Orman Mühendisleri Atama Bekliyor

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,
Sayın Başbakan Binali Yıldırım,
Sayın Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,
Sayın Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez başta olmak üzere tüm yetkililere ithaf etmek istiyoruz.

Türkiye’de ormanların devlet eliyle işletilmesi nedeniyle istihdam alanımız kamu sektörüdür. Kamu sektörüne baktığımızda Orman Genel Müdürlüğü bünyesindeki orman işletme şefi sayısının yetersiz olduğu ve mevcut şeflerin birkaç şefliğe vekaleten baktıkları bilinmektedir. Ülkemizi derinden yaralayan 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında kamudan atılanlarda düşünüldüğünde ciddi bir açık oluşmuştur. Orman ve Su işleri Bakanlığı bünyesinde orman mühendislerinin istihdam edilebileceği diğer kurumlarımızda da durum farklı değildir. Hal böyleyken yıllara göre alım sayılarına bakıldığında yok sayıda alımlar yapılmış, atama bekleyen orman mühendislerinin sesi duyulmamış, genç mühendisler adeta işsizliğe ve çaresizliğe terk edilmiştir.

Haziran 2016’da 2014 KPSS puanıyla mülakatla sadece 39 orman mühendisi alınmıştır. 2016 KPSS Mayıs ayında yapılmış ancak 6 aydır Orman Bakanı ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından herhangi bir alım ilanı ya da açıklama yapılmamıştır. Geçtiğimiz günlerde TEDAŞ 4/C statüsünde (sözleşmeli işçi) 1(bir) adet orman mühendisi ilanı vermiş olup bu pozisyona 760’dan fazla başvuru yapılmıştır. Ayrıca merkezi alımla Maden İşleri Genel Müdürlüğü 1 (bir) adet orman mühendisi alımı yapmış aynı şekilde binlerce kişi başvuruda bulunmuştur. Özel sektöre yapılan başvurularda birçok meslektaşımız orman mühendisi burada ne iş yapabilir denilerek geri çevrilmiştir. Mesleki itibarımızın bu şekilde ne kadar zedelendiği de açıktır. Yaşanan bu kadar olay durumun vahimliğini daha da gözler önüne sermektedir.

Kamuya onbinlerce alım yapılırken neden orman mühendisi alımı yapılmamaktadır? Ormanlarımızın koruyucusu ve planlayıcısı orman mühendisleri bunları mı hak ediyor? Sesimizi uzun süredir yetkililere iletmemize rağmen görmezden gelindik. Sorumlu bakanımız kendisini sadece “Su İşleri Bakanı” olarak gördüğünü, aslında bakanlığın “Orman ve Su İşleri Bakanlığı” olduğunu hatırlatır ve gazeteye de “Orman Bakanı Aranıyor” ilanı vermeyi düşünmüyor değiliz.

Değerli yetkililer! Değerli büyüklerimiz!

Bizler büyük emeklerle eğitim görmüş yıllarca KPSS çalışmışvatansever mühendisleriz. İşsiz olduğumuz ve herhangi bir açıklama olmamasından kaynaklı, geleceğe dair plan yapamıyor ve aydınlık bakamıyoruz. Lütfen yıllardır süren mağduriyetimize son veriniz. Ormanlarımız ve geleceğimiz için mühendislerinize sahip çıkınız. Mesleğimize artık gereken itibarın yeniden kazandırılmasını istiyoruz. Kasımda en az 2000 orman mühendisi alımı yapılmasını bekliyoruz. Büyük ve güçlü ülkemizin üreten ve koruyan orman mühendislerine bu istihdamı sağlayacak kudrete sahip olduğuna inanıyor ve sizden müjde bekliyoruz.

Ormansız yurt vatan değildir. Üreten ve koruyan orman mühendisi bütçeye yük değil, güçtür. Ormanlar milli servettir. Orman yurdun hem süsü hem gücüdür.

Saygılarımızla…

Atanamayan Orman Mühendisleri 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
atanamayan orman mühendisi 1 yıl önce

Orman ve Su İşleri Bakanlığı niye hala bir açıklama yapmıyor kadrolar ile ilgili istihdam seferberliğine katılmayacak mı yoksa 2017 yılı performans planlamasında 1100 personel alımı planlanmaktadır yazıyordu ne zaman açıklama yapılacak orman mühendisleri olarak artık bir açıklama bekliyoruz müjde bekliyoruz..!!!