15 BİN ÖĞRETMEN ATAMA BAŞVURULARI BAŞLADI

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Kim Olmalı ?

Andımız ne zaman kalkacak?

Andımız ne zaman kalkacak?EĞİTİM PERSONELİ |

Demokrasi Paketi'yle kaldırılması kararlaştırılan ‘Andımız' Kurban Bayramı'ndan önce tarih oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı, uygulamayı sonlandırmak için yönetmeliği değiştirmek üzere kolları sıvadı.

DORUK ÇAKAR - ANKARA

Okullarda 80 yıldır okutulan ‘Andımız', Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığıDemokratikleşme Paketi kapsamında tarihekarışıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, halen ilköğretimokullarında devam eden uygulamanın kaldırılmasına ilişkin yönetmelik üzerinde çalışma başlattı.İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılacak değişiklik, Kurban Bayramı'ndan önce Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek ve “Türküm, doğruyum” diye başlayan Andımız'ınilköğretim okullarında okutulması sona erecek.

TEK PARTİ DÖNEMİNDE BAŞLADI

Öğrenci andı uygulaması 80 yıl önce, tek parti iktidarının Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından başlatıldı. Afet İnan'ın anılarına göre; 1933'ün 23 Nisan Çocuk Bayramı'nda Bakan Reşit Galip, Çankaya Köşkü'nde Atatürk'ün yanına gelerek, “Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit, bir and meydana çıktı. İşte Cumhuriyetimizin 23 Nisan çocuklarına armağanı” diyerek, andın ilk versiyonunun yazılı olduğu kağıdı Atatürk'e vermişti.

MİLLİ GÖREV YAPAR GİBİ

Bu olaydan sonra Milli Eğitim Bakanlığı bir genelge hazırlayarak, Öğrenci Andı' nın her sabah ilkokullardaokutulmasını zorunlu hale getirdi. Bakanlığın 18 Mayıs 1933 tarihli genelgesinde, öğrenci andının nasıl okunacağı da hükme bağlanmış ve “Çocuklar, (...) bu andı, sevinç ve yüksek arzu ve ilgiyle tekrar ederken milli bir görevi yaptıklarının bilincinde olmalıdır” ifadeleri kullanılmıştı.

ATATÜRK ADI MUHTIRA'YLA GİRDİ

12 Mart'ın ardından Andımız, yönetmelikteki yerini aldı ve her gün okunmasından vazgeçilerek “Pazartesi günü derslere başlamadan önce” okunması hükme bağlandı. Atatürk'ün adı de ölümünden 34 yıl sonra öğrenci andına eklendi. 1992'de ise DYP'li Milli Eğitim Bakanı Köksal Toptan döneminde Andımız her günokunmaya başladı.

YENİ SİSTEMLE DEĞİŞTİ

AK Parti, henüz iktidarının birinci yılını doldurmadan yabancı öğrencilerin Andımız'ı okuma zorunluluğunu kaldırmıştı. Zorunlu eğitimin 4+4+4 şeklinde yeniden yapılandırılarak 12 yıla çıkarılmasının ardından, And'la ilgili son değişiklik yapıldı. Zorunlu eğitimin ilk 4 yılının ‘ilkokul', ikinci 4 yılının ise ‘ortaokul' olarak ayrıştırılmasıyla, geçen yıl İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmış ve sadece ilkokul öğrencilerine Andımız'ı okuma zorunluluğu getirilmişti.

Akşam
 
 
 • Bu haber için 15 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • harun 03 Ekim 2013 00:24

  her gün yemin edilmez..güle güle..

 • Adanalı 02 Ekim 2013 23:32

  merve kavakçı'nın ve siyasilerimizin çocuklarının amerikan vatandaşlığına giren nasıl bir yemin ettiklerini neden yazmiyorsunuz... türkiyede yaşayan tüm etnik vatandaşların çocuklarına uygun ifadeyle bir and yazılabilirdi....

