Ceza İnfaz İndirimi, Denetimli Serbestlikten Kimler Faydalanıyor? Ceza İnfaz Düzenlemesi (Af Yasası) Son Gelişmeler?

Halk tarafından Af Yasası olarak bilinen Ceza İnfaz Düzenlemesine İlişkin kanun düzenlemeleri hayata geçirildi. Cezaevlerinde hükümlüdurumda bulunan mevcut mahkum sayısının yarısından çoğu erken tahliye oldular. Hükümlüler ve hükümlü yakınlarının merakla takip ettikleri Ceza İnfaz Yasasına (Af Yasası) ilişkin gelişmeler haberimizde..

YAŞAM 19.01.2021, 13:02 19.01.2021, 13:02
Ceza İnfaz İndirimi, Denetimli Serbestlikten Kimler Faydalanıyor? Ceza İnfaz Düzenlemesi (Af Yasası) Son Gelişmeler?


Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edilen Ceza İnfaz Düzenlemesine İlişkin Kanun, Nisan ayında Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar 30 yılını, müebbet hapisle cezalandırılmış olanlar 24 yılını istisnalar hariç diğer suçlardan mahkum olmuş olanlar da cezalarının yarısını yattıktan sonra tahliye olabiliyorlar.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun, İnfaz Hakimliği Kanunu ve Türk Ceza Kanunu ile Ceza Muhakemesi Kanunu olmak üzere toplam 11 farklı kanunda yapılan değişikliklerle ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken süreler yeniden şekillenmiş oldu. Yeni düzenlemeyle şartlı salıverilme oranı 2/3'ten yarıya, mükerrirler ve örgütlü suçlar bakımından infaz oranı 3/4'ten 2/3'e indirildi.

Yeni İnfaz Yasası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun yürürlüğe girmesinin ardından cezaevlerinden tahliyeler yapıldı. 15 bini kapalıdan 30 bini açıktan olmak üzere 45 bin hükümlü tahliye edildi.

Ceza İnfaz İndirimi Dışında Tutulanlar

Uyuşturucu ticareti ve cinsel istismar suçlarıyla, terör suçlarının şartlı salıverilme oranları değişmedi.

Kasten öldürme, yüzün sürekli değişikliğine sebebiyet veren kasten yaralama, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı işlenen suçlar, devlet sırları ile ilgili işlenen suçlar, işkence ve eziyet suçları açısından da herhangi bir indirime gidilmedi.

Denetimli Serbestlik Uzatılıyor Mu?

Hürriyet gazetesinden Oya Armutçu'nun haberine göre; Yaklaşık 70 bin mahkûmu kapsayan salgın izinleri 5275 sayılı kanunun Geçici 9/5. maddesi uyarınca 30 Eylül 2020’den itibaren iki ay süreyle uzatılmıştı. Salgın izni aralık itibarıyla sona erecekti. Ancak salgının seyri, hükümeti cezaevlerine dönük de önlem almaya yöneltti. Torba düzenlemeyle cezaevlerindeki salgın iznini uzatan düzenleme yapıldı. Bakın şöyle: Salgın sebebiyle açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda olup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlülerin, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbirinden yararlanan hükümlülerin izinli sayılmalarına ilişkin süre 31 Ocak 2021 tarihine uzatıldı.

Koronavirüs salgınındaki riskli tırmanış sürerken, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda geçen hafta kabul edilen düzenlemeye hükümlülerin cezaevi izinlerinin uzatılması da girdi. Kısa sürede yasalaşması beklenen yeni salgın izni düzenlemesi, 31 Temmuz 2021’e kadar yürürlükte kalacak. Cezasının infazını salgın izninde tamamlayan hükümlüler bir daha cezaevine dönmeyecek.

Denetimli Serbestlikte Düzenleme

Mahkumiyetlerini Açık ceza infaz kurumlarında geçiren ve şartlı çıkmasına 1 yıl kalan iyi halli hükümlülerin cezalarının denetimli serbestlik altında infaz edilebileceğine ilişkin hüküm korundu.

