eski yönetici

He hocam he, hatta ölene kadar müdür kalsınlar,hatta babadan oğula geçsin.Ne var il değiştirince tekrar sınava girsen .Her defasında torpil ara zor tabii yaa. Yoksa yazılı sınavdan 100 alıyorsun değil mi?

Beğenmedim (9)
Misafir Avatar
Anti müdür 1 ay önce

Ne kıymetliymiş arkadaş bu müdür koltuğu değiştir değiştir bitmedi müdürlük yönetmeliği. Hala müdür atanmayan üyeniz kaldı mı ?

Misafir Avatar
HASAN 1 ay önce

İdarecilik ateşten gömlek.

Misafir Avatar
üce 1 ay önce

eğitimi temel sonularının en başı sürekli yönetmelik değişikliğidir. okula ali yerine veliyi atayınca eğitim mi düzelecek. sanırım amaç okullarda isdeklerini en iyi kim yaparsa onu müdür atama derdindeler. eğitim filan kimin umurunda. değiştir babam değiştir.

Misafir Avatar
eğitimci 1 ay önce

ek puan vs bunları kaldırın hodri meydan sınav olsun sınav.başarı belgesi vs bunlar hak hukuk yenilerek alınıyor. bırak başarıyı okulu karıştıran insanlar iş yapmayanlar başarı belgesi aldı. her dönemin adamları değil eğitimci adam gibi adamlar idareci olsun

Misafir Avatar
marina35 1 ay önce

SADECE YAZILI SINA DAYALI İDARECİ OLUP GÖREVİNDEN ALINIP NORM FAZLASI YAPILANLAR NE OLACAK?BUNA NEDEN DEĞİNMEDİNİZ?SADECE MÜLAKATLA GÖREVLENDİRİLENLER NORM FAZLASI YAPILMALI.GÖREVİNDEN ALINANLAR HEMEN GERİ DÖNDÜRÜLMELİDİR.

Misafir Avatar
Musa 1 ay önce

Mevcut yöneticiler 8 yıl dolsa bile karşılıklı yer değiştiriyorlar.Kalan yerler sınava dayalı atamaya kalıyor.Tabi ki yer kalırsa.Gece gündüz stresle sınava çalıştım,puan aldım.Açık gösterilen yer çok az.Hak mı bu adalet mi bu?

Misafir Avatar
Yazgı 1 ay önce

Şube müdürü neden okul müdürü olamıyor.Eğer eğitim-öğretim hizmetleri sınıfından şube müdürlüğüne geçmişse kesinlikle olmalı.