  Yorumun Devamı
 • izmirlii 02 Ekim 2013 20:57

  peki benim de bir tezim var.bu ülkede sadece müslümanlar mı yaşıyor da zorla din dersi ve bas bas bağırılarak ezan okunup dinletiliyor millete.onlar da kaldırılsın o zaman tam demokratik olalım..işime gelen demokrasi en iyi demokrasidir ohh ne güzel mantık.

  Yorumun Devamı
 • biz türk değiliz, türkiyeliyiz 02 Ekim 2013 20:56

  eğitimbirsen olarak demokratikleşme paketi ile "öğrenci andı"nı kaldıran sayın başbakanımıza teşekkür ediyoruz.

 • RAMAZAN TASAR 02 Ekim 2013 20:49

  istiklal marşı değişmeli.

 • hasan kaya 02 Ekim 2013 20:14

  büyüklerin yapacağı yemini küçüklere yaptırıyoruz.küçük çocukların and içmesinden çağdaşlık ve ilericilik bekliyoruz.büyükler ileri gidince geriden gelenler ilerici olurlar.yemin edecek birileri varsa çocuklar değil babalarıdır!andımız iyi ki kaldırıldı.emeği geçenlere yürekten teşekkürler.

  Yorumun Devamı
 • Bu ezanlar ki şehadetleri... 02 Ekim 2013 16:07

  şimdi gayri müslim vatandaşlarımız yada az dindar vatandaşlarımız rahatsız oluyor diye ezanlarda okunmasın denir mi? ...hadi oradan mı dediniz.

 • ırkçılık mı? 02 Ekim 2013 14:40

  birilerinin gözünden kaçmış olmalı; istiklal marşımızın 2. kıtası 2. mısrasında :''kahraman ırk'ıma bir gül ....'' derken hangi ırk kastediliyo dersiniz.. hemen kaldırılsın kardeşim... yarım yamalak iş yapmayın!!!!!!!!!

  Yorumun Devamı
 • ????? 02 Ekim 2013 14:35

  yaşasın demokrasimizin önündeki en büyük engel (andımız) kalktı... kimse tutamaz artık biziii. yehuuuuuuu

 • mehmet 02 Ekim 2013 14:31

  andımız faşizm kokuyor tamam anladıkta peki neden herkes zorunlu din dersi almak zorunda ben ataistsem ben niye zorla din dersi alıyorum sorgulanması gereken hiçbir şey sorgulanmıyor o zaman din kültürü dersi de islam milliyetciliği olmuyor mu zorla din dersi alacağım zorla andımızı istiklal marsını okuyacağım o zaman hepsini kaldır sorun cözülsün ama yok zorla din kültürü dersi öğrenen kişi de aynı şekilde Allaha dine peygambere kurana arğo tabir kullanır.

  Yorumun Devamı
 • türkoğlutürk 02 Ekim 2013 13:48

  akp olunca adamlar ne kadar geniş düşünüyorlar...yarın vatanı da satarlar ne olmuş dersiniz.yermi yok dünyada.

 • KALSIN 02 Ekim 2013 12:08

  yıllardır kürde türm dedirttik olmadı. faşit ülke değiliz.kalkmalı.

 • metin 02 Ekim 2013 11:00

  "tatlı, tatlı" demekle ağzımız tatlanmadığı gibi her sabah "türküm, çalışkanım" diye bağırmakla da türk ve çalışkan olunmuyor. herkes söylenen söze değil yaptığı işe baksın. "vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır".

  Yorumun Devamı
 • ahmet58 02 Ekim 2013 10:33

  bir kaldırmadığınız andımız vardı onu da kaldırın bakalım ne olacaksa. öz yurdunda garipsin öz vatanında parya . üstad söylemiş söyleyeceğini zaten

 • Ali Osman 02 Ekim 2013 09:54

  ceddin deden, neslin baban hep kahraman türk milleti orduların, pekçok zaman vermiştiler dünyaya şan. türk milleti, türk milleti aşk ile sev milliyeti kahret vatan düşmanını çeksin o mel’un zilleti.

  Yorumun Devamı
 • TÜM YORUMLARI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN
Facebook Yorumları
Yazarın Diğer Yazıları TÜMÜ