Terör, uyuşturucu ticareti, cinsel saldırı ve istismar suçları, kasten öldürme, yüzün sürekli değişikliğine sebebiyet veren kasten yaralama suçu ve kadına karşı şiddet, işkence ve eziyet suçları ile özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar dışında kalan, 3 Mart 2020'ye kadar işlenen suçlarda, 1 yıllık denetimli serbestlik süresi 3 yıla çıkarıldı.

30 Mart 2020'ye kadar işlenen suçlar bakımından, terör, cinsel saldırı ve istismar, kasten öldürme suçları ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç; 0-6 yaş grubu çocuğu bulunan kadın hükümlüler ile 70 yaşını bitiren hükümlüler hakkında denetimli serbestlik süresi 4 yıl olarak uygulanacak.

Maruz kaldıkları ağır bir hastalık, engellilik veya kocama nedeniyle hayatlarını cezaevinde yalnız idame ettiremeyen 65 yaşını bitiren hükümlülerin cezası, Adalet Bakanlığının belirleyeceği devlet hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmek koşuluyla, denetimli serbestlik tedbiri altında infaz edilecek.

30 Mart 2020'ye kadar suç işleyen çocuk hükümlülerin 15 yaşını dolduruncaya kadar cezaevinde kaldığı 1 gün, 3 gün; 18 yaşını dolduruncaya kadar kaldığı 1 gün ise 2 gün sayılacak.

Kovid-19 salgını nedeniyle açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020'ye kadar izinli sayılacak. Bu süre, gerektiğinde Sağlık Bakanlığının önerisiyle her defasında iki ayı geçmemek üzere Adalet Bakanlığınca üç kez uzatılabilecek.

Terör ve örgütlü suçlar hariç olmak üzere, yapılan infaz sistemi değişikliklerine bağlı olarak kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan iyi halli bazı hükümlülerden açık ceza infaz kurumuna ayrılmasına bir yıl kalanların açık ceza infaz kurumlarına gönderilebilmesine imkan tanınacak.

Hapis cezalarının hafta sonu, geceleyin veya konutta infazına ilişkin mevcut uygulamanın kapsamı genişletilecek. Bu usuldeki 6 aylık sınır, kasıtlı suçlar bakımından 1 yıl 6 aya, ölüme neden olma hariç taksirli suçlar bakımından ise 3 yıla çıkarılacak.

Özel İnfaz Usullerinin Kapsamı Genişletildi

Hapis cezalarının hafta sonu, geceleyin veya konutta infazına ilişkin mevcut uygulamanın kapsamı genişletilecek. Bu usuldeki 6 aylık sınır, kasıtlı suçlar bakımından 1 yıl 6 aya, ölüme neden olma hariç taksirli suçlar bakımından ise 3 yıla çıkarılacak.

Kadınlar ve yaşlılar için öngörülen konutta infaz usulünün ceza sınırı artırılacak. Çocuklar da bu usule dahil edilecek.

Bu kapsamda konutta infazın sınırı; kadın, çocuk ve 65 yaşını bitiren erkek hükümlüler için 1 yıl, 70 yaşını bitiren hükümlüler için 2 yıl, 75 yaşını bitiren hükümlüler için de 4 yıl olarak belirlenecek.

Özel infaz usulleri bazı suçlar bakımından uygulanamayacak. 5 yıl veya daha az hapis cezasına mahkum olan hasta veya engelli hükümlüler, Adli Tıp Kurumu raporuna bağlı cezalarını konutlarında infaz edebilecek.

Yeni doğum yapan ve toplam 3 yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan kadın hükümlüler de yine cezalarını konutunda infaz edebilecek. Diğer yandan hamile kadınların cezası 1,5 yıl ertelenebilecek.

