YKS'den Önce Bol Oksijen Tavsiyesi
Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, yaptığı açıklamada, 15-16 Haziran'da Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi öğrencilere uyarılarda bulundu.

YKS Temel Yeterlilik Testi'nin 15 Haziran'da saat 10.15'te düzenleneceğini ve adaylara 135 dakika süre verileceğini anımsatan Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, 16 Haziran'da 10.15'te Alan Yeterlilik Testi'nin, 15.45'te ise Yabancı Dil Testi'nin uygulanacağını hatırlattı.

Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, adayların sınav öncesinde YKS kılavuzunu mutlaka dikkatle okuması gerektiğini belirterek, öğrencilerin, sabah oturumlarında saat 10.00'dan, öğleden sonraki oturumda ise 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacaklarını, önceden sınava girilecek yerin görülmesi gerektiğini anlattı.

Sınava girişte geçerli kimlik belgesi ve sınava giriş belgesinin bulundurulması gerektiğini vurgulayan Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, ilgili oturuma ait sınava giriş belgesini yanlarında bulundurmayan adayların binalara giremeyeceğini kaydetti.

- "Kaygınızı kontrol edin, öz güveninizi zedelemeyin"

Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, sınav kaygısının, adayın başarısını engelleyecek seviyede olmaması gerektiğini belirterek, "Gerçek performans için orta düzeyde kaygı duymak yeterlidir. Adaylar, sınavda sadece sorulara odaklanmalıdır. 'Sınavda başarısız olur muyum?' düşüncesi kaygıyı artıracağı için başarı kaybına sebep olacaktır. Bu da sonuç olarak adayda öz güven eksikliği yaratabilir. Bugüne kadar yapılamayanlara takılmak zaman ve motivasyon kaybettirir. Başkalarının performansına göre değil, kendi süreç gelişimine göre analizler yapılmalı, kazanmak istenilen şeye kazanamamak korkusu bulaştırılmamalı. Çalışma ritmini bozmamak ana kural olmalı." dedi.

Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, ebeveynlerin, sınavın bir son olmadığını bilmesi, adaylara güvendiklerini her fırsatta hissettirmesi, sonuç ne olursa olsun çocuklarının kendileri için önemli olduğunu dile getirmesi gerektiğini vurguladı.

Ebeveynlerin sınav öncesinde, "ertesi gün çok büyük bir olay varmış gibi" davranmaması gerektiğini aktaran Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, olağan bir gün geçirilmesinde fayda olacağını, bir gün öncesinde sınavla ilgili konuşmalardan uzak durulması gerektiğini söyledi.

- "Son hafta yeni konu çalışılmamalı, fiziksel egzersizlerden kaçınılmalı"

Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, sınav haftasında yeni konu çalışmanın zihin karışıklığına neden olabileceğini belirterek, "Yeni konu çalışmak yerine güçlendirme çalışmalarına ağırlık verilmelidir. Deneme sınavlarında yanlış ya da boş soruları konuya geri dönerek yeniden çözmek iyi bir tamamlama ve pekiştirme çalışması olacaktır." ifadelerini kullandı.

Ağır fiziksel egzersizlerden kaçınılması gerektiğini dile getiren Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, adaylara son hafta yapmaları gerekenlerle ilgili "Beslenme ve uyku düzeni sağlıklı ve yeterli hale getirilmelidir. Lüzumsuz iletişim gerginliklerinden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Sınava 2 gün kala rötuş çalışmaları yapılmalı, yeni konu kesinlikle çalışılmamalıdır. Son iki günde çalışmalar bırakılmalıdır. Son iki gün demlenme zamanıdır ve bilginin oturması, bedenin ve zihnin dinginleşmesi için son derece önemlidir. Eğer son iki gün çalışmamak çok kaygı yaratacaksa mümkün olduğunca hafif tempoda soru çözülebilir." dedi.

- "Sağlığı bozacak yiyeceklerden uzak durulmalı"

Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, adayların, sınav anı stratejisini de artık belirli bir şablona oturtmaları gerektiğini, bunun içinde deneme sınavlarının sayısının artırılabileceğini ve şablonların bu sınavlarda test edilebileceğini anlattı.

"Hangi testten başlanacağı, turlama sisteminin nasıl uygulanacağı, süre yönetiminin nasıl takip edileceği iyice kurgulanmalı." diyen Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik"Adaylar sınavdan bir gün önce ders çalışmayı bırakmalıdır. Dinlendirici özelliği olan bol oksijenli yerlerde oturarak ve dolaşarak günlerini geçirebilirler. Sınavı mümkün olduğu kadar zihinlerinden uzaklaştırmaya çalışarak, sevdikleri kişilerle sohbet etme fırsatları oluşturmalıdırlar.

Akşam yemeğinde sağlığı bozma tehlikesi olan yiyeceklerden uzak durulmalı, farklı yemeklerden ziyade genellikle yenilen yemekler tüketilmeli. Uyku saati yaklaşınca ılık bir duş alınmalı; yatağa uzanarak dinlendirici, rahatlatıcı kitaplar okunmalı veya müzik dinlenilmeli; uyku saatinde her türlü olumsuz düşüncelerden uzaklaşarak rahat bir uykuya geçilmeli. Sınava giderken götürmek zorunda olunan belgeler hazırlayıp bir zarfa yerleştirilmeli." dedi.

- "Erken kalkılmalı, kahvaltı yapılmalı, soru kökleri dikkatli okunmalı"

Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, adayların sınav sabahı biraz erken kalkarak besleyici ve enerji verici bir kahvaltı yapması, sınav belgelerini alarak yola erken çıkmaları gerektiğini bildirdi.

Sınav dışındaki konularda sohbet edilmemesi gerektiğini aktaran Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, sınav stresinin yükseldiğini hisseden adayların nefes egzersizi yaparak gevşeyebileceğini söyledi.

Adayların sınavda daha önce denemelerde uyguladığı ve başarılı olduğu sırayı izlemesi gerektiğini dile getiren Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, soru köklerinin çok dikkatli okunmasının öneminden bahsetti.

Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, soruya yanıt olamayacak seçenekleri eleme yoluna gidilmesi gerektiğini kaydederek, uzun ve karışık gibi görünen sorular karşısında panik yapmamak gerektiğini vurguladı.

- "Zihnin dağıldığı hissedildiğinde derin bir nefes alınmalı"

Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, sorularda verilen şekil ve verilerin tekrar çizilmemesi ve yazılmasının zaman kaybettireceğini belirerek, paragraf ya da bir parçaya bağlı sorularda önce sorunun okunması gerektiğini söyledi.

Soruyu yanıtlayamayan adayın güvenini kaybetmemesinin önemine işaret eden Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, adayın, bilgi sahibi olmadığı soruları yanıtlamaktan kaçınması gerektiğini bildirdi.

Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, sorulara takılmamaya dikkat edilmesi, bir soruda çok fazla zaman harcanılmaması gibi uyarılarda bulunarak, "Soru, çözebilecek nitelikteyse yanına işaret konularak vakit kaldığında tekrar ona dönülmelidir. Dikkatin sınav boyunca kesilmemesi mümkün değildir. Zaman zaman zihnin dağıldığı hissedildiğinde, bir süre kalemi bırakmak, gözleri kapatıp ve derin bir nefes almak tekrar konsantrasyon sağlar. 10-15 saniyelik bir dinlenme egzersizi, sınava tekrar dikkatin verilmesine yardımcı olacaktır. Aday, her şeyden önce kendine güvenmeli ve başaracağına inanmalıdır." dedi.

AA 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.