TEOG Sınavlarına Girecek Öğrencilere Son Uyarılar
Kamuajans.com - Liselere geçiş sürecinde yapılan TEOG sınavlarının ikinci aşaması yapılacak. Hemen herkeste bir heyecan ve telaş gözlemek olanaklı. Her ne kadar yanlış doğruyu götürmese ve adına sınav denilmese de bu uygulamanın basit bir ölçme değerlendirme çerçevesini aştığı açık. MEB bu süreci farklı özlemlerle kurgulamış olsa da toplumsal algı bu sınavları öteden beri gelen bağlama yerleştiriyor. Öyle ya sınav varsa ‘full’ çekmeli, derece yapmalı ve en iyisine yerleşmeli. Her şeye rağmen, futbol derbilerini anımsatan bu sınavları daha eğitimsel bir çerçeveye yerleştirme olanağı var mıdır?

Öncelikli amaç gereğinden fazla olan bu stresi azaltmaktır. Ancak bilinen yöntemlerin ötesine geçerek bunun nasıl yapılacağı karmaşık bir konudur. Belki de yapılması gereken stresi kontrol edecek bir algıya ulaşmaktır. Bu sınav, doğası gereği, ‘hayat memat meselesi’ değildir. Çünkü sınavlar sizin bilgi, beceri ve yeteneklerinizin bir kısmını ölçmeye yarar. Kaçırılan birkaç soru sizin hayatınızı bir yerden alıp başka bir yere koyabilecek bir liseye yerleştirmez sizi. Zaten böyle bir lisenin olup olmadığı da yeniden düşünülmelidir. Yani varsa bir ‘makûs talihiniz’, bunu siz değiştireceksiniz. İyi değerlendirirseniz bu sınav size üniversite öncesinde bir erken uyarı sistemidir. Bu sonuçlar hem sizin öğrenme stratejilerinizin sizi başarıya götürüp götürmediğini gösterecek hem de gittiğiniz okulların sizi nasıl hazırladığına yönelik bir fikir verecektir. Unutmayın bir başkası için iyi olan okul sizin için iyi olmayabilir, bir başkasını başarıya götüren stratejiler size uygun olmayabilir. Üniversite sınavı öncesinde bunu görmek için heyecanlanmalısınız, ‘full çekmek’ ya da etkili test teknikleriyle bir soru fazla yapmak için değil.

Sınavda sorulan sorular ortaokul programından çıkmaktadır. Bir soruyu yapamamışsanız ya da yaparken zorlanmışsanız, yani soru size zor gelmişse bu, o konuyu müfredattaki derinliğiyle işlemediğiniz anlamına gelir. Dolayısıyla boş ya da yanlış sorularınız doğrudan konu eksiğiyle ilişkilendirilmemeli, bu durum kazanımın tanımlandığı beceri düzeyi ile birlikte ele alınmalıdır ki bunun için de uzman desteği gereklidir. Sınav aralarındaki doğru cevap sayma işi, çoğu zaman, sizin stresinizi artırmanın ötesine geçmez.

Soruların önemli bir kısmı farklı açıdan yaklaşımlarla çözülebilmektedir. Diğer bir anlatımla Din Kültürü Ahlak Bilgisi sorusu okuma becerisiyle, Sosyal Bilgiler sorusu mantık yürütme ile çözülebilmektedir. İyi ya da kötü, bir hazırlık süreci geçirmişseniz konuya o kadar da uzak olmadığınızı bilmeniz ve kendinizi zorlamanız gerekir. Ancak bunu bildiğiniz sorulardan sonra kalan zamanda yapmalısınız.

Sınavda yaşanan sorunlardan biri kodlarken yapılan hatalardır. Bazı öğrenciler soruların tamamını çözdükten sonra optik forma kodlama yapmaktadır. Bu uygulama bazı açılardan riske açıktır. Bu nedenle önerimiz her sorunun çözümünden hemen sonra işaretlemenin yapılmasıdır. Hiç hata yapmasanız bile toplu kodlama bir stres kaynağı olabilir.  

Öğrencilere ve velilere asıl meselenin lise eğitiminin nasıl olması gerektiğine karar vermek olduğunu söylemek isterim. Bunun için de yapılması gereken önce çocuğun mevcut hikâyesini doğru okumak ve bu hikâyeyi sürdürecek ya da değiştirecek lise seçmektir. Bu sınavda yapılamayan her soru detaylı olarak incelenmeli ve diğer yapılamayan sorularla ilişkilendirilerek bir yoruma gidilmelidir.

Sevgili öğrenciler, değerli veliler. TEOG sınavlarını öğrenme yaklaşım ve yöntemlerimizi gözden geçirmek üzere veri topladığımız bir araştırma süreci olarak ele almanızı ve alınan sonuçları lise eğitimine karar vermede kullanmanızı tavsiye ediyorum. Böyle ele alındığında belki de yapılan doğru sorular kadar yanlış sorular da işimize yarayacaktır. Yeter ki bunu bir yarışmadan ziyade yoklama olarak düşünelim. Zaten orijinal adı da yazılı yoklama değil midir?

Öğrencilerimize başarılar dilerim.
                                                                                                                                           
Kubilay ARGINI                                                                                                                                          
BİLNET Okulları Genel Müdürü 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.