CEZA VE GÜVENLİK TEDBİRLERİNİN İNFAZI HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUNUN TAMAMINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

Yorumlar (45)
Emrah 3 hafta önce
Herkese af var uyuşturucuya yok diyosunuz o kadar devlet diyosunuz uyuşturucuya izinvermeyin öyleyse benim kardeşim suçsuz yere yatiyo Allah sorsun bende Allah'a sizi havale ettim öteki dünyada veresiniz birde adalet diye geciniyosunuz sizin adaletiniz buysa gerisi kalsin o hâkime hanıma diyom seni Allahindan bulasın çocuğun hiç bir suçu olmaya olmaya çocuğa ceza verdin dilerim senin evladından çıksın
Emrah 3 hafta önce
Bumu sizin adaletiniz suçsuz insanlari dinlemeden yargılayan sizsiniz bunu siZin adaletiniz uyuşturucuya af yok diyosunuz tecavüzcü kere af diyosunuz sizin adaletiniz bumu Allah sorsun benim kardeşim suçsuz yere içerde yatiyo Allah biliyo ama öteki dünyada Allah'ım in adaleti var siz ne yapacaksınız benim kardeşim suçsuz kaç yıldır yatiyo birde adalet diye geciniyosunuz yazık
4 hafta önce
Ne olursunuz af çıksın bıktım kadın başıma mücadele etmekten
Buse 4 hafta önce
Adaletiniz bumu sizin yeter ve yeter Türkiye'ye uyuşturucu imal edenlere serbest bırakın onlar insanlara satsın sinrada alın icreri atın sizin adaletiniz bu işte Allahinizdan bulun sizin adaletiniz suçsuz insanlari çeri tikiyosunuz Allah sorsun birde insanlara bir söz verdiniz af dediniz oyaladiniz yazık öteki dünyada onların adaletine Allah'ım olacak Allah sorsun
Meral özdemir 1 ay önce
Benim kardeşim 15 senedir ceza evinde kartal da yatıyor benim kardeşimin arkadaşı adamöldürdü ilk basta beraberdik dedi sonra itiraf etti kardeşimin olmadığını ama buna rağmen gasp larla birlikte 42 yıl aldı adam öldürenler bile bukadar almiyo bizim arkamızda dayımız yok akraba yok babam 65 yaşında çalışmıyo emeklisi yok sizce adalet varmı bence yok bende inşAllah 2021de çıkar diye dua ediyorum Allah aşkına annem için annem tansiyon hastası ve gözün bitanesi görmüyo kardimde çiksın girdiginde daha 23 yaşındsydı şimdi 38 yaşında geçligi gitti daha fazla gitmesin günah bir karıncayi bile incitmezken arkadaş kurbanı oldu
Mahkum eşi 1 ay önce
Nolur sayin baskanim okuyan varsa cevap yazin nolur AYM de guzel sonuclansin bizde herkes gibi ikinci sansi hak ediyoruz bizede verin ikinci sansi nolur esit af verin goruslerde yok cocuklarim baba ozlemini acik gorusten gideriyorlardi hastaliktan oda yok benim esimin cezasini kurtarmadi verdiginiz yasa haksizlik icerigini incelemek adalet ister benim esimi tekrar yargilasinlar haksiz yere yatiyor 8 sene sigortali calisiyordu imzadan dolayi isyerinden alip goturduler sormadan yargilanmadan bir imza yuzunden isten cikip imzaya 5 dakka gec gitti diye 20 sene verdiler nolur baskanim sorustursunlar tekrar denetime kaldigi yerden devam etsin verilen cezalari kabul etmiyorum hak hukuk adalet istiyorum
Emrah 1 ay önce
Sizin adaletiniz bunu cinsel suçlara af gelir gerisine gelmez Allah sorsun birde devlet diye geciniyosunuz adaletiniz bu kadar zengine gelirken adalet yok fakire gelirken adalet çok öteki dünyada ne yapacaksınız düşünün Allah'a bıraktım sizi
h. mermer 2 ay önce
sayın cumhurbaşkanım eşim üzerine atılan suçlama dan dolayı 18 aydır tutuklu olarak tutulmaktadar covid 19 dan dolayı sürekli mahkemesi erteleniyor ve ben 4 çocugumla magdurum gereginin yapılmasını arz ederim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-3
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Göztepe 19 25
10. Antalyaspor 19 25
11. Malatyaspor 18 24
12. Sivasspor 18 23
13. Başakşehir 19 23
14. Konyaspor 19 22
15. Kasımpaşa 18 22
16. Rizespor 18 21
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 18 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 18 37
2. Man City 17 35
3. Leicester City 18 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 18 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 15 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Cádiz 19 24
9. Celta de Vigo 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 18 22
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 18 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12