Merkezi Ortak Sınav Anketinden Çıkan Sonuçlar
Kamuajans.com - Millî Eğitim Bakanlığınca 8. sınıflara yönelik düzenlenen merkezi ortak sınavlara katılan 286 bin 998 öğrenciyle yapılan ankette, öğrencilerin yüzde 72´si, üniversiteye giriş sınavlarının da "ortak sınav" şeklinde yapılmasını istedi.
 
Anket, öğrencilerin yüzde 96´sının merkezi ortak sınavından memnun olduğunu gösterdi. Öğrencilerin yüzde 72´si, üniversite sınavının da merkezi ortak sınavlarına  benzer yapılması gerektiği görüşünü ortaya koydu. Öğrencilerin yüzde 90´ı sınavın kendi okullarında yapılmasının rahatlatıcı etkisi olduğunu belirtirken, 100 öğrenciden 89´u ortak sınavların iki ayrı günde yapılmasını olumlu buldu.
 
Derslere düzenli çalışmak başarı için yeterli


"Ortak sınavlara, okul arkadaşlarıyla katılmalarının motivasyonlarını nasıl etkilediği" sorusunda, öğrencilerin yüzde 84´ü olumlu görüş bildirdi. Ankete katılan her 100 öğrenciden 75´i, ortaöğretim kurumlarına yerleştirilirken ortak sınavdan aldıkları puanlar ile okul başarı puanlarının birlikte değerlendirilmesini olumlu buldu. Öğrencilerin yüzde 88´i de sınavlara serbest kıyafetleriyle katılmaktan memnun olduklarını ifade etti.
 
Sınavda testlerin ara verilerek yapılmasının doğru bir uygulama olduğunu belirten öğrencilerin oranı yüzde 93, sınavlarda yanlış cevap sayısının doğru cevap sayısını etkilememesinden dolayı sınav kaygısının azaldığını kaydeden öğrencilerin oranı yüzde 88 oldu. Her 100 öğrenciden 70´i, derslere düzenli çalışmanın ortak sınavlarda başarı kazanmak için yeterli olduğu görüşünü bildirdi.
 
Öğrencilerin yüzde 75´i destekleme kurslarından memnun


Ankete katılan öğrencilerin yüzde 69´u, sınava hazırlanırken Millî Eğitim Bakanlığınca düzenlenen destekleme ve yetiştirme kurslarına katıldığını, yüzde 88´i ise kazanım kavrama testlerinden yararlandığını belirtti. Her 100 öğrenciden 75´i destekleme ve yetiştirme kurslarının, 86´sı ise kazanım kavrama testlerinin ortak sınavlara hazırlanırken faydalı olduğunu kaydetti. Ankette öğrencilere, sınav öncesindeki kaygılarına ilişkin de soru yöneltildi. Buna göre, öğrencilerin yaklaşık yüzde 70´i ortak sınavlar öncesi düşük veya orta düzeyde sınav kaygısı yaşadığını bildirdi.
 
Öğrenciler devamsızlık yapmamaya özen gösteriyor 


Öğrencilerin yüzde 87´sinin ortak sınavlarda başarılı olmak için devamsızlık yapmamaya özen gösterdiği sonucu da anketle ortaya konuldu. Ortak sınav uygulamasında öğrencilere telafi imkanı sağlanarak, tek sınavdan kaynaklanan olumsuzlukların ortadan kaldırılması da amaçlanıyor. Öğrencilerin yüzde 71´i, telafi imkanından dolayı sınavlar öncesinde kendilerini daha rahat hissettiklerini belirtti. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.