Toplum bir ülkenin ana unsurlarından olup bireylerin isteklerinin ve taleplerinin toplanıp faydalı bir şekilde dile getiren bir organizasyondur. Toplumun istekleri ülkenin yöneticileri ve siyasileri için çok önemli bir olgudur. Toplumun isteklerine kulak vermeden yapılacak siyaset yersiz ve anlamsızdır. Toplumun faydasına olacak işler dışında siyaset yapmak sonu hüsranla bitecek bir hareketten öteye gidemez.

Günümüz de sosyal iletişim ağlarının aktif olarak kullanılması ile toplumu oluşturan bireylerin bir birlerine ulaşması artık çok kolay ve basittir. İhtiyaçlar ve talepler yazılı, görsel ve bilişimsel basında dile getirilmektedir. Dünün siyaseti artık günümüz de geçerliliğini kaybetmiştir. Siyasilerin ana görevi toplum faydasına olan kanunları çıkartıp devlet mekanizmasın da sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlamaktır. Toplumun değer yargıları ve kuramları her yeni nesilde değişse de gerçek olan istekler ve taleplerin hemen hemen aynı olmasıdır. Bunlar iş, refah yaşam, kişi haklarının güvence altında olması gibi başlıklarda toplamak mümkündür. Her ne kadar bu konu başlıkları uzayıp gitse de biz belli başlı konuları ele alalım. Toplumun istekleri yaşamını garanti altına alacak isteklerdir ki bunlarda dünyanın her yerinde siyasilerden istenen çalışma konularıdır. Evet, çalışma konusu olarak betimlersek yalan olmaz çünkü siyasiler öğrenci edası ile bu problemleri çözmesi gerekmektedir. Zaten siyasetin birinci kuralıda hizmet için gönüllü olmaktır. Toplumun sıkıntısını çözmeye talip olmaktır.

Günümüz siyasi değerleri maalesef sapmış çıkar ilişkisi içine girmiş bir yapıda görünmektedir. Oysaki toplumun ihtiyaçlarını giderecek çalışmalar yapıp topluma kaliteli bir yaşam sunmak gerekmektedir. Toplumun sorunları belli iken çözüm yolunda siyasilerin tutum ve davranışı nasıl olmalı derseniz. Toplum yararı için görüş benim için önemli değil refah bir yaşama ulaştıran her çözüm kabulümüzdür. Ama bu reelde böyle olmuyor. Siyasiler toplum yararından çok kendi gelecek kaygıları ile hareket ediyorlar. Ülkenin birçok sorunu varken görüş siyaseti niçin yapılır. Tabi ki siyasilerin belli bir tabanı var ve bu tabana seslenecek argümanlar geliştirmek zorundalar. Buna diyecek hiçbir sözümüz yok. Ama tehlike şurada başlıyor toplumun faydasına ve ihtiyaçları gözeten bir konuda siyasi birlik olmalı ve bunu siyasi malzeme yapılmamalıdır. Cumhuriyet tarihimize bakıldığın da birçok siyasetçi geldi geçti hepsi koltukları bıraktı isteyerek veya istemeyerek sonuçta ölümlü birer varlığız. Her canlı ölümü tadacaktır. Önemli olan kuşaklar boyu saygı ile anılacak birer şahsiyet olmaktır. Toplumun derdine sorununa çare olabiliyorsan o zaman siyasi bir aktör olursun. Ama çıkarları uğruna siyaset yaparsan figüran olmaktan öteye gidilemeyeceği açık seçik ortadadır. 

Günümüzde siyaset denildiğin de yönetme arzusu ortaya çıkmaktadır. Bu haz kontrol edilmediği takdir de süper ego ile birleşip sonsuz arzu sahibi olursun. Toplumun isteklerine ihtiyaçlarına karşılık veremeyen siyasi düşünce elbet yolun sonunu görecektir. Çağımızın kronik sorunu olan siyasetle ergi yakalama artık siyasi literatürden çıkartılıp toplum faydası için yapılan gönüllü hizmet olmalıdır. Toplumun olmadığı bir yerde siyaset yapılamayacağı aşikârdır. Toplumun acil ihtiyaçlarını sorunlarını görmezlikten gelip başka işlerle uğraşmak siyasetin artık çıkarlar uğruna kullanılan bir araç olarak görülür. Bu günler de toplumun elzem halledilmesi gereken birçok sorunu hale beklemekte bu da vicdanları yaralamaktadır. İş kaygısı olan, çalıştığı işten siyasi görüş yüzünden çıkarılma korkusu yaşayan, emekliler, memurlar, sözleşmeli memurlar, tarım, turizm uzayıp giden sorun yumağı hala gündemde iken siyasilerin bunu görmemezlikten gelmesi üzücü ve elem verici bir durumdur.

Toplumun isteklerine cevap vermek siyasilerin öncelikli görevleridir. Buna cevap veremiyorsan zaten tarihin tozlu sayfalarına girmeye adaysındır. Siyasetçi dürüst şeffaf ve ön yargılardan uzak olmalı ve toplumun faydasına işler yapmalıdır. Toplumun beklentilerine cevap vermeli çözüm odaklı bir karakter olmalıdır. Bu şartları sağlamayan siyasetçi kendi çıkarları için çalışan bir görünüm sergiler. Toplum varsa siyasetçide vardır. Toplumun acil sorunlarını çözmeli bunu tüm görüşlerin ortak konsorsiyumunda halledilmelidir. Toplumsuz bir siyasetin olmayacağını anlamak gerekmektedir. Şuan ülkemizin gerçeklerinde toplumsal beklentiler hala siyasi muhatap aramaktadır. Bir an önce siyasilerin asli görevi olan toplumsal sorunların çözülmesi dileğiyle…

Yasin Erdem
Eğitimci-Yazar
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.