ABONE OL

2020 YKS Konu ve Kazanımlar Yayımlandı!
MEB tarafından yapılan açıklamada 2020 yılında ÖSYM Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek yükseköğretime geçiş sınavlarına girecek öğrencilerin üzerindeki sınav baskısı ve stresin asgarîye indirilmesi, öğrencilerin sınavda karşılaşacakları soruların mahiyeti hakkında önceden bilgilenerek çalışmalarını bu doğrultuda planlamalarına katkı sağlanması amacıyla 2020 yılı TYT-AYT ve YDT sınavlarında dersler bazında sorulacak sorulara ait konu, kazanım ve açıklamalar yayımlandı.

Millî Eğitim Bakanlığı “MEB” Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yayımlanan ve 618 sayfadan oluşan 2020 YKS konu ve kazanımlara dair detaylardan bir ders için örneklerini hazırladık.

"ORTAÖĞRETİM" TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİ (9 VE 10. SINIFLAR) ÖĞRETİM PROGRAMI

Türk Dili ve Edebiyatı dersindeki kazanımlar; “Türk Dili ve Edebiyatına Giriş”, “Okuma”, “Yazma” ve “Sözlü İletişim” başlıkları altında yapılandırılmıştır.

Kazanım: Dil ve kültür arasındaki ilişkiyi değerlendirir.

Açıklama: Dil ve kültür kavramları açıklanır, kültürün oluşumu ve taşınmasında dilin; dilin gelişim ve değişiminde de kültürün etkisi vurgulanır.

Kazanım: Türkçenin dünya dilleri arasındaki yerini belirler ve ayırt edici özelliklerini değerlendirir.

Açıklama: Dillerin sınıflandırılmasında esas alınan ölçütler, kökenleri bakımından dil aileleri ve yapıları bakımından diller üzerinde durulur. Türkçenin kullanıldığı coğrafi bölgeler hakkında kısaca bilgi verilir. Türkçenin ses özellikleri ve uyumları açıklanır.

Kazanım: Türkçenin tarihî gelişimini dönemlere ayırır.

Açıklama: Türkçenin tarihî dönemlere ayrılmasında hangi ölçütlerin (alfabe, ses değişimi, toplumsal değişimler vb.) kullanıldığı vurgulanarak tarihî dönemlerin özelliklerine ana hatlarıyla değinilir.

Kazanım: Dildeki coğrafi, siyasi ve kültürel özelliklerden kaynaklanan farklılıkları belirler.

Açıklama: Ağız, şive, lehçe, argo ve jargon terimleri üzerinde durulur. Bir ülkedeki ağızlardan birinin çeşitli sebeplerden ortak kültür dili durumuna geldiği, ortak kültür dilinin ülkenin standart dili olduğu vurgulanır.

Kazanım: Bilim ve sanatı doğası, amaç ve yöntemleri bakımından karşılaştırır.

Kazanım: Edebiyatın güzel sanatlar içerisindeki yerini değerlendirir.

Açıklama: Edebiyat kavramı açıklanır. Edebiyatın mimari, heykel, resim, müzik, sinema, tiyatro vb. sanat dallarıyla ilişkisi, benzer ve farklı yönleri açıklanır.

Kazanım: Edebiyatın, bilim dallarıyla ilişkisini belirler.

Açıklama: Edebiyatın bilim dallarından, bilim dallarının edebiyattan nasıl yararlandığı ve aralarındaki etkileşimin niteliği üzerinde durulur.

Kazanım: Metni, edebî eser yapan özellikleri belirler.

Açıklama: Edebî metinlerin oluşmasında; dil kullanımı, estetik olma, kurgusallık gibi unsurlar vurgulanır.

Kazanım: Türk edebiyatını dönemlere ayırır.

Açıklama: Türk edebiyatının dönemlere ayrılmasında din, dil, siyaset ve kültür gibi unsurların etkileri vurgulanır. Türk edebiyatının dönemlerinin genel özellikleri değerlendirilir.

2020 YKS Konu ve Kazanımlar için TIKLAYINIZ.pdf 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Yks başvuruları guncellensin 7 ay önce

Yks sınav başvuruları guncellensin haziran da bulunabilecegimiz şehirlerde temmuzda bulunamiyoruz lütfen üniversite sinav merkez tercih yerlerinde değişikliğe izin verilsin