2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı 1.TEOG Konu Kazanımları
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı

Sayı: 79031618-480-E.9260557
Konu: 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı Merkezi Sistem Ortak Sınavları

31.08.2016

...........VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

Ortaokulların 8'inci sınıflarında 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılında Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile yabancı derslerinde, bir dönemde iki sınav yapılan derslerin ilk sınavı, bir dönemde üç sınav yapılan derslerin ise ikinci sınavı merkezi sistem ortak sınav şeklinde uygulanacaktır.

Merkezi sistem ortak sınavların yapılacağı tarihe kadar öğretim programlarının işlenişinde Türkiye genelinde birlik sağlamak amacıyla 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılına mahsus olmak üzere, çalışma takvimine göre konu/kazanımların dağılımını gösteren çizelgeler hazırlanmış ve ekte birer örneği gönderilmiş, ayrıca ''http://ttkb.meb.gov.tr/'' adresinde yayımlanmıştır. Merkezi sistem ortak sınavlarda kapsam birlikteliğinin sağlanması açısından öğretmenlerin yıllık ders planı uygulamalarında bu çizelgelerin dikkate alınması önem arz etmektedir.

2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılında birinci dönem merkezi sistem ortak sınavın 2016 yılı Kasım ayının son haftasında, ikinci dönem merkezi sistem ortak sınavın ise 2017 yılı Nisan ayının son haftasında yapılması planlanmıştır.

Merkezi sistem ortak sınavların kesin tarihleri ile uygulanmasına ilişkin hususlar Bakanlığımızca hazırlanacak kılavuzda düzenlenecektır.

Çalışma takvimine göre konu/kazanımların dağılımını gösteren çizelgelerin uygulanmasında aşağıdaki hususların dikkate alınması gerekmektedir.

1- Birinci dönemde yapılacak merkezi sistem ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı, eğitim öğreti yılının başından ''BİRİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV''ın yapılacağı tarihe kadar olan ünite/konu/kazanımlarla sınırlı olacaktır.

2- İkinci dönemde yapılacak merkezi sistem ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı ise eğitim öğretim yılının başından ''İKİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV''ın yapılacağı tarihe kadar işlenecek olan tüm ünite/konu/kazanımlarla sınırlı olacaktır.

3- ''BİRİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV''ın ve ''İKİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV''ın yapılış tarihi itibariyle, çalışma takviminde belirtildiği şekilde konu/kazanımların süresi içinde işlenmesi ve bu bağlamda öğrencilerin eksiklerinin kalmaması için okul yönetimleri ve öğretmenler gerekli tedbirleri alacaktır.

4- Çizelgelerde ''BİRİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV'' ve ''İKİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV''dışında öğretmenlerin yapacakları diğer sınavlar için belirtilmiş olan tarihler öneri niteliğinde olup öğretmenler bu sınavları belirleyecekleri bir tarihte de yapabileceklerdir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim

Alpaslan DURMUŞ
Bakan a.
Kurul Başkanı

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.