2016-2017 Öğretim Yılı Ortak Sınavlar Uygulama Genelgesi
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri
Genel Müdürlüğü

Sayı: 34878943-480.01-E.13103919


21.11.2016

GENELGE
2016/20

2016-2017 Öğretim yılı ortak sınavları, 1. Dönem 23-24 Kasım 2016, 2. Dönem ise 26-27 Nisan 2016 tarihlerinde yapılacaktır.

8'inci Sınıf öğrencilerinin katılacağı ortak sınavlar, her gün için bir oturumda üç ders yazılı sınavı olmak üzere iki günde uygulanacaktır. Yurt içi ve yurt dışındaki sınav merkezlerinde, her bir ders yazılı sınavı Türkiye saati ile 09.00, 10.10 ve 11.20'de başlayacak ve aynı anda tamamlanacaktır.

Ortak sınavlara mazeretleri nedeniyle katılamayan öğrenciler 1. Dönem 17-18 Aralık 2016, 2. Dönem ise 20-21 Mayıs 2017 tarihlerinde Bakanlıkça belirlenen sınav merkezlerinde mazeret sınavlarına alınacaktır.

Valiliklerce, 2016-2017 öğretim yılı ortak sınavlarının, sınav öncesi hazırlıklarında ve sınav uygulama süreçlerinde gerekli tedbirlerin alınması önem arz etmektedir.

Bu sebeple;

A- Valilikler tarafından;

1. Sınav öncesi, sınavın uygulanması ve sınav sonrası asamalarda güvenlik önlemlerinin alınması için, emniyet görevlileri ile gerekli tedbirler alınacaktır.

2. Sınav evraklarının saklanacağı saklama odalarının güvenliğinin sağlanması, evrakın muhafazası süresince saklama odasının bulunduğu binanın çevresi, girişleri ve kapısının kontrol altında tutulması nöbet uygulaması ile sağlanacaktır.

3. Sınav evrakını taşıyan nakil aracının kendi bölgelerinde güvenli şekilde park edilmesi için gerekli tedbirler alınacaktır.

4. Sınav evrakının saklama merkezlerinden, sınav yapılacak okullara sevkiyatı ve geri dönüşü esnasında şehir içi sınav evrakı nakil görevlisi ile birlikte emniyet görevlilerinin de bulunması sağlanacaktır.

5. Sınav yapılacak okul binalarına ait olabilecek değişikliklere ilişkin gerekli tedbirler alınacak, bu durum resmi yazı ile Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bildirilecektir.

6. Sınav yapılacak okullara, milli eğitim müdür yardımcısı, şube müdürü veya uygun görülen maarif müfettişlerinden bir kişi, bina sınav sorumlusu olarak görevlendirilecektir. Bina sınav sorumluları tarafından görevli oldukları binalarda sınavın usulüne uygun olarak gerçekleşmesi için gerekli tedbirler alınarak, sınavdan sonra hazırlanacak raporlar bölge sınav yürütme komisyonuna iletilecektir. Ayrıca, bölge sınav yürütme komisyonu tarafından incelenen raporlarda mevzuata uygun olmayan uygulamalar var ise rapor/raporlar odsgm_sgydb@meb.gov.tr e-posta adresine gönderilecektir. 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.