2018 LGS Sınav Sonuçları AÇIKLANDI - LGS Sonuçları İçin TIKLAYIN
Kamuajans.com -  Bu yıl ilk kez düzenlenen Liseye Geçiş Sınavına giren yaklaşık 1.5 milyon öğrenci ve veliler sınavın ardından sonuçları oldukça merak ediyor. LGS 2018 yılında 2 Haziran Cumartesi günü yapıldı. Sınava giren adaylar heyecanla sonuçları beklemeye başladı.

LGS sona erdi. 1 milyona yakın öğrencinin katılım gösterdiği sınav iki oturum şeklinde yapıldı. 8'inci sınıfa devam eden öğrencilerin isteğe bağlı girdiği sınav dün yapıldı ve toplam 90 soru soruldu.Daha önce 22 Haziran'da açıklanacağı duyurulan LGS sonuçları ile ilgili MEB'den güncelleme geldi.

Merkezî Sınava katılan öğrencilerin puanı, işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanacaktır. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir. Her bir öğrencinin her bir ders testine ait ham puanı; ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur. Her bir ders testinin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

LGS SONUÇLARI

2 Haziran 2018 tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sınavı (LGS)'nin ilk bölümü saat 09.30'da, ikinci bölümü saat 11.30'da başlamıştı. 50 soruluk ilk bölüm 75 dakika, 40 soruluk ikinci bölüm 60 dakika sürdü. Her sorunun 4 (dört) seçeneği oldu.

Ham puanlar, her bir ders testi ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her ders testinin standart sapması hesaplanır. Öğrencilerin her bir ders testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur. Yabancı dil ve/veya din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin yabancı dil ve/veya din kültürü ve ahlak bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.

Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate 
alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69 uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7 nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

Ağırlık standart puan hesaplanırken esas alınacak ağırlık katsayılarına bakacak olursak Türkçe 4, Matematik 4, Fen Bilimleri 4, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1, Yabancı Dil 1'dir.

Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumları merkezi sınav sonuçları saat 16.00'da http://meb.gov.tr  internet adresinden açıklanacak.

Kamuajans.com - özel haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Maşallah Çeliktaş 1 ay önce

Sınavdan kaç puan aldım

Misafir Avatar
Maşallah Çeliktaş 1 ay önce

Sınavdan kaç puan aldım

Misafir Avatar
Furkan soğun 3 ay önce

Lgs sınavından kaç aldım

Misafir Avatar
Evin 5 ay önce

Kaç. Aldım

Misafir Avatar
ECRÌN 5 ay önce

LGS sınavın sonuçları her kezi çok şaşırttı.

Misafir Avatar
Muhammed sarısu 5 ay önce

Sınavdan kaç aldın

Misafir Avatar
Adem ince 5 ay önce

Arkadas bide puani gosterse