OKS yerine SBS, SBS yerine TEOG sistemi getirilirken de yine öğrencilerin sınav kaygı ve streslerinin azaltılması hedeflenmişti, olmadı. Hatta bazen gelen sistem bir öncekini arattı, sınav sayısını azaltacakken daha da artırdı. Sadece 8. sınıf öğrencilerinin girdiği OKS Sınavının yerine üç - dört sınav birden getirildi, sonra TEOG geldi, o da olmadı.  Öğrenci ve velileri, öğretmenler şimdi daha da stresliler, çünkü nasıl bir sistem ve tam olarak ne ile karşılaşacaklarını bilmiyorlar. Bir an evvel bir karar verilmeli, en kötüsü bile olsa, o bile kararsızlıktan belirsizlikten iyidir kanımca.

            Ya peki şimdi ne olacak, ne olmalı? Hâlihazırda alternatif bir model yokken TEOG Sistemi bu sene son kez uygulanamaz mıydı? Kasım ayında yapılacak sınav için artık geç, ama 2018 Nisanında yapılacak II. TEOG için hiç de geç değil. Bu sene için sadece Nisan ayında tek bir sınav yapılsa olmaz mı? MEB sınav sayısını ikiden bire düşürerek sınav stresini de %50 azaltmış olur hem? Seneye de Allah kerim artık.

            Her kurum kendi sınavını yapabilir mi? Yapamaz! İş curcunaya döner. Ortaokul mezuniyet sertifikasyonu sistemi getirsek? Herkesin karnesi yıldızlı pekiyi, on numara beş yıldız. Her okuldan sınava sadece yüzde 5’er, efendim yüzde 10’ar öğrenciyi alsak, oda mı olmaz? Sıkıntı olur, müdür yardımcıları sürekli öğrenci nakilleri ile uğraşır, notlar şişmekten de öte patlar. Okullar arası takaslar, efendim değiş – tokuşlar başlar. Ya peki herkes kendi mahallesindeki okula gitse? Bu kez de - velilerin ellerinde birer fatura – nüfus müdürlüklerine iş düşer. Mülakat olsa iyi olur da, o da pedagojik açıdan mümkün değil.

            Şu ana kadar alınan yolu bu şekilde özetlemek mümkün.  MEB yetkilileri hala modeller üzerinde yoğun mesai harcamaya devam ediyorlar. Herkes TEOG’la ilgili her konuya hakim zaten. O noktada sıkıntı yok! Tartışma programlarında aynı adam bir akşam Musul, Kerkük sorununu tartışırken, diğer akşam TEOG’a alternatif çözüm önerileri üretebiliyor, ama sahadan hiç kimseye mikrofon tutulmuyor.

            Bir sınav veya bir eleme sistemi muhakkak suretle olmalı. Sınavsız bir sistem, bu şartlar altında- günümüz Türkiye’sinde imkânsız. Sınav yapılmayacak veya sınav açık uçlu sorulardan oluşacak dendiği gün lise yerleştirmelerinde daha büyük kargaşa daha çok stres yaşarız, benden söylemesi…

Peki, Ne Yapılabilir?

Sınav puanı ile yerleştirmeler yapıldığında kendi kontenjanını dolduramayan veya spor ve güzel sanatlar liseleri şeklindeki ortaöğretim kurumlarına girmek isteyen öğrenciler ilgi ve yetenekleri doğrultusunda direkt olarak bu liselere yerleştirilebilirler.

            İsteyen öğrencilerin merkezi bir sınava girebilecekleri, girmeyen öğrencilere ise sınava giren öğrencilere verilecek puan türünden okul derslerindeki başarılarına göre bir puan verilmesi veya sınava girmeyen öğrencilere mezuniyet sertifikasyonu sisteminin getirilmesi sistemi düşünülebilir. Sınava girecek öğrencinin yerleştirme puanı 500 tam puan üzerinden değerlendirilirken, sınava girmeyecek öğrencinin yerleştirme puanı 350- 400 tam puan üzerinden okul derslerindeki başarı durumuna ve yapılacak merkezi sınavın zorluk indeksine göre hesaplanabilir. Bu durumda sınava girecek olan öğrenci de, (özellikle) girmeyecek olan öğrenci de okulu ve okul derslerini daha çok önemsemek durumunda kalır.

Başarılı bir öğrencinin başarılı öğrencilerle birlikte iyi bir lisede okuması kadar güzel bir şey yoktur.  Ancak her veli çocuğunu en iyi lisede görmek istediğinden, bunun da matematiksel anlamda mümkün olmadığından ve şu anda çok çeşitli türde ortaöğretim kurumu bulunduğundan adaletli bir lise yerleştirmesi için şimdilik sınavdan başka çaremiz, maalesef yok.

            Liselere geçiş sisteminde sınav yapılmamasını mümkün kılacak tek köklü yöntem; okullarda öğretmenlerin yaptığı sınav sayılarının azaltılıp veya tamamen kaldırılıp, yılsonunda her sınıfta her bir dersten tek bir adet sınav yapılarak bütün bir seneyi bu sınavlarla değerlendirip, bu sınavlara göre öğrenci karneleri ve başarı puanlarının oluşturulmasıdır. Bu sisteme bu sene 8, gelecek sene ise aşağıya doğru kademeli olarak 8 ve 7. sınıflarda (veya sadece 7 veya 8. sınıflarda), sadece bir günde uygulanarak fevkalade geçilebilir. İşte o zaman lise yerleştirmelerinde övünerek haykırabileceğimiz bir şekilde sınavı kaldırmış ve sınavsız bir sisteme sahip olmuş oluruz, olur biter. Sınavların ilk bakışta karne notları için yapıldığı düşünülerek toplum içerisinde oluşturacağı olumsuz sınav algısını da, öğrenciler arasında oluşturacağı sınav stresini de epey azaltmış, neredeyse sıfırlamış olur bu sistem.  Ve herkeste iyi liselere yerleşmenin yolunun başarılı karnelerden geçtiği algısı oluşturulabilir, işte o zaman okuldaki derslerin, öğretmenlerin ve alınan karnelerin de en azından bir değeri olur, olmaz mı?

 

 

                                                            Gürdal KARABIYIK

                                                           gurdalkarabiyik@hotmail.com
                                                             KamuAjans.Com/ÖZEL

           

            

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
kaya 1 yıl önce

sbs gibi olur bu durumda hiç olmaz