ABONE OL

Sosyal Hizmet Modellerinden Yararlanan Gençlere Yönelik Yükseköğrenim Rehberi
Çocuklara yönelik sosyal hizmetler konusunda politika ve stratejiler belirlenmesi amacıyla gerekli çalışmaları koordine etmek, belirlenen politika ve stratejileri uygulamak, uygulanmasını izlemek ve değerlendirmek, geçici ya da sürekli olarak aile ortamından mahrum kalan veya yüksek yararı ailesinin yanında bulunmamayı gerektiren çocuklara, özel bakım ve koruma hizmeti sunma, gündüzlü ve yatılı sosyal hizmet kuruluşları kurmak ve işletmek görevi Bakanlığımız tarafından yürütülmektedir.

Bakanlığımız tarafından korunma ihtiyacı içerisinde olan çocuğun öncelikle 
ailesi yanında bakımının sağlanması, bunun mümkün olmadığı durumlarda koruyucu aile ve evlat edindirme hizmetinden yararlandırılması, söz konusu hizmet modellerinden yararlandırılamayan çocuklar için son çare olarak kuruluş bakım hizmeti verilmesi politika önceliği olarak belirlenmiştir.

Bu bağlamda haklarında bakım tedbiri veya korunma kararı verilen 
çocukların korunması, bakımı, bedensel, eğitsel, psiko sosyal gelişimleri ile bir iş veya meslek sahibi edilmeleri ve topluma yararlı kişiler olarak yetişmelerinin sağlanması, toplum içinde bağımsız hayata hazırlanması ve uyum sürecinde desteklenmesi temel sorumluluğumuzdur.

Bakım hizmeti sunulması sürecinde uzun süre kurum ortamında yaşamını 
sürdüren gençlerimizin bağımsız hayata hazırlanması ve bağımsız hayata uyum sürecinde karşılaşabilecekleri risklere karşı onların güçlendirilmesi için izleme, rehberlik ve destekleme çalışmaları yapılması zorunlu hale gelmektedir.

Bu çalışmalar çocuğun bakımının sağlandığı birimlerimizden başlamakta 
ve tüm birimlerimizin işbirliğinde Bakım Sonrası Rehberlik Birimlerinde devam etmektedir.

Çocuklarımızın bağımsız hayata hazırlanması ve bağımsız hayata uyum 
sürecinde desteklenmesi kapsamında yapılacak çalışmaların niteliği ile çalışmalarda izlenecek yol konusundaki ihtiyacı karşılamak amacıyla bu rehber hazırlanmıştır.

• Bakım sonrası gençlere yönelik hizmet sunan personelimizin çalışmak 
için temel bilgi, tutum ve yetenekleri ile ilgili durumlarının geliştirilmesi,

• Amaçlanan rehberlik ve psiko-sosyal müdahalenin uygulanması,

• Birçok sektörle ve hizmet sunucusuyla eşgüdümlü hizmetin geliştirilmesi,

• Hizmet sunma kalitesinin kontrol edilmesi.

REHBER